Hudba: Ofra Haza

V únoru roku 2000 byla Ofra nalezena v bezvědomí s těžkou chřipkou. Po dva týdny bojovala o život v tel avivské nemocnici a po celou dobu její stav sledovaly snad všechny noviny v zemi. Ofra Haza zemřela ve 23. února 2000. Obvykle bývá jako příčina její smrti uváděno selhání orgánů v důsledku nemoci AIDS. Její rodina odmítla popřít nebo potvrdit tyto spekulace údajně na přání samotné Ofry. Média se ovšem nadále velmi zajímala o okolnosti její smrti. Ofra Haza (19. listopadu 1957 – 23. února 2000) (hebrejsky עפרה חזה‎‎) byla izraelská herečka a zpěvačka zčásti jemenského původu. http://www.youtube.com/watch?v=yqu1XmR_H-E&feature=related

Poté, co byla oznámena smrt Ofra Hazy, izraelská rádia hrála nepřetržitě její písně a izraelský premiér Ehud Barak vzdal hold jejímu dílu a řekl o ní toto: „Ofra se z bídy Ha'Tikvy dostala až na vrchol izraelské kultury. Představovala vše dobré a noblesní z izraelské společnosti. Máme za co být jí vděční.“

Kariéra Ofra Hazy

Ofra Haza se totiž narodila jako nejmladší z devíti dětí v chudinské Tel Avivské čtvrti Ha'Tikva. Ve 12 letech se stala členkou místní divadelní skupiny, jejíž manažer Bezalel Aloni objevil její pěvecký talent a na dlouhou dobu se stal jejím osobním manažerem. V devatenácti letech už byla Ofra izraelskou popovou princeznou, mnohými označovanou jako Madonna východu. V roce 1979, kdy dokončila povinnou vojenskou službu, manažer Aloni nastartoval její sólovou kariéru.

The Bimbo song

http://www.youtube.com/watch?v=vqAr-tfjwJY

Al Ahavot Shelanu

Její první album s názvem Al Ahavot Shelanu (Naše láska), bylo vydáno v roce 1980. Mnoho písní z něho se stalo opravdovými hity. Byly mezi nimi písně jako Hageshem (Déšť), Shir Ahav La'chayal (Píseň lásky pro vojáka), Kmo Tzipor (Jako pták) nebo Shir Ha'frecha, také označovaný jako The Bimbo Song.

http://www.youtube.com/watch?v=ROoBR_WPxbg&feature=related

Brzy následovalo druhé album Bo Nedaber (Mluvme) a Ofra Haza opět ovládla hitparády s písněmi jako Tfila (Modlitba) a Simanim Shel Ohavim (Znamení milenců). Třetí album Pituyim (Pokušení) vyšlo v roce 1982 a sklidilo stejný úspěch (jako předešlá alba) s hity Gavriel a Kol Yom Matchila Shana (Každý den je nový rok). Po vydání tohto alba vícero známých skladatelů souhlasilo psát pro Ofra Hazu písně. V roce 1983 zazářila Ofřina hvězda opět o něco víc. Na soutěži Eurovision Song Contest v Lucembursku upoutala písní Chai (Živý) a umístila se na druhém místě. Její popularita v Izraeli už neznala mezí. Album Chai, které vydala v roce 1983 se stalo jejím do té doby nejprodávanějším albem a tiutlní píseň byla zvolena písní roku. Album Chai obsahovalo bonusové písně Amen Lamilim (Amen slovům) a Sof Hakayitz (Konec léta). Album Adama (Země) následovalo roku 1985 a podíleli se na něm přední izraelští skladatelé jako Saša Argov, Neomi Shemer, Ya'akov Orland nebo Ehud Manor. Album tvořily hity Adama, Goral Echad (Jeden osud) nebo Mishehu Holech Tamid Ity (Někdo jde vždy se mnou). V roce 1986 začala Ofra Haza spolupracovat s producentem Yizharem Ashdotem a společně vytvořili album Yamin Nishbarim (Zlomené dny). Hudba byla velmi emocionální a texty osobní, psané samotnou Ofrou. Trvalo skoro rok než album dosáhlo na zlatou desku. Za zmínku stojí například písně Kol Haklafim (Všechny karty jsou vyložené) a Hake'ev Haze (Tato bolest).

http://www.youtube.com/watch?v=HLuHxfqIzh4&feature=fvsr

Autor: Irena Aghová | sobota 12.2.2011 19:03 | karma článku: 18,77 | přečteno: 1126x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07