Geřštl je báječné, rychlé domácí jídlo

Tato polévka je vhodná jak pro podávání hostům, tak i domácím strávníkům. Je to velmi staré jídlo a téměř zapomenuté. Já ho však vařím, protože je na trávení jednoduché a podle mého názoru, člověk by se měl snažit jíst jednoduchá jídla,  v kterých není mnoho ingrediencí, ale příjemně ochucená, nikoliv přeplácaná kořením. Životní praxe s vařením mne naučila - méně znamená více. Zkuste to. Ale základní vývar je nutné udělat podle receptu (maso, zelenina, postup znáte)  a ne z instantní polévky.

Co je to geřštl? Dříve se tímto názvem označoval druh krémové zahuštěné polévky. Její základ tvořil zpravidla hovězí vývar, zahuštěný kroupami, krupkami, krupicí, žemlemi. Nakonec byla ještě polévka zjemněna žloutkem. Za našich babiček to byl pokrm podávaný před slavnostní večeří a český název pocházel z německého „das Gerstel“ – název pro strouhanku.

Otázka na tělo

Položím vám otázku: kdy jste naposledy jedli kroupy?A pokud jste je úplně z jídelníčku vyhostili, víte, že jste přišli o cenou potravinu?
Průměrné nutriční hodnoty ve 100g krup ječných:
Energie 1496kJ (356 kcal) 
bílkoviny 9,9g 
sacharidy 75,3g 
tuky 1,8g 
železo 2,1mg (15% )

GEŘŠTL Z KRUP

Ingredience
ječné kroupy perlové
máslo
hovězí vývar
muškátový květ
vaječné žloutky
možná trochu smetany

Kroupy uvaříme do měkka. Pro ty, kteří kroupy nikdy nevařili je nutno připomenout, že je třeba je pořádně opláchnout ve studené vodě a pak dát vařit. Nutno dávat pozor, aby se kroupy nepřipálily. Až kroupy změknou, pak se dají do jiného hrnku a přidá se k nim přiměřené množství másla a dobře se rozmíchají. Tak, aby byly dobře promaštěné. Pak se na ně nalije určité množství hovězího vývaru. Ne vařícího! Vše se opět promíchá a přelije přes cedník do polévkové mísy a decentně se ochutí muškátovým květem. A přidají se žloutky nebo místo žloutků smetana. A pak se opět mohou přidat krupky. A už můžeme podávat.

GEŘŠTL ŽEMLOVÝ

Ingredience
žemle nebo housky
máslo
hovězí vývar
muškátový květ

Tuto polévku pamatuji, že ji babička dělala při slavnostních příležitostech, když se blížil večer a docela jsem se na ni těšila. Pak jsem ji dělávala synkovi, když byl malý a nevěděl, co by si ještě dal. Je to dobrá a jednoduchá polévka.

Housky, ty naprosto obyčejné, nebo rohlíky pokrájené na kolečka, či rozkrájené kousky veky namočíme do studené vody, pak je vymačkáme a vložíme do polévkového hrnce. K tomu přidáme přiměřené množství másla, dobře rozmícháme a zalijeme hovězím vývarem. A trochu toho vývaru si necháme v misce. Když se polévka začne vařit, rozkloktáme v tom v misce odloženém vývaru žloutky (podle počtu osob), vlijeme žloutky rozmíchané ve zbylém vývaru do vařící polévky, rozmícháme a odstavíme. Již nevaříme, pozor! 
Na talíře pak dáme smažené kousky žemliček a zalijeme je polévkou. Myslím, že si všichni pochutnají.

Publikováno : Třetí věk, Magazín pro ženy

Zdroj: D.M. Rettigová, Kuchařka pro zámecké a farní kuchařky

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Aghová | úterý 19.10.2010 16:19 | karma článku: 14,86 | přečteno: 1858x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07