Finance: Na slovíčko o šetření

Pan Kalousek to nemá jednoduché. Ostřelují ho ze všech stran a nemá zrovna tu nejlepší pověst. Jako každý, kdo sedí na kase, která má blízko ke dnu. Spravovat státní finance není žádná legrace a to už věděli i historii a proto ministři financí měli všelijaké osudy. Jedna z krásných historek o královnině náhrdelníku a knížeti Rohanovi mi utkvěla v paměti a já, bohužel, jsem takového knížete Rohana nikdy v životě nepotkala ...  a pan Kalousek asi ho také nepotká. Peníze nejsou zkrátka od Boha, ale od lidí a jsou hodně nemilosrdné ...

Nemám vyhraněnou rozpočtovou odpovědnost :))

"Ty máš zase nové naúšnice," prohlásí tante a bedlivě si je prohlíží. Je to příkladná žena, která nikdy neutrácela zbytečně a naučila mne zacházet s penězi ještě jako mladé děvče.

"To je vidět, jak si mně všímáte," vykřikuji, " ty jsem přeci zdělila po babičce. A občas je nosím." Pravda je, že jsem jim ve starožitnictví neodolala. Ale musím všechno vykládat? Náhlá radost  z nákupu skvostů zmrazila stoupající vztek na poměry v práci ...

http://www.youtube.com/watch?v=Go94Ejxu6O4&feature=related

Lidé se brání ...

Není to nic zvláštního, že lidé bojují za to, aby se peníze pro rodinou potřebu nesnižovaly a dokonce zvýšili bdělost nad jejich zbytečným rozhazováním vysokými státními úředníky. Ovšem nepopulární kroky by neměly provázet i arogantní a necitlivé výroky vůči těm, kteří si mají utáhnout opasky. Lidé dobře cítí, že stát má spoustu úřadů, které jsou placeny z veřejných rozpočtů a jejichž účelnost a kladný vliv na běžný život lidí není bezprostředně pociťován. Zvláště, když zjistí, jaké platy mají vedoucí takových úřadů. Pozastavují se právem nad vysokými odměnami (přeci to nedáme Kalouskovi, že!), které štědří šéfové dávají svým pilným, odpovědným a navíc krásným podřízeným.

http://www.youtube.com/watch?v=dZbVj-r5CH4&feature=related

Každý má k penězům jiný vztah

Má ekonom k penězům osobní vztah? Nevidí je jen jako jakousi sumu, vyjádřenou číslem, kterou přesouvá sem a tam, aniž se zamýšlí nad tím, co vlastně v očích spotřebitele znamená? Znala jsem jednoho ekonoma, který občas lítal po firmě, že mu chybí osm miliónů nebo i více a my jsme mu říkali, že nám chybí taky. Dělali jsme si z něho legraci. Ale pravda je, že občas mu nedošlo, že v jeho soukromém životě to chodí tak: než něco vydá, musí se podívat, zda mu peníze nebudou chybět třeba v době, kdy se podává daňové přiznání. V běžném životě se nedá zaplácávat díra v rozpočtu přesunem z jiné rodinné výdajové škatulky, protože by třeba nebylo na chleba. Ale jak je vidět, v životě státu se to dá. A tak se omezí odměny policistům, aby se suma peněz na ně vydávaná přesunula do jiného chlívečku, kde aktuálně peníze chybí a tak podobně v jiných případech. Když pana Kalouska poslouchám, tak on hovoří o své práci a lidé zase myslí na své rozpočty. A to působí velké vzrušení, protože mezi jeho praxí a výkonem jeho práce a lidským pojímáním peněz jako prostředku k obživě zeje propastný rozdíl. Zdá se mi, že každý pojímá stejnou věc jiným způsobem. A lidé vždy osobním. Lidé si myslí: "To, jak to stát udělá, aby v kase peníze byly, je věc státu, ale rozhodně ne, že je bude tahat lidem z kapes anebo je omezovat. To teda ne! Ať se zruší zbytečně drahé služby, které nikoho nezajímají, ať se dodržují zákony, kterými jsou všichni vázáni a ať zmizí ta hnusná korupce, která je všemu na vině!"

Je pravda, že stát, který se promítá do osob, které jsou za jeho chod, správu a hospodaření zodpovědni i lidem, toho hodně nedotáhl do konce, než přistoupil k restriktivním opatřením s přímým dopadem na občany.

http://www.youtube.com/watch?v=jxvFpRbPb0Y&feature=related

Zvyšování let odchodu do důchodu je asi hypotéza ...

Samozřejmě, že nikdo nepřemýšlel nikdy nad praktikováním zvyšování let odchodu do důchodu, ale je to zase nějaké číslo, které je zahrnuto v uvažovaném výhledu na rozpočty do dalších let. Samozřejmě, že to lidi zvedlo z křesel a pohovek, když to uslyšeli v televizi. A rozčilili se. Hned si vzpomněli na policisty, horníky, dělníky, lidé u pásů, za volanty, letce a jiná povolání, která vyžadují ostražitost, pevné zdraví a samozřejmě i fyzickou a duševní zdatnost. A také si vzpomněli na sebe, protože se mnoho lidí do důchodu těší dnes více než kdy v minulých letech a to zrovna není pro řízení a správu státu ta nejlepší vizitka a pro ty, kteří jsou za to odpovědni, že ne?

Myslím, že by vysocí státní úředníci, ať pravicoví nebo levicoví či středoví, měli hovořit o svých plánech a rozpočtových opatření hlasem peněženek lidí a zbytečně je nepopouzeli velkopanskými výroky, jakoby občané vlastně v tom všem nehráli žádnou roli, jen tu sumu, kterou vidí místo nich. Třeba by ubylo hodně malérů ...

(trochu hudby: Oslí serenáda)

http://www.youtube.com/watch?v=DW6WSFt6gFo

Autor: Irena Aghová | sobota 11.6.2011 15:19 | karma článku: 9,94 | přečteno: 757x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 11,10

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,61