Dobrodružství v kuchyni - 1.

Přiznám se, že hrozně ráda sbírám zajímavé recepty. Musím také říci, že mnohé z nich, ač na první pohled se moc nezdají, mají vynikající chuť a potěší i naše okolí, pokud není příliš konzervativní a nebo pokud má v pořádku trávicí ústrojí. A tak vás seznámím s několika nápady s překvapivými výsledky. Zkuste se trochu inspirovat.

Mátový sirup z Íránu

Íránský mátový sirup je velmi zajímavý tím, že k jeho výrobě nepotřebujete mnoho máty, jako například při vaření čaje. Je však trvanlivý a můžete ho uchovávat v lednici, uzavřený v lahvi, jeden rok. Nejlepší jsou lahve s keramickou zátkou.

Ingredience

2 hrnky cukru

1 šálek vody

½ šálku bílého octa

šťávu z jedné poloviny citronu

Na co se mátový sirup používá? Možno ho použít na hlávkový salát a nebo je to dobré pití, když tento sirup nalijete do perlivé vody.

Růžová marmeláda Gulkhan od  RAGHUNANDANA

Indové nám zase nabízejí růžový sirup. Je vynikající a není těžké si připravit. Jen bych chtěla upozornit, milí čtenáři a gurmáni, že musíte postupovat s velikou trpělivostí. Nyní vám představím recept, který je, jak jinak, i léčivý. Používá se jako příchuť do misek se sladkým jídlem. Nebo ho mícháme s máslem. Jeho velikou předností je mírně sladká chuť, je výborný při snížení horkosti a udržuje vláčnou pokožku a správný krevní oběh. Tak pozor!

Postup:

Růžový sirup z okvětních lístků růže

1 šálek okvětních lístků

1 šálek vody

1 ½ šálku cukru

3 celé hřebíčky

Mladé lístky růže otrhejte a dobře propláchněte. Vložte do vody a přiveďte k varu, Duste asi pět minut. Přidejte cukr a hřebíček. Vařte až do chvíle, kdy je cukr rozpuštěný. A pak odstavte. Podávejte v perlivé vodě. Celkové množství, které získáte je  2 1/2 šálku.

Máte rádi želé?

Pokud ano, tak vám nabízím gurmánské želé přímo z Anglie. Je to výborné zpestření jídelníčku, a jak uvidíme, zase ne tolik pracné a myslím, že se také hodí do české kuchyně.

Jablečné želé s bylinkovou variantou

Želé je výborné, když ho jíme jen tak a nebo horké s máslovými koláčky. A už se nám sbíhají sliny, že ano?

Pokud do jablečného želé přidáte bylinky, mžete ho dávat k rybám nebo k masům či drůbežím pokrmům.

Ingredience:

1,75 kg  vařená jablka

1,75 litru studené voda
750 g cukru (přibližně)

Nakrájejte předepsané množství jablek a pěkně je očistěte od všech vadných částí. Musí být pěkně čistá. Dejte na pánev s vodou a přiveďte k varu, duste je tak dlouho, dokud nebudou úplně měkké.. Do kaše nasypte sáček želé a smíchejte dřevěnou vařečkou. Můžete přidat pektin, ale je nebezpečí, že by se mohla vytvořit sraženina. Přidejte cukr. Zahřejte a pokračujte v míchání, dokud se nerozpustí, pak rychle uveďte do varu, tuhnutí je dosaženo za občasného míchání. Do sterilizovaných sklenic nalijte pouze čisté želé a přiklopte.

Varianty

Sage želé: Přidejte 4 polévkové lžíce nasekané šalvěje, jakmile želé odstavíte z plotýnky.
Rosemary želé: Doplňte 8 velkými větvičkami rozmarýnu s vodou.
Kopr želé: Přidejte 4 polévkové lžíce nasekaného kopru nebo 2 lžíce sušeného kopru
Mincovna želé: Přidejte malý svazek máty s vodou.
Bouquet Garni želé: 1 snítka petrželky, 2 bobkové listy a 1 malá snítka tymiánu

Recepty jsou přeloženy z arabštiny, poslali mi je přátelé z Damašku. Mátový sirup jsem už dělala, hodí se použít jako limonáda. Jablečné želé je výborné, ale pouze pro zkušené kuchařky.

Autor: Irena Aghová | středa 22.12.2010 1:15 | karma článku: 20,49 | přečteno: 652x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07