Česká kuchyně: A bude jaro ...

Zatímco je venku ještě mráz, ale polevuje, mnozí dojídají své zásoby, které si připravili na zimu v podobě zavařenin, my, kteří chceme něco pro sebe udělat, začínáme přemýšlet nad svým stravováním, zdravím i nad peněženkou.  Ale podle mých zkušeností, člověk nemusí projíst ani tolik peněz, nemusí dokonce mít ani zdravotní problémy z jídla, když se přestane krmit vším možným a začne uvažovat nad svým stravovacím systémem.

Všechno je ve skutečnosti jednoduché ...

Když čteme různé ženské časopisy a také doporučení na zhubnutí, pak se nestačíme divit, co si máme všechno odříkat. Jenomže, podle mého soudu a také podle soudu mého lékaře, kterého jsem poprosila, aby o tom se mnou mluvil, jsou všechny diety jen dočasné a neúspěšné, pokud si člověk nezaloží svůj denní režim a nepřestane hladovět. Zbaví se touhy po mlsání a skutečně se stravuje, jak má.

... proč o svém lékaři vlastně mluvím ...

Rozhodla jsem se, že ho navštívím s mým "Deníkem" a požádám ho o konzultaci a pomoc při převedení se na žádoucí, nikoliv jen správnou, výživu. Měla jsem již leccos sepsané a nachystané, neboť jsem jednotlivé potraviny zkoumala co do hodnot nutričních, kalorických i to, aby nepřevažovaly kyselé nebo zásadité potraviny. Samozřejmě, že jsem byla připravená na to, že budu muset vařit a že se nesmím zříkat ani živočišných, ani rostlinných tuků, ale v takovém poměru, abych je dokázala "zpracovat".

Co jíst?

Sepsala jsem si zkusmo fiktivní jídelníček na měsíc a dala jsem si ho od něho schválit. Jasně, že člověk nemůže jíst jen samé tzv. zdravé věci, ale  neodvykat si jíst maso. To je hloupost. Ryby, pokud má v pořádku štítnou žlázu a nemusí se jim vyhýbat, jsou zdravé.  Ale už nemusí jíst různé mořské plody a jiné věci, které nejsou přirozené našemu prostředí, v kterém jsme se narodili a do kterého patříme. Samozřejmě, že člověk se má vyhýbat tučné stravě, na kterou je však domácí stravování často postavené, což je chyba. Lidé, kteří celý den sedí, by měli spíš využívat chutné připravy zeleniny a něco ovoce, samozřejmě, že se nemají vyhýbat ořechům, které mají mnoho, pro lidský organismus, vzácných živin a obilovinám, které jsou, ať chceme nebo nechceme, základem české kuchyně.

Česká a německá kuchyně

Podle mého názoru byla zavedena do české kuchyně i kuchyně německá a my jsme ji časem zařadili jako tradiční česká jídla. K tomu jsem dospěla po studiu kuchařských knih od 19. století. Myslím, že bychom se od německé kuchyně mohli odklonit a soustředit se na skutečně tradiční česká jídla. Nic proti Němcům, ale oni zrovna střídmostí a štíhlostí také nevynikají, i když si myslím, že do své kuchyně přijímají i stravu skandinávských zemí, orientu a tzv. selské kuchyně, která se nejvíc podepisuje na jejich váze. To jsou všelijaké polévky, do kterých se přidává slanina, klobásy apod. Také jejich záliba v uzeninách, které jsou velmi chutné, ale také kořeněné, v huspeninách a tlačenkách není to pravé ořechové pro nás. Včetně záliba v jejich lákavých koláčích a buchtách, které se také dostaly do české kuchyně. Ne, že by to nebylo výborné, ne že by se člověku nesbíhaly sliny, ale lépe se soustředit na moučníky, které jsou spíš z ovoce a želatiny. Jejich podstatou je linecké tenké těsto, na které se ovoce naskládá a zalije ovocnou želatinou. Člověk toho nemusí sníst hned celý plech, ale jistě, že je to pro oko estetické a chutné zároveň.

Chce to si vypěstovat jiné zvyky

Každý lékař, pokud se ho na to zeptáte, řekne, že jsme si své stravovací zvyky nahradili zlozvyky. Jednak hodně solíme, používáme zbytečně mnoho tuků, také knedlíky nejsou zrovna stav ideál a k našemu sedavému způsobu života se opravdu nehodí selská strava, protože po práci rozhodně nejdeme ani cvičit, ani hospodařit, ale povalujeme se u televize či u počítačů. A tím si škodíme, protože nás trávicí systém není schopen zpracovat to, co do něho vložíme a buď hladovíme nebo se přecpáváme, ale naše strava není rozvnovážná, aby tělo fungovalo podle přírozeného nastavení. Lidé pak mají problémy i psychické u fyzické, protože strava není vyvážená a tak chybí živiny, které podporují organismus v jeho přirozené rovnováze.

A o tom jsme rodina přemýšleli ...

A rozhodli jsme se, že změníme stravovací zvyky. Jistě, že pro všechny lidi, zvláště pro ty, které je každá změna katastrofickou představou, to ze začátku bude problém. Ale nějak se s tím začít musí. První, co může v klidu odbourat, jsou uzeniny. K čemu je potřebujeme? Chleba s máslem, se sýrem a salámem není nic, co tělo potřebuje naráz jako živinu a navíc salámy jsou velmi tučné, což je pro nás zbytečné. Stačí pěkná neuzená šunka. Ani uzené maso samo o sobě není zdravé, ale to my všichni víme. Je to jen na rozhodnutí každého jedince, jak chce změnit životosprávu a zbavit se zbytečných kil a problémů, přitom nevychrtnout, ale vypadat dobře a zdravě. I do vyššího věku.

Pečivo lze odbourat

Druhé, co můžeme odbourat, jsou kupované buchty, vánočky, moučníky, dorty a koláče. Když chléb, tak vícezrnný, ale pamatovat na to, že by člověk jím neměl nahrazovat přílohy, které běžně chápe jako oběd. Chléb člověka zasycuje, dodává mu v ideální rovnováze potřebné živiny, ale jen tehdy, pokud jiné nemá. Arabové a Turci, to jsou hotoví přeborníci v jezení chleba, jedí ho úplně ke všemu. Ale proč? Jejich kuchyně je postavená převázně na zeleninové stravě, pokud přidávají maso, tak po malých kouskách, protože je pro ně drahé a také v tom horku se nemohou moc cpát. Chlebem se dojídají, Což, taková filozofie v našich podmínkách je jistě velmi scestná.

K uvedené tabulce:
Lidé často nevědí, jak přepočítávat kJ na kcal. Koeficient je běžně udáván 4, 2 kcal, ale přesnější je 4,18 kcal/1kJ. 
Přepočet kJ na kcal je 1kcal=4,18KJ 
Dále by nás měl zajímat údaj, kolik kcal obsahují bílkoviny, sacharidy a tuky, až budeme potraviny kombinovat a vařit. Neboť budeme přidávat oleje. 
- 1g bílkovin obsahuje 4kcal 
- 1g sacharidů obsahuje 4kcal 
- 1g tuků obsahuje 9kcal

Potravina
21,349,65,4
Čočka2559,50,1
Fazole21,461,61,6
2235,61
Hrách25,757,21,8
Soja44,116,123
1,51,70,1

Pokračování

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Irena Aghová | sobota 26.2.2011 12:07 | karma článku: 13,03 | přečteno: 1193x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07