Bylinky: Šanta kočičí pro kočky i pro lidi

Mnoho lidí si stěžuje, že je bolí duše. Tedy, že pociťují svíravou a hlubokou bolest, jakoby se něco zvlášť hrozného stalo. A přitom se neděje nic. Ano, přichází doba "krize", nastupuje jaro a ozývají se různé problémy.  Psychické i fyzické. Ale já si říkám: přichází jaro  a člověk by neměl propást jediný den, aby ho celý využil a nenačerpal energii ze slunce a voňavého vzduchu, po kterém jsme celou zimu toužili. S jarem přichází i jarní únava, takže je dobré si naplánovat, jak hned v zárodku všechny nastupující potíže zachytit a zmírnit. A třeba si zalistovat v herbáři a nebo si zajít do botanické zahrady. Rostliny Vás obejmou a sejmou z Vás ten pocit  "na zbláznění".

Šanta kočičí

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je vytrvalá, 30 až 100 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, 4hranná, jemně a hustě chlupatá, v horní polovině větvená. Listy řapíkaté, trojúhelníkovité až vejčité, na okraji vroubkovaně pilovité, na bázi uťaté až srdčité, na obou stranách hustě pýřité a s přisedlými siličnými žlázkami. Květy v koncových, nejčastěji 3 až 4 cm dlouhých lichoklasech, krátce stopkaté, bílé až nažloutlé, někdy namodralé nebo nafialovělé, na středním laloku dolního pysky s drobnými červenofialovými tečkami, horní korunní pysk 2laločný, dolní korunní pysk 3laločný s prostředním lalokem mističkovitě prohnutým a na okraji zubatým, tyčinky i čnělka mírně vyčnívají z korunní trubky, prašníky i blizna fialové, listeny podobné listům. Kvete v červenci  až v listopadu. Přírodním staveništěm je rumiště, dále ji najdeme podél cest, na březích potoků, v okolí lidských sídel a na jiných ruderálních stanovištích, na půdách suchých a výživných, teplých místech. U nás roste roztroušeně zejména v teplých oblastech, v polohách chladnějších je vzácná nebo chybí.

K čemu se používá?

Sbírá se kvetoucí nať, nejlépe v době rozkvětu, tj. na počátku léta. Droga obsahuje silice s karvakrolem, alkohol nepetol, thymol, pulegon, třísloviny, hořčiny, vitamin C a jiné látky. Užívá se při bronchitidě a nachlazení (působí potopudně a snižuje tělesnou teplotu), zlepšuje trávení, tlumí průjmy, snižuje krevní tlak a celkově uklidňuje, takže ji lze použít např. při různých typech orgánových neuróz nebo jako sedativum pro děti, neboť její působení je poměrně mírné. Zevně ve formě kašovitého obkladu se užívá na léčbu podlitin jako náhražka kostivalu. Obecně jsou její účinky velmi podobné účinkům meduňky, snad i poněkud silnější. Podává se nejčastěji ve formě nálevu (2 polévkové lžíce drogy se luhují 15 až 20 minut v 0,25 l vody).

Šanta kočičí je vyhledávaným prostředkem pro kočky a kocourky, aby se drželi v domě, když je třeba. Sušená šanta se dává do misek či do pelíšků, protože naše čtyřnohé přítele láká její vůně. Pokud si ji zasadíte na zahradě, pak se kočičky kolem ní rády pohybují. Je vzdálená příbuzná marihuany.

Dobrá zpráva pro chaloupkáře a sedláky

Tuto aromatickou bylinku nesnáší různá havěť,jako krysy a myši, kterou rozhodně chceme vypudit z našeho bydlení. Je dokázáné, že nepelakton je asi 10 x účinější odpuzovač komárů než DEET. A to je aktivní látka, která se používá do repelentů. Šantu nemilují švábi. Nepelaktonem jsou obdařeni i mravenci, ochraňuje je před ostatním hmyzem.

Dobrá zpráva pro dámy

Odvarem ze šanty si můžete vypěstovat krásný lesk vlasů, hodí se také jako koupelová bylinka. Můžete s ní zacházet jako s meduňkou.

Kdo má nyní nějaké chmury, ať je zažene přírodou a dobrým stavem mysli.  Bude líp!

 

 

Literatura:

k Šantě kočičí viz též  J. Janča, J. A. Zentrich: Herbář léčivých rostlin, díl 4.

Autor: Irena Aghová | sobota 25.2.2012 17:23 | karma článku: 24,12 | přečteno: 1508x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07