Bylinky: Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Vytrvalá, až 80 cm vysoká bylina, vonící po citrónu. Lodyha přímá až poléhavá, zaobleně 4hranná, větvená. Listy vstřícné, řapíkaté, čepel eliptická až vejčitá, pilovitá, hustě chlupatá až lysá. Květy ve 4 až 12 květých lichopřeslenech, které jsou přisedlé v úžlabí listenů, koruna dvoupyská, bílá, vzácně bleděmodrá, růžová nebo žlutobílá. Kvete v červnu až v srpnu.  Meduňka je náročná na teplo, proto jí vyhovují chráněné a slunné polohy (na nechráněných polohách často vymrzá), na zimu je dobré rostlinu "zateplit" nahrnutím zeminy nebo listí. Půda by měla být lehčí, výživná, humózní, hluboká, poněkud sušší. Množí se dělením trsů nebo semeny, semena se vysévají do pařeniště v březnu, na záhon se mladé rostlinky přepichují v květnu.

Meduňka obsahuje asi 0,1% silic (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol), asi 4% tříslovin, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová), trochu hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky. Sbírá se list (Folium melissae), častěji nať (Herba melissae). Listy i nať se sbírají těšně před rozkvětem, nejlépe za suchého a chladnějšího počasí (v horkých dnech se obsah silic snižuje). Suší se co možná nejrychleji v tenkých vrstvách (při pomalém sušení se zapaří a zhnědne) na stinném a vzdušném místě nebo při umělém sušení za teplot do 35 °C. Nedoporučuje se užívat drogy starší než 1 rok, neboť časem se snižuje obsah silic. Působí zejména jako uklidňující prostředek, nejvíce v oblasti trávícího traktu (žaludeční neurózy) a srdce (srdeční neurózy, bušení srdce apod.), zvyšuje sekreci žluče, zabraňuje tvorbě plynů, zpomaluje tep, mírně snižuje krevní tlak. Podle J.A.Zentricha rovněž posiluje centrální nervový systém, působí sedativně, uvolňuje křeče a napětí svalstva, lze ji použít u lehčích forem neurastenií, depresí, proti migréně, u alergií nervového původu (např. astma vyvolané stresem), pomáhá při bolestech břicha, při nadýmání, při infekčních průjmových chorobách, při bolestivé menstruaci i v klimakteriu.

Zevní použití

Zevně lze meduňky použít na revmatické opuchliny, pohmožděniny a krevní podlitiny, u kojících žen při nebezpečí ztvrdnutí mléka v prsech. Nálev se obvykle připravuje z jedné čajové lžičky drogy na šálek vroucí vody - denně se pijí 2 až 3 šálky.

Další užití

Meduňka se užívá k aromatizaci nejrůznějších pokrmů jako jsou např. saláty, octy, majonézy, polévky, omáčky i masitá jídla. V lékárnách prodává se zvláštní voda melisová, jež o sobě nebo s jinými léky se užívá proti křečím, nadýmání aj. Aqua melissae composita, karmelitské kapky, užívají se po 4—8—11 grm. při neduzích žaludku, čiv, kolice, dávení a j. Líh melisový užívá se uvnitř i zevně k natírání (mazání). Nať potřebuje se na obkladky — přidati lze heřmánek, puškvorec a j., za prostředek při zánětech; rozhání mírně. Nať druhu jednoho chová se v lékárnách; též kanárská melisa má silnou vůni, ač se nepotřebuje za lék — aspoň jen zřídka.

Staré dobré recepty

Meduňka lékařská se užívala jako lék už ve středově­ku. I nyní se jí hojně používá, zvláště v lidovém lé­kařství.

Při migréně se doporučuje pít odvar z této směsi:

listu meduňky 20 g

listu jitrocele 20 g

květu lipového 30 g

kořene kozlíku 10 g

kořene hořce 5 g

Polévková lžíce této směsi se svaří v 1 1 vody až na 3/4 1. Pije se 3x denně šálek.

Karmelitské kapky

Při celkové nevolnosti a pro osvěžení se doporučuje užít kávovou lžičku takzvaných karmelitských kapek, jež si připravíme takto:

listu meduňkového 50 g

kůry citrónové 20 g

semene koriandru 30 g

muškátového oříšku 10 g

kůry skořice 10 g

čistého lihu 100 g

vody 200 g

Pokrájené součásti se nechají extrahovat 7 dní, potom se přecedí a uloží v dobře uzavřených lahvičkách.

Při svalové únavě se doporučuje masírovat svalstvo asi 10 minut meduňkovou silicí, zředěným desatero­násobným množstvím lihu nebo francovky.

Při menstruačních obtížích se radí v lidovém lékař-ství pít 5x denně šálek horkého čaje, připraveného tím, že se v 1 1 vody 3 minuty vaří tato směs:

listu meduňky 20 g

natě zemědýmu 20 g

listu šťovíku 20 g

kořene hořce 20 g

natě majoránky 15 g

Nadýmání

Při obtížích zažívacích, hlavně při nadýmání, koná dobré služby odvar z této směsi:

listu meduňky 20 g

listu pomerančovníku 10 g

semene fenyklu 5 g

natě tymiánu 5 g

Polévková lžíce směsi se vhodí do 1/2 1 vařící vody a obsah se nechá svařit o jednu třetinu. Pije se ráno a večer šálek. Při nechutenství se doporučuje spařit 10 g sušeného listu meduňkového v 200 g vody a vypít malý šálek před každým jídlem.

Koupele na revmatické bolesti

Při vleklých revmatických bolestech ulevují koupe­le, do nichž se přidá tento odvar:

natě meduňky 75 g

květu heřmánku 30 g

listu máty peprné 75 g

Tato dávka se vhodí do 3 1 vařící vody, ponechá se 5 minut a vleje do koupele.

 

http://www.lekarna.cz/klosterfrau-melisana-koncentrat-sol-1x95ml/

Z mého soukromého herbáře z let 1996-2010

Autor: Irena Aghová | úterý 14.2.2012 0:15 | karma článku: 23,91 | přečteno: 1242x
  • Další články autora

Irena Aghová

Sírachovec

29.3.2023 v 14:48 | Karma: 10,50

Irena Aghová

O svědomí

19.8.2022 v 10:23 | Karma: 13,07