Jak vybíráme články na titulní stranu iDNES.cz

Pavel Kula se na nás zlobí, že prý vybíráme články na titulní stranu iDNES.cz nevysvětlitelně. Pokusím se mu to tedy vysvětlit.

Denně vychází na blogu sto až sto dvacet článků. Míst na titulní straně je ale jen šest – tři dopoledne, tři odpoledne. Nelze se tedy chovat ke všem stejně, jak píše pan Kula. Jednoduše proto, že na titulní straně sto dvacet míst není. Nelze to dokonce dělat ani tak, že se dostane na všechny postupem času – pokud by to tak bylo, dostalo by se na každého blogera cca 1x za rok nebo za dva. Kromě toho – nic ve zlém, ale některé články nelze poutat ani při nejlepší vůli, jejich kvalita to zkrátka neumožňuje.

A které články kterých blogerů na titulní stranu tedy vybíráme a proč?

Kriterií je více. Naši blogeři pochopitelně z valné části reagují na dění na zpravodajské scéně, je tedy logické, že se to odráží i ve výběru. Drtivá většina výběrů proto obsahuje alespoň jeden či dva články, které reflektují aktuální dění. Přednost mají texty kvalitní nebo ty, které se na věc dívají z nového nebo neobvyklého úhlu pohledu. Důležité je, aby autor byl s to svoje úvahy vyargumentovat – pouhé rozhořčení k zařazení do výběru nestačí. To výběr značně zužuje.

Na druhou stranu, nechceme, aby výběry byly striktně „zpravodajské“. Proto se na další pozice snažíme vybírat články osobnější, cestopisy, fotoblogy, povídky, básně nebo jakkoli jinak zajímavé články. Vždy vítáme, když bloger přijde s vlastním námětem, který adekvátně zpracuje.

Jsou i dny, kdy zrovna přetlak kvalitních článků není. Proto se do výběru dostanou i články, které by se do něj třeba den předtím nedostaly.

Jestli mají články povolenou nebo zakázanou diskusi, při tvorbě výběru nehraje žádnou roli. Každý bloger má právo diskusi neotevřít, nemůže být tedy znevýhodněn, pokud diskusi u článku nemá. A to, jestli se diskuse zúčastňuje, nebo ne… to myslíte opravdu vážně, pan Kulo? Za prvé, co to má společného s kvalitou článku, a za druhé, jak můžeme při výběru tušit, jestli se autor posléze zúčastní diskuse nebo ne? A abychom monitorovali diskuse a kastovali autory podle toho, zda se obvykle účastní nebo neúčastní diskuse, to opravdu není možné.

Co ale roli hraje, je to, když má článek pro čtenáře těžko stravitelné formátování nebo je to jen výkřik bez ladu a skladu nebo má obtížně stravitelný nebo dokonce nepřijatelný styl vyjadřování. Takové články nemají na zařazení do výběru šanci.

Nechceme, aby se výběrech opakovala jen stále stejná jména. Naopak. Proto se snažíme dávat na titulní stranu blogy nových autorů, jestliže někdo napíše vyhraněný názor, snažíme se dát co nejdříve protinázor. Pakliže se objeví dva obdobně zajímavé a kvalitní články, snažíme se dát článek autora, který byl ve výběru méně často nebo naposledy před delší dobou než ten druhý.

Přesto se nevyhneme (a ani se vyhnout nechceme) tomu, že někteří autoři jsou ve výběrech častěji než druzí. Důvod je jednoduchý – píší standardně dobře, zajímavě a čtivě, jsou s to svoje názory nebo tvrzení podpořit argumenty nebo dokážou vidět věc z jiného úhlu pohledu a jejich články vyvolávají debatu. Ano, někteří blogeři nebo některé články jsou kontroverzní, ale to nemusí být nutně na škodu věci. A čtenáři tyto autory rádi a hojně čtou a rádi a hojně s nimi diskutují. To pak přivede na blog čtenáře i ostatním blogerům. To je také cíl poutání – říci čtenářům, že stojí za to na blogy chodit.

Tvrzení, že poutáme články, jejichž „značná část obsahuje nesmysly a lži“ prosím, pane Kulo, doložte. Jinak je to pouhý výkřik bez obsahu. Nehledě na to, že to, co někomu připadá jako nesmysly a lži, to jinému připadá odpovídající skutečnosti. My nemůžeme články zkoumat a rozhodovat o tom, kdo má pravdu. My pouze nabízíme články k diskusi – a také to tak funguje. Pokud blogeři věc vidí jinak, než autor, napíší blog a my ho napoutáme zase příště. Ne vždy, pochopitelně, protože ne vždy je reakce poutatelná, ale snažíme se o to, aby slovo dostaly různé pohledy na věc. Tím také odpovídám na vaši invektivu, že jsme si udělali z blogů „hlásnou troubu svých názorů a postojů“ a ostatní názory potlačujeme. To je opravdu velký nesmysl.

Možná nám, pane Kulo, někteří kvalitní autoři nebo články unikají. V tom případě budeme jen rádi, když nám napíšete, kteří autoři nebo které články a proč. A stejně tak budeme rádi, když nám konkrétně napíšete, které články a proč podle vás na titulce být neměly.

A ještě poznámka na okraj: není mi jasné, proč na tak hrozném serveru – jehož prestiž je podle slov ve vašem článku tak nízká, že už ji vlastně ani nejde snížit – nadále setrváváte.

Jan Dvořák za adminy blog iDNES.cz

 

Autor: Blog Info | středa 19.10.2011 16:10 | karma článku: 11,90 | přečteno: 1704x
  • Další články autora

Blog Info

Fotovideoblog: Jak se předaly ceny Bloger roku 2023

Co by to bylo za Blogera roku, kdyby nenásledoval blogerský večírek. Už podruhé v pražské restauraci Žebeerková Kozlovna, kam dorazily největší stálice naší blogerské scény.

17.6.2024 v 12:02 | Karma: 14,87 | Přečteno: 881x | Diskuse | Ostatní

Blog Info

Soutěž hlasujících: Komu přálo štěstí?

Bloger roku, to není jen soutěž autorů, ale i vás – čtenářů a hlasujících. Vítězové ankety jako každý rok vylosovali po třech jménech. Kdo se letos může těšit na knižní ceny od partnera ankety?

7.6.2024 v 9:44 | Karma: 6,34 | Přečteno: 348x | Diskuse | Ostatní

Blog Info

Pozvánka: Vyhlášení Blogera roku 2023

Anketa Bloger roku by bez něj nebyla úplná, stejně jako blog by nebyl tak docela úplný bez off-line mezilidských vztahů. Oč se jedná? Pochopitelně o tradiční vyhlašovací večírek!

4.6.2024 v 13:21 | Karma: 6,13 | Přečteno: 429x | Diskuse | Ostatní

Blog Info

Hotovo, dobojováno. Blogerem roku Šiša, vypravěčem roku David Vlk!

Letošní ročník Blogera roku je za námi. Své favority jste podporovali hlasováním v anketě a stejně jako loni to dopadlo nejtěsnějším rozdílem jednoho jediného hlasu. Kdo vyhrál ostatní ankety?

3.6.2024 v 12:01 | Karma: 28,84 | Přečteno: 3777x | Diskuse | Ostatní

Blog Info

Finále je tu. Hlasujte ve finále ankety Bloger roku 2023 a vyhrajte!

Nominační kolo skončilo, je tu ta nejdůležitější část ankety Bloger roku 2023. Kdo z nominovaných uspěje a odnese si tradiční sošku? Hlasujte pro své oblíbence a vyhrajte ceny od našeho partnera - nakladatelství ARGO!

20.5.2024 v 11:03 | Karma: 19,47 | Přečteno: 3881x | Diskuse | Ostatní
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Ministr zvažuje nižší daně a další zvýhodnění pro dřevostavby

23. července 2024

Ministerstvo zemědělství se snaží co nejvíce podpořit využívání dřeva pro stavební účely. Podle...

Podvody na internetu neustávají. Stopy vedou i na Ukrajinu, říká vyšetřovatel

23. července 2024

Policii čím dál více zaměstnávají internetové finanční podvody. V nich nepoctivci zmanipulují toho,...

Trans žena Lenka Králová se rozchází s manželkou. Miluju někoho jiného, říká

23. července 2024

Softwarová inženýrka Lenka Králová (43) se narodila v mužském těle, ale vždy se cítila být ženou....

Dieselové vlaky a lodě za emise platit nebudou. Resorty se shodly na výjimce

23. července 2024

Premium Dieselové vlaky a lodě uniknou povinnému placení za emisní povolenky, které budou muset od začátku...

  • Počet článků 765
  • Celková karma 14,76
  • Průměrná čtenost 7450x
Adminy blogu jsou Patrik Banga, Tereza Janků, Helena Skočová a Veronika Krátká. Pokud chcete komukoli z nich napsat, adresa je vždy: jmeno.prijmeni@idnes.cz. Nebo pište na společnou adresu admin.blog@idnes.cz.

Průměrný počet aktivních příjemců služby v EU podle čl. 24 odst. 2 nařízení 2022/2065/EU za období 1.7.2023 až 31.12.2023 činí 1942019.