Halloween a katolíci

S tím, jak se blíží přelom října a listopadu, sílí v katolických kruzích diskuse o Halloweenu a o tom, zda ho mohou katolíci slavit a zda je vhodné, aby se katolíci a speciálně děti z katolických rodin účastnili haloweenských rejů. Tato problematika je složitější, než se mnohým z nás zdá. Zkusme se na to podívat střízlivě a bez emocí.

Jeden ze základních argumentů katolických odpůrců Halloweenu je tvrzení, že jde původně o pohanský svátek na počest irského boha smrti Samhaina. Ten argument by byl jistě velmi pádný, pokud by byl skutečně pravdivý. Jenže on není. Halloweeen je zkrácenina termínu All Hallows‘ Eve (= předvečer Všech Svatých) a jako takový je to svátek křesťanský. Vznikl stejně jako Štědrý večer na základě toho, že oslavy svátku mohou začít už večer před ním. V řadě protestantských zemí byl proto Halloween dokonce zuřivě napadán a zakazován jako bytostně katolický svátek.

Z hlediska původu tedy Halloween není o nic méně křesťanský a o nic víc pohanský, než jsou Velikonoce a Vánoce. Vzdělaní katolíci se chtě nechtě musí smát snahám ateistů, pohanů a některých obzvlášť švihlých protestantů a z křesťanství se oddělivších kultů vydávat Vánoce a Velikonoce za pohanské svátky ukradené křesťany. Proč by ale tedy měli přijmout zhruba stejně relevantní a stejně staré argumenty v případě  Halloweenu?

Pojďme dál. Připodobníme-li Halloween k Velikonocům či Vánocům (ne významem, ale pokud jde o vztah k pohanskosti), pak je jen logické připodobnit lidové halloweenské zvyky k lidovým velikonočním či vánočním zvykům. Ve všech těchto případech jde o směs zvyků původu pohanského a křesťanského. Ano, tady se vyplatí rozlišovat, co má jaký význam a smysl a jak to dnes vnímáme.

Církev se třeba v minulosti velice negativně dívala na pomlázku, kterýžto lidový zvyk je nejen pohanského původu, ale v minulosti se často zvrhával. Můžeme se tedy setkat s texty kněží a biskupů, kteří jej tvrdě odsuzují a naříkají, že o Velikonocích si i sebectnostnější děvče jen těžko uhájí poctivost. Dnes už si ale s pomlázkou nedělají těžkou hlavu ani skalní tradiční katolíci. Pohanský obsah je dávno pryč, excesy výše zmíněné by dnes už mladíkům neprošly, takže proč se znepokojovat. Je to jen takové velikonoční blbnutí.

Ptejme se tedy: Jsou helloweenské oslavy a průvody pohanské svým původem a podstatou? To už je velmi složitá otázka. Zdá se, že (přestože masky nalezneme i v mnoha starých pohanských oslavách) průvody děsivých helloweenských masek jsou původním obsahem křesťanský zvyk, který má připomínat pomíjivost lidského těla. Dnes se ovšem díky totální sekularizaci společnosti i myšlení, popularitě hororové fantasy a rozličným maskám upírů, ďáblů a prostitutek dávno proměnily na něco, co nemá s původním obsahem téměř nic společného. Takže původ křesťanský, obsah ale obvykle totálně zpohanštělý. Navíc, přiznejme si, lidové anglosaské (resp. irské) pojetí halloweenu k nám původem nepatří a nemusíme přebírat všechno.

Shrnul bych to. Jak to vidím já, oslavovat Helloween (Předvečer Všech Svatých) je OK. Otázka je jak. Jako Čech říkám: Proč zrovna po lidovém anglosaském či irském způsobu? Jako katolík říkám: Takovým způsobem a s takovými lidmi, aby ty oslavy byly katolické. Navštěvování hřbitovů, úpravy hrobů, rozsvěcování svíček a modlitby za zemřelé, což jsou zvyky pojící se v našich oblastech, toto jistě splňují. Nějaké vzpomínkové slavnosti rovněž. Průvody a párty dětí oblečených po upírsku či ve stylu lehkých ženštin ale rozhodně nejsou to pravé.

Další zajímavé články k tématu:

Juraj Vittek: Slávia katolíci Halloween? A čo to vlastne je Halloween?

Vyšlo a je diskutováno i na stránkách časopisu Duše a hvězdy.

Autor: Ignác Pospíšil | čtvrtek 30.10.2014 13:19 | karma článku: 26,81 | přečteno: 4453x
  • Další články autora

Ignác Pospíšil

Pád papeže showmana?

28.8.2018 v 12:14 | Karma: 40,30

Ignác Pospíšil

Proč Alfie Evans musí zemřít

25.4.2018 v 21:32 | Karma: 30,80

Ignác Pospíšil

Lidovecké vystřízlivění

20.7.2017 v 7:10 | Karma: 25,30

Ignác Pospíšil

Lidovecká kouřová clona

25.10.2016 v 20:51 | Karma: 39,98