Tolerance k SS je nepřípustná

     Vojáci, kteří nosili na přilbách symboly jednotek zločinecké SS a jejich nadřízený, byli postaveni mimo službu, což je dobře. Je ovšem skandální, jestliže se při vyšetřování ukáže, že velení Armády České republiky se pokusilo tuto kauzu utajit a jak se lidově říká „zamést pod koberec“. Náklonnost k institucím, které mají na svědomí miliony nevinných lidských životů,  je nepřípustná.

     Jednotky SS (Schutzstaffeln čili ochranné oddíly) mají svůj původ ve dvacátých letech minulého století. Zpočátku se jednalo o oddíl zhruba tří set mužů, který měl na starosti osobní ochranu Adolfa Hitlera. Význam SS vzrostl po 30. červnu 1934, kdy se jejich příslušníci podíleli na tzv. Noci dlouhých nožů, tedy likvidaci velení další nacistické organizace SA. Později se z Allgemeine (všeobecné)-SS oddělily Wafen-SS, což byly bojové jednotky.Esesmani se obecně dopustili mnoha válečných zločinů. Coby v uniformách dozorců v koncentračních táborech zmasakrovali miliony lidí z celé Evropy a brutalit se dopouštěli i vojáci v uniformách SS na frontách. Ti například v prosinci roku 1944 zastřelili nedaleko francouzských Malméd třiaosmdesát amerických válečných zajatců, dále vypalovali vesnice v Rusku a Bělorusku a vraždili jejich obyvatelstvo včetně žen a dětí.

     Jeden z nejhorších zločinů II. světové války má na svědomí prapor SS pod velením Sturmbannführera Adolfa Diekmanna ve francouzském městečku Oradour-sur-Glane. Kvůli podezření, že zde byl zajat francouzskými odbojáři německý důstojník, zde esesmani zavraždili 642 lidí, kde  nejdříve ve stodolách postříleli muže.  Vojáci pak šli ke kostelu, kde byly uvězněny ženy a děti. U dveří odpálili zápalnou bombu a když se uvěznění snažili utéct z kostela, byli venku zkoseni kulometnou palbou. Zahynulo tak  247 žen a 205 dětí.

     Z toho je patrné, že jakoukoliv propagaci SS nelze tolerovat ani jako klukovinu, jak se hájí oni vojáci z afghánské mise. Proti takovým lidem je potřeba zakročit co nejpřísněji. Za důležité také považuji, aby se výuce moderních dějin v dějepise na školách věnoval odpovídající prostor a žáci byli poučeni o tom, jaké hrůzy přinesl lidstvu nacismus. V opačném případě by se nám mohlo přehlížení jeho zločinů pořádně vymstít.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Petr Hulinský | středa 11.11.2009 10:42 | karma článku: 12,71 | přečteno: 1131x