Nové stíhačky? Hlavně ať je nevybírá ministr obrany
Je však také zcela nezbytné, aby byl výběr letounu předmětem co nejširšího politického konsensu. Vždyť se vybírá letoun, který by měl v naší armádě sloužit v dlouhodobém horizontu 20 až 30 let. „Válcování opozice“, jakou pravicová koalice nyní v parlamentu předvádí, a nerespektování zásad strategického rozhodovacího procesu by zde rozhodně nemělo mít místo. Ostatně, tato koalice by se mohla a měla poučit z minulosti. Byla to totiž druhá vláda tehdejšího premiéra Václava Klause (s lidoveckým ministrem obrany Miloslavem Výborným), která v roce 1997 zcela nekvalifikovaně rozhodla o výrobě 72 bitevníků L-159.
Jejich výroba stála více než 51 miliard korun a přitom armáda dnes používá pouze 24 kusů, zbývajících 36 letadel je uskladněno v Aeru Vodochody – uskladnění a konzervace vyjde armádu na 30 milionů Kč ročně. Několik dalších rozebrala na náhradní díly a na výrobu dvoumístných strojů, jeden letoun havaroval, ostatní jsou velmi těžko prodejné. Záměr vyměnit pět kusů L-159 s firmou EADS za jeden dopravní letoun CASA C-295 se nevydařil –firma je totiž odmítla odebrat…
Kauza CASA je dalším příkladem špatného rozhodovacího procesu. Výběr těchto dopravních letounů v minulém volebním období (opět za lidovecké ministryně, dnes v dresu TOP 09, Vlasty Parkanové) nebyl rozhodně transparentní a kromě toho zcela opomenul vážné výhrady vojáků ke schopnostem zvoleného typu letadla zajišťovat transportní potřeby armády. Realita jejich (ne)provozu je přitom tristní: všechny čtyři dodané letouny mají závažné technické problémy, létají pouze v omezeném režimu a není možné je používat v Afghánistánu.
A jak se s těmito problémy chce vyrovnat ministerstvo obrany? Po všech možných, neustále posouvaných lhůtách se firmě Omnipol, jež letouny CASA armádě dodala, k odstranění závad blíží (snad) lhůta poslední. Do posledního červencového dne má Omnipol armádě dodat čtyři funkční letadla. Ministerstvo si ale není zcela jisté, co by mělo činit v případě, pokud by se tak nestalo. Proto si za 2 miliony korun najalo právní firmu White&Case, aby analyzovala smlouvy na nákup letounů a poradila ministerstvu, co dělat, pokud by Omnipol svůj závazek nedodržel. Uvidíme, jak si s tím právnická firma poradí.
Je možné se ale ptát, k čemu existuje na ministerstvu obrany jeho legislativní a právní sekce a proč si ministerstvo obrany musí draze platit externí právnické služby. Nebo by snad resortu nebyly vhod v napjatém armádním rozpočtu ušetřené dva miliony?
Na mysl se ale vkrádá i jiná otázka. Nevypovídá tohle vše o tom, že ministr Vondra, jemuž se navíc v předchozím působišti „záhadně“ ztratilo několik stovek milionů korun, a jeho podřízení úředníci nejsou kompetentní k tomu, aby mohli rozhodovat o tak strategické záležitosti, jakou je zajištění českého vzdušného prostoru?
Petr Hulinský
Letouny CASA už jsou hrozbou i pro občany České republiky
Tragikomický příběh s letouny CASA zdá se být nekonečným. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek v pondělí zakázal létání na všech čtyřech letadlech CASA C-295, dokud nebude prošetřeno, proč měl jeden z letounů technické problémy.
Petr Hulinský
Protikorupční strategie hlavního města Prahy musí být přísnější
Připravovaná Protikorupční strategie hlavního města Prahy představuje určitě krok správným směrem. Přimlouval bych se však za další rozšíření navrhovaných opatření, zejména směrem k co nejúplnějšímu zveřejňování zakázek na internetových stránkách hlavního města. Zatímco stávající návrh počítá s jejich zveřejněním až po skončení soutěže, osobně bych uvítal, pokud by všechny zakázky v hodnotě přes jeden milion korun bylo možné sledovat na webu města průběžně po celou dobu výběrového a schvalovacího procesu a následně v i době jejich plnění.
Petr Hulinský
Obrana Prahy aneb v čem se ministerstvo financí mýlí
Systematické tažení ministerstva financí proti hlavnímu městu se zaštiťuje líbivými hesly o nespravedlivém rozdělování peněz. Odvolává se na několikanásobně větší příjem peněz na jednoho obyvatele, než mají menší sídla v republice, a chce novým modelem rozpočtového určení daní Praze sebrat 2,2 miliardy korun ročně. Přitom však účelově pomíjí řadu skutečností, kterými se Praha odlišuje nejen od ostatních měst a obcí v české kotlině, ale dokonce i od jiných evropských metropolí.
Petr Hulinský
Vládní boj proti korupci je bez zrušení anonymních akcií falešný
Velice mě zaujala čísla, která nedávno zveřejnilo Sdružení zIndex. To zkoumalo 50 firem s nejasnými vlastníky, které v letech 2007 až 2009 získaly zakázky nejméně za 100 milionů korun. K nim pak přidalo finanční data, jež firmy uveřejňují v obchodním rejstříku, převedená na ukazatele výnosnosti vlastního jmění a výnosnosti investic. Vyšlo najevo, že firmy s netransparentní vlastnickou strukturou jsou jednoznačně ziskovější. Rozdíl činí 23 až 70 procent.
Petr Hulinský
Bratři Mašínové jako hrdinové? Pro mě jsou vrazi
Sdílím odpor většiny společnosti k vyznamenání bratrů Mašínů. Vždyť o jakém hrdinství a protikomunistickém odboji můžeme v jejich případě mluvit? Bratři Mašínové zabíjeli nevinné lidi. Pro mě jsou prostými vrahy.
Další články autora |
Strach a násilí v Plzni. Ve městě strmě roste kriminalita, žádá vládu o pomoc
Premium Co se děje ve městě, jehož primátor kvůli růstu zločinnosti žádá vládu o pomoc? Policie ani...
Extravagantní vilu u Brna za desítky milionů nechává nová majitelka zbourat
Víc než dvacet let stála v Rozdrojovicích u Brna vila, která na první pohled upoutala pozornost...
Nákladní letadlo DHL z Německa se zřítilo ve Vilniusu na obytný dům
Nákladní letoun společnosti DHL z Lipska havaroval nedaleko letiště v litevském Vilniusu. Zřítil se...
Požár v Národním divadle. Zásah hasičů protáhlo hledání ohnisek
Pražští hasiči zasahovali u požáru v historické budově Národního divadla. K likvidaci vyjely...
Našli jsme české nebe. Hospodu, kde čepují pivo za 23 korun
Premium Ta cena bije do očí. Ano, v hospodě U Smrku mají čepované pivo třikrát levnější než v Praze. Útulný...
Ruský útok na Ternopil zabil jednoho člověka. Požár zachvátil obytný dům
Ruský dronový útok na západoukrajinský Ternopil si v noci na pondělí vyžádal podle ukrajinských...
Rumunské volby vyhráli sociální demokraté, získali skoro čtvrtinu hlasů
Nedělní parlamentní volby v Rumunsku vyhráli vládní sociální demokraté (PSD). Po sečtení 90 procent...
Dorazí studená fronta, hrozí ledovka. Koncem týdne bude sněžit i v nížinách
Na začátku týdne přijde studená fronta, během pondělí k nám bude ještě proudit teplý vzduch. Na...
Od Cvikova po Drážďany. Devět závodů Volkswagenu dopoledne ochromí stávka
Devět míst automobilky Volkswagen (VW) v pondělí dopoledne ochromí výstražná stávka. Ta začne v...
Prodej stavebního pozemku 1573 m2, Moravskoslezský Kočov
Moravskoslezský Kočov, okres Bruntál
2 699 000 Kč
- Počet článků 90
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2379x
Více o autorovi na www.hulinsky.cz