28. říjen 1918 – komu patří?
Po rozpadu tři čtvrtě století (s přestávkami) existujícího státu Čechů a Slováků se 28. říjen stal na Slovensku běžným dnem. Někdy pracovním, někdy víkendovým. Češi na jeho tradici navázali, Slováci možná trochu vzdorovitě nezařadili toto datum ani mezi významné dny.
Vynechme však emocionální stránku tohoto problému (je to vůbec problém?). Přese všechny výhrady jsem stále zastáncem názoru, že vznik Československa je nutné spojovat s oběma národy. Bez ohledu na to, jestli Češi v některých fázích před i během 1. světové války byli iniciativnější a usilovali o vyčlenění z Rakouska-Uherska více, než Slováci a jejich politická reprezentace. Připomínám jen, že zcela samostatný český – a posléze československý – stát můžeme myšlenkově datovat až do konečného období světové války. Ideje o samostatnosti, či nějakém provázání se stávající habsburskou monarchií, nebyly ani v posledních měsících života monarchie zcela mrtvé. Připomeňme i permanentní myšlenku prvního československého premiéra Karla Kramáře o spojení s Ruskem, vybudování slovanského státního útvaru.
Konkrétní obrysy Československé republiky se rodily až v samotném závěru války. Myslím, že ani 14. a ani 28. října neměli (až na výjimky) jeho aktéři nahoře i dole v ulicích zcela jasno, jaký stát vlastně vzniká. Už jen pro nejrůznější územní varianty s ohledem na rakouské, polské, ale i maďarské nároky. Ty byly, jak dobře z hodin dějepisu známo, příčinou reálných vojenských střetnutí ve Slezsku a na jižním Slovensku.
Pokud dnes někteří z nás zastávají názor, že samostatné Česko, tehdy spíše Českomoravsko, mohlo existovat již v roce 1918 bez Slováků, je dobré držet se skutečnosti, ne možných „kdyby“. To, že se cesty Čechů a Slováků 1. ledna 1993 rozdělily, dnes hodnotíme až na výjimky zřejmě všichni pozitivně. Ale obdobně pozitivně bychom měli hodnotit i zrození společného Československa. Ani jeden z národů by zřejmě neměl v tehdejším světě tolik politické i ekonomické síly na samostatnou existenci. Nebo měl, ale s podstatně většími problémy jak politickými, tak především ekonomickými. A sedmdesát let společného soužití nám dalo něco do společného povědomí, do společného džbánu historie. Jak Češi, tak Slováci si více uvědomili vlastní identitu, získali více sebevědomí. Nová Evropa v 90. letech jim nabídla nové možnosti. A ať se dnes na sebe zlobíme za cokoli, bylo 75 společného bydlení i přes některé šrámy užitečných. A že jsme se dokázali v roce 1993 rozejít sice za řinčení velkých slov, ale mírumilovně a inteligentně, to je plus, které bychom si měli na obou stranách 28. října připomínat, když už ne všude oslavovat.
Petr Hulinský
Letouny CASA už jsou hrozbou i pro občany České republiky
Tragikomický příběh s letouny CASA zdá se být nekonečným. Náčelník Generálního štábu Armády České republiky Vlastimil Picek v pondělí zakázal létání na všech čtyřech letadlech CASA C-295, dokud nebude prošetřeno, proč měl jeden z letounů technické problémy.
Petr Hulinský
Protikorupční strategie hlavního města Prahy musí být přísnější
Připravovaná Protikorupční strategie hlavního města Prahy představuje určitě krok správným směrem. Přimlouval bych se však za další rozšíření navrhovaných opatření, zejména směrem k co nejúplnějšímu zveřejňování zakázek na internetových stránkách hlavního města. Zatímco stávající návrh počítá s jejich zveřejněním až po skončení soutěže, osobně bych uvítal, pokud by všechny zakázky v hodnotě přes jeden milion korun bylo možné sledovat na webu města průběžně po celou dobu výběrového a schvalovacího procesu a následně v i době jejich plnění.
Petr Hulinský
Obrana Prahy aneb v čem se ministerstvo financí mýlí
Systematické tažení ministerstva financí proti hlavnímu městu se zaštiťuje líbivými hesly o nespravedlivém rozdělování peněz. Odvolává se na několikanásobně větší příjem peněz na jednoho obyvatele, než mají menší sídla v republice, a chce novým modelem rozpočtového určení daní Praze sebrat 2,2 miliardy korun ročně. Přitom však účelově pomíjí řadu skutečností, kterými se Praha odlišuje nejen od ostatních měst a obcí v české kotlině, ale dokonce i od jiných evropských metropolí.
Petr Hulinský
Vládní boj proti korupci je bez zrušení anonymních akcií falešný
Velice mě zaujala čísla, která nedávno zveřejnilo Sdružení zIndex. To zkoumalo 50 firem s nejasnými vlastníky, které v letech 2007 až 2009 získaly zakázky nejméně za 100 milionů korun. K nim pak přidalo finanční data, jež firmy uveřejňují v obchodním rejstříku, převedená na ukazatele výnosnosti vlastního jmění a výnosnosti investic. Vyšlo najevo, že firmy s netransparentní vlastnickou strukturou jsou jednoznačně ziskovější. Rozdíl činí 23 až 70 procent.
Petr Hulinský
Bratři Mašínové jako hrdinové? Pro mě jsou vrazi
Sdílím odpor většiny společnosti k vyznamenání bratrů Mašínů. Vždyť o jakém hrdinství a protikomunistickém odboji můžeme v jejich případě mluvit? Bratři Mašínové zabíjeli nevinné lidi. Pro mě jsou prostými vrahy.
Další články autora |
Ohnivé peklo v lyžařském centru. Lidé skákali z oken, mrtvých je přes sedmdesát
Při nočním požáru v tureckém lyžařském středisku Kartalkaya zemřelo nejméně 76 lidí a 51 utrpělo...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Zelenskyj si řekl o 200 tisíc evropských vojáků. Britové jsou pro
Jen co v Bílém domě usedl Donald Trump, vyzval Volodymyr Zelenskyj evropské státy, aby převzaly...
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Žádná pomoc hořící Kalifornii a hrozba Bidenovi. Trump v rozhovoru překvapil
Donald Trump poskytl v noci na čtvrtek první rozhovor po návratu do Bílého domu. V rozpravě s...
Na Irsko se žene ničivá bouře, vítr může lámat rekordy. Skotsko ruší lety
Irsko, Severní Irsko a Velkou Británii zanedlouho zasáhne bouře Éowyn, na kterou se oblast...
Soud kvůli požáru v Českém Švýcarsku míří do finále, čekají se závěrečné řeči
U Krajského soudu v Ústí nad Labem by v pátek mohly zaznít závěrečné řeči v případu požáru v...
GLOSA: Dva jasní favorité a Oscary, které místo hvězd oslaví hasiče
Premium Ani krátký Krajan, ani Mádlovy Vlny na finále Oscarů nepojedou. Oba české snímky, které se objevily...
Na radnici se v kanceláři zřítil strop, záchranáři uklidňovali šokované úředníky
O velikém štěstí mohou mluvit čtyři úředníci Městského úřadu v Chocni, kde se v jedné z kanceláří...
Antibiotika nemusejí jen pomáhat, příliš časté užívání škodí.
Antibiotika lze považovat za velký zázrak medicíny. Dokážou rychle a účinně pomoci. Na druhou stranu, pokud se s nimi zachází nevhodně a užívají se...
- Počet článků 90
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2379x
Více o autorovi na www.hulinsky.cz