Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

K čemu potřebujeme církev

I když se to nezdá, je v dnešní době velice populární slogan "Ježíš ano, církev ne". Moc ho nevyslovujeme, zato o to urputněji podle něj žijeme. Umožňuje nám totiž utvářet si Ježíše podle našich představ. Jak je to ve skutečnosti?

Ve skutečnosti nebýt církve, tak ani pořádně nevíme, že vůbec nějaký Ježíš žil. Mimokřesťanské prameny jsou totiž na informace o jeho životě velmi skoupé a v podstatě se z nich nedá vyvodit nic, co o jeho životě víme z evangelií, která vznikala výhradně v prostředí prvotní církve během 1. století. Ježíš Kristus je tak s církví spojen víc, než by komu mohlo být milé, ale rovněž církev je přímo bytostně spojena s ním.

Slovo církev pochází z řeckého Kyriaké ekklésia, což se dá přeložit jako Pánovo společenství nebo též shromáždění. Takto první křesťané nazývali sami sebe. Ze slova kyriaké se vyformovalo, zřejmě přes germánské jazyky, slovo církev. Druhé slovo ekklésia v antické společnosti původně znamenalo veřejné shromáždění lidu. Bylo svoláváno, když se mělo rozhodovat o důležitých záležitostech týkajících se života dané obce.

Církev se zrodila ve večeřadle při Poslední večeři a na kříži. Vychází tedy z Ježíšovy oběti na kříži zpřítomněné v eucharistii, a je s ní proto podstatně spojena. Na veřejnost vyšla o letnicích při seslání Ducha Svatého. Má hierarchické uspořádání. Slovo hierarchický pochází z řeckého hieros arché, což znamená svatý nebo posvátný původ. Tímto posvátným původem, či možná spíše původcem nemůže být nikdo jiný než Bůh. Ten církev postavil na společenství Dvanácti apoštolů, lidí, kteří měli své přednosti i nedostatky, jak nám je líčí evangelia. Do čela tohoto společenství postavil Kristus Šimona, kterého nazval Petr a svěřil mu zvláštní pravomoci. Mezi tyto pravomoci patří odpouštět hříchy a rozhodovat Božím jménem. Stejné pravomoci propůjčil i ostatním apoštolům. Nástupci apoštolů jsou biskupové v čele s biskupem města Říma, který je nástupcem sv. Petra.

Z uvedeného vyplývá, že původ církve není lidský, ale božský. Není to pouze nějaká instituce, jak jsme si na ni možná zvykli pohlížet, ale Boží projekt, Kristovo tělo, jemuž Bůh svěřil své poselství určené lidem. Církev je správcem tohoto poselství, nikoli majitelem, proto ho nemůže libovolně měnit. Jistotu, že toto poselství spravuje věrně, můžeme čerpat z Kristova příslibu Ducha Svatého, který dal svým učedníkům. Ten církev vede v jejím vnitřním životě a chrání ji od omylů v teologické a etické oblasti. Biskupové mají zvláštní odpovědnost za život uvnitř církve a za věrné předávání jejího učení a praxe. Církev je konstitutivní pro náboženskou teorii i praxi křesťanů. Společenství věřících např. rozhodovala, které knihy bude obsahovat Nový zákon jejich používáním při svých bohoslužbách.

Církev má tři rozměry. Existuje církev putující, trpící a vítězná. Putující církev přestavují křesťané žijící zde na zemi, církev trpící je složena z křesťanů, kteří se ještě po smrti musí zbavovat svých nedokonalostí, aby jim neublížil přímý pohled na Boha a mohli se plně radovat z jeho přítomnosti. Vítěznou církev tvoří svatí v nebi. Mezi těmito rovinami probíhá komunikace, která se uskutečňuje skrze modlitbu.

Průzkumy veřejného mínění v naší zemi ukazují, že lidé si na církvi nejvíce váží její charitativní činnosti. To však není hlavní úkol církve. Jejím hlavním úkolem je bohoslužba. Je to zdroj, z něhož vychází vše ostatní. Služba Bohu je základem, který vychází ze vztahu lásky a důvěry a bez něhož by nebylo ani oněch vnějších činností, kterých si na církvi cení i lidé mimo ni. Vlastním tajemstvím a smyslem církve je její vnitřní život, který se přelévá do světa. Proto církev potřebujeme.

Autor: Pavel Hruban | úterý 22.11.2016 13:03 | karma článku: 21,45 | přečteno: 1077x
  • Další články autora

Pavel Hruban

Život a dílo Ježíše Krista - Ježíš Kristus

Křesťanské náboženství vytvořilo, a také v dnešní době spoluvytváří, kulturní prostředí, v němž žijeme. Kdo byl jeho zakladatel a odkud to víme?

8.11.2018 v 13:55 | Karma: 14,91 | Přečteno: 582x | Diskuse| Ostatní

Pavel Hruban

Církev jako společenství vzájemné pomoci

Zítra začne listopad, který je v lidovém povědomí označován za dušičkový měsíc. Je to proto, že si v něm připomínáme dva charakteristiké svátky církevního společenství: slavnost Všech svatých a Vzpomínku na všechny věrné zemřelé.

31.10.2018 v 10:37 | Karma: 10,10 | Přečteno: 192x | Diskuse| Ostatní

Pavel Hruban

Andělé strážní

S anděly to je v dnešní době poněkud složité, protože se stali oběťmi různých ezoterických nauk. Ty vnášejí do biblického pohledu zmatek. Jaká tedy je křesťanská nauka o andělech vycházející z Bible? A kdo jsou andělé strážní?

2.10.2018 v 9:57 | Karma: 19,33 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Pavel Hruban

Svátek Povýšení svatého Kříže

Jsou svátky, jimiž si připomínáme nějakou důležitou osobu. A jsou svátky, které nám připomínají nějakou důležitou událost. Dnešní svátek patří mezi ty druhé.

14.9.2018 v 8:58 | Karma: 15,37 | Přečteno: 300x | Diskuse| Ostatní

Pavel Hruban

Misionářka, která nepřekročila práh kláštera

Svatá Terezie z Lisieux je učitelkou církve a patronkou misionářů, ačkoliv nikdy nevystrčila nos ze svého kláštera, do něhož vstoupila v 15ti letech. Její příběh ukazuje, že aktivita nemusí být vždy to, co si pod ní představujeme.

5.9.2018 v 15:12 | Karma: 15,98 | Přečteno: 456x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Počkej na mě! Vyprovodil tátu do války, jeho fotka otevírala peněženky

1. května 2024

Seriál Jeho rozzářená tvář bývala za druhé světové války vystavena v každé třídě a kanadským žáčkům...

Bijec migrantů živoří. Salvini zamrzl v minulosti, spásu hledá v bájném mostu

1. května 2024

Premium Někdejší hvězda italské krajní pravice Matteo Salvini politicky živoří. Jeho strana Liga před...

Strach z problémového nájmu? Majitelé bytů mají získat garanci za nájemníky

1. května 2024

Premium Stát chce motivovat majitele nemovitostí k poskytování bydlení i rizikovým nájemcům. Pronajímatelé...

Dvacet let v Unii řečí čísel. Češi dominují v kaprech, letí také Erasmus

1. května 2024

Dvě dekády po vstupu do Evropské unie je co se týče peněz Česko více než bilion korun v plusu. Z...

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 668x
Jsem katolický teolog. Pastorační asistent v Diecézní charitě Brno.

Seznam rubrik

Oblíbené články