Premium

Získejte všechny články
jen za 49 Kč/měsíc

Jak dělat sami sobě do hnízda (WikiLeaks, piráti a svoboda slova)

Těžko říct, jestli je to naivita, prostá blbost, nebo spíš tradiční krátkozraká levičácká nenávist k USA, co motivuje podporu WikiLeaks i u nás.

Tak prý se nám jedná o boj za svobodu slova a práva na informace – takhle obhajují různí příznivci skutky provozovatelů portálu WikiLeaks, kde se poslední dobou houfně objevují zveřejněné tajné dokumenty, převážně americké diplomatické depeše.

Pokud se zdá někomu normální součástí svobody slova a práva na informace to, že se zveřejňují skutečnosti důležité pro obranu nejen USA, ale i celého našeho civilizačního okruhu (který si, přes všechny silácké kecy představitelů EU nebo žvanírnu v OSN, bez vojenské síly a podpory Spojených států ani neutře nos), asi těžko s ním polemizovat.

Je to na podobné a ještě horší úrovni, jako ohánět se svobodou projevu tam, kde se někdo rozhodne zvěřejňovat vaše osobní údaje. Už to vidím – co tak zveřejnit té partě bojovníků na internetu rodná čísla, číslo kreditky včetně přístupových hesel, různých pinů a puků, nádavkem ještě kalendář s údaji o tom, kdy se chystají na čtrnáct dnů na dovolenou a nechají kvartýr prázdný a bez dozoru (plus adresa samozřejmě)? Zdalipak bychom potom taky poslouchali hlody o tom, jak s obsahem takového portálu nemusí někdo souhlasit, ale musí se postavit za svobodu Internetu, slova a projevu? Těžko. Přitom tady jde o víc.

Málokdo je podle mě takový prosťáček, aby věřil, že získávání a zveřejňování tajných diplomatických dokumentů či materiálů týkajících se obrany patří ke svobodě projevu. Spíš lze za vším tím kraválem a podporou spatřit tradičního společného jmenovatele všech těhle aktivistů – nenávist k USA. Těch se to totiž týká v první řadě, jim to také v první řadě škodí a prospěch z toho také v první řadě mají jejich nepřátelé. Nevím jestli přímo (tj. nakolik lze uniklé informace pro jejich povahu ocenit jako objevné a přímo je využít), určitě ale nepřímo, dalším a dalším posilováním protizápadních a protiamerických hysterických nálad.

Stačí se koneckonců podívat na tu partu, která WikiLeaks buďto vítá či hlasitě podporuje. Nemyslím zrovna Hugo Chaveze (což teda asi taky bude nějaký bojovník za svobodu slova, že), ale třeba populární "Piráty". U nás si je spojujeme ponejvíce s Olivií, pohlednou kandidátkou do Parlamentu, a s marnou snahou vysvětlit jim, co jsou to autorská práva. Celkovým myšlenkovým zaměřením se jedná o něco, čemu tuším Thatcherová (nebo tak někdo) říkávala Kindergarten Marxists; takoví marxisti ze školky (realitou nedotčení, z nichž pak občas rostou marxisti z kaváren; v lepším případě - v horším zapalují obchody a hází šutry na policajty). K nim samozřejmě patří boj proti imperialismu, konzumu, zbrojení, kapitalismu, všemu tomu, co skutečně či údajně reprezentují USA. Nu a Piráti po celém světě se nám rozhodli pozdvihnout svatý prapor WikiLeaks a nadále uveřejňovat její obsah.

Zaráží mě, proč si vlastně s takovou vervou dělají do vlastního hnízda. Svoboda projevu a právo na informace, o něž jim tak strašně jde, je výdobytkem prakticky výlučně západní civilizace, která se ovšem bez USA ani hodinu neobejde (je jistě velmi záslužným skutkem, když se svoboda slova podpoří například tím, že se zveřejní plány NATO pro případ ruského útoku na Baltu.)

Proč se bojovníci za právo na informace a svobodu slova nezaměří třeba na Rusko? Tam je jistě taky co řešit a určitě bychom se mohli dozvědět řadu věcí, z nichž by nám teprve vstaly hrůzou vlasy na hlavě. Možná to bude tím, že nikdo moc nechce skončit propíchnutej deštníkem a nebo napumpovanej poloniem, jak se občas stává těm, kdo se odvážili dráždit ruského medvěda.

Spíš to ovšem bude tím, že spousta lidí raději podpoří Rusko, Írán nebo Venezuelu, hlavně když se může obout do USA. Nemá to logiku, je to spíš diagnóza (k tématu jsem už psal tady).

Každopádně jsem zvědav, co se z celé kauzy nakonec vyvrbí.

Autor: Robert J. Hřebíček | úterý 7.12.2010 15:45 | karma článku: 27,82 | přečteno: 4107x

Další články autora

Robert J. Hřebíček

Středověk a mýtus o ploché Zemi

Mezi oblíbené pověsti o středověku patří ta, že věřil na placatou Zemi. Středověk přitom nikdy nepochyboval, že je země kulatá, dokonce znal i její celkem přesné rozměry. Dnes tedy zajímavost k vědění a nevědění našich předků.

4.1.2017 v 16:00 | Karma: 26,71 | Přečteno: 2279x | Diskuse | Věda

Robert J. Hřebíček

NASA, astrologové a „opravený zvěrokruh“

Poslední dobou se objevuje tvrzení, že prý „NASA opravila zvěrokruh“ a tím znemožnila astrologii. Bohužel, většina komentářů, které se téma pokoušely vysvětlit, v tom nasekala ještě větší zmatek. Pojďme si udělat jasno.

26.9.2016 v 9:00 | Karma: 34,28 | Přečteno: 4993x | Diskuse | Věda

Robert J. Hřebíček

Miloš Zeman, svíce jasná?

Již řadu dní zuří bouře. Intelekty všech intelektuálů pracují na plné obrátky, dobro všech dobrodějů je ve zbrani, pohoršení teče proudem ulicemi. Jo a petice, nezapomeňme na petice!

5.11.2014 v 16:16 | Karma: 36,02 | Přečteno: 2176x | Diskuse | Ostatní

Robert J. Hřebíček

Sisyfos a případ utajené bible (neveselý portrét českého skeptika)

Prošel jsem si facebookové stránky Českého klubu skeptiků Sisyfos a nestačil jsem se divit. Pojďme se podívat, jak podle českých skeptiků vypadá kritické myšlení. Řeč bude též o původu bible, tajemných evangeliích a placaté Zemi.

19.5.2014 v 15:00 | Karma: 26,92 | Přečteno: 2059x | Diskuse | Ostatní

Robert J. Hřebíček

O hříšné policii, muslimských bratřích a jednom špatném teologovi

"Necitlivý zásah české policie proti našim bratřím a sestrám muslimům v čase modlitby byl nepochybně hřích," uvedl Tomáš Halík. Pojďme se podívat na to, jak je v téhle větě všechno špatně - a to i z hlediska křesťanské věrouky.

5.5.2014 v 16:00 | Karma: 39,18 | Přečteno: 2599x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Zemřela Zdena Mašínová, dcera legionáře a perzekvovaná sestra uprchlých odbojářů

V Lošanech na Kolínsku byl slavnostně otevřen Památník věnovaný třem odbojům a...
10. června 2026  18:26,  aktualizováno  22:01

Ve věku 92 let zemřela Zdena Mašínová, jejíž bratři za totality utekli ozbrojení na Západ. Čelila...

Nejen důchodci jezdí v Praze zdarma. Za MHD neplatí děti a tyto profese, výhody mají i někteří psi

Kontrola jízdenek
15. června 2026  9:20

Pražská MHD patří navzdory svému rozsahu k těm nejlevnějším v zemi, i tak může být nákup ročního...

Pražská muzejní noc 2026: Na Florenci se chystá videomapping zdarma, zahraje i Lake Malawi

Festival Signal rozzářil centrum Prahy (15. října 2015).
12. června 2026  11:56

Více než 60 muzeí, galerií a dalších kulturních institucí otevře své brány netradičně v nočních...

Z elektrokola se za pár tisíc stane raketa. Policie na přečipované stroje nestačí

Je to elektrokolo, nebo elektrický motocykl?
10. června 2026  6:15

Mnozí prodejci elektrokol na webech nepřímo vybízejí zákazníky k porušování pravidel. Lákají na...

Pavel na Vysočině vyjel na stožár a vyjádřil se ke zrušení poplatků za ČT a rozhlas

Prezident Petr Pavel se při své návštěvě atmosférické observatoře v Košeticích...
16. června 2026  5:02,  aktualizováno  19:39

Prezident Petr Pavel u financování a provozu prostřednictvím poplatků neviděl nic, co by...

Zlínský kraj letos přispěje 14 milionů korun na vznik 11 filmů

ilustrační snímek
16. června 2026  17:30,  aktualizováno  17:30

Filmy, seriály i dokumenty natáčené ve Zlínském kraji získají letos z krajského programu na podporu...

Záchranná služba Pardubického kraje má nové vzdělávací a výcvikové středisko

Záchranná služba Pardubického kraje má nové vzdělávací a výcvikové středisko
16. června 2026  17:10,  aktualizováno  17:10

Zdravotnická záchranná služba Pardubického kraje má nové vzdělávací a výcvikové středisko. Vzniklo...

V pražské škole ukrývají poklad starý stovky milionů let. Děti nejvíc fascinuje Lucy

Monika Juřicová již přes 20 let na Fakultní základní škole Brdičkova vyučuje...
16. června 2026  18:37

Když se řekne paleontologie, většina lidí si vybaví muzea, vědecké ústavy nebo expedice za...

Otestujte ekologické čistící prostředky od značky Ukliď si a budete mít domov jako ze škatulky
Otestujte ekologické čistící prostředky od značky Ukliď si a budete mít domov jako ze škatulky

Úklid s čistým svědomím a maximálním účinkem? Hledáme 40 testerek, které se svými rodinami vyzkouší šetrné a vysoce funkční čistící prostředky od...

  • Počet článků 137
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4087x
Vizionář, kontrarevolucionář, kulinář, bohoslovec, hvězdopravec a byrokrat.
Bloger roku 2024
Blogera roku 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.