Antidepresiva: Je třeba mít z nich strach?

Antidepresivum je lék sloužící ke zmírnění příznaků deprese, nicméně není to pilulka štěstí. Ve společnosti se vyskytuj mnoho mýtů o antidepresivech, což není v pořádku, neboť tím odrazujeme lidi, kterým by mohli skutečně pomoct.

Antidepresivum je lék sloužící ke zmírnění příznaků deprese, ovšem jeho využití v psychiatrii a dalších lékařských oborech je velké. Antidepresiva byli poprvé vyvinuté v 50. letech 20. století. A od té doby vývoj antidepresiv udelal neskutečný pokrok. Máme několik generací antidepresiv, z nichž je nejčastěji využívána generace SSRI, což jsou selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu. 

 

4 z 10 lidí se zlepší s prvními antidepresivy které vyzkouší. Z důvodu existence několika generací, pokud první typ nezabere, často zabere druhý či třetí. I přes to, že většina léčených lidí najde antidepresiva, které jim skutečně pomohou, jsou zde stále lidé, které by z nich mohli mít velký prospěch, ale z důvodu strachu a neznalosti je nakonec nevyzkouší. 

 

Nyní si povíme několik mýtů o antidepresivech:

 

Prvním mýtem je, že vám antidepresiva pomohou zapomenout na vaše problémy, či vás ihned učiní šťastným. Ve skutečnosti takto antidepresiva vůbec nefungují. Antidepresiva vás neučiní ihned šťastným, ani za vás nevyřeší vaše problémy, není to pilulka štěstí. Velmi důležité je poznamenat, že pokud bere osoba, která není v depresi antidepresiva, nijak to nepocítí, tedy jim to nezlepší náladu ani fungování. Antidepresiva vám mohou pouze pomoci zmírnit depresi či jiné vybrané psychické problémy.

 

Dalším častým mýtem je, že antidepresiva změní vaši osobnost či vám způsobí ztrátu emocí. Antidepresiva při správném užívání nemohou vaší osobnost změnit. Pomohou vám se znovu cítit sám sebou a vrátit se na předchozí úroveň fungování. Apatie, tedy stav, kdy člověk pociťuje a projevuje minimální či žádné emoce se při užívání antidepresiv vyskytuje výjimečně. Není tedy důvod mít z toho strach, neboť pokud byste na sobě apatii začali pozorovat, stačí o tom říct vašemu lékaři a ten změní lék či dávkování.

 

Třetím častým mýtem je, že po užívání antidepresiv přiberete. Abych řekl pravdu, tento mýtus je takový polomýtus. Vždy záleží na daném léku a vaší reakci na něj. Některé antidepresiva vám mohou způsobit, že přiberete, jiná, že zhubnete. Většinou ale nezaznamenáte ani jedno.

 

Poslední mýtus je, že pokud začnete brát antidepresiva, budete je muset brát do konce života. Většina lidí, kteří užívají antidepresiva pro první epizodu deprese, je musí brát nepřetržitě po dobu šesti až devíti měsíců, nicméně né nutně celý život. Jakmile antidepresivum dostane depresi pod kontrolu, měli byste se svým lékařem rozhodnout, kdy přestat užívat léky, a poté postupně snižovat dávku. Jejich náhlé přerušení může způsobit problémy, jako jsou bolesti hlavy, závratě a nevolnost.

 

Antidepresivá mají, jako každé léky, nějaké vedlejší účinky, které jsou specifické pro každou generaci (či typ antidepresiva), nicméně většinou se do dvou týdnů od začátku užívání vytratí.

 

Ve shrnutí se není proč antidepresiv obávat. Pokud vám skutečně nastupuje deprese, je důležité začít léčbu včas, abyste depresi dostali pod kontrolu, neboť neléčená deprese vás může silně poznamenat po mnoho následujících let. 

 

Pokud se vám blog líbil, moji další tvorbu naleznete zde:push.fm/fl/jirkahrachovec

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jirka Hrach | neděle 17.7.2022 17:21 | karma článku: 10,12 | přečteno: 252x