Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Výbuch sopky Tambora a rok bez léta

Začátkem dubna 1815 se začala třást indonézská sopka Tambora a o pár dnů později explodovala. Její jméno si asi málokdo pamatuje. A je to docela s podivem, protože tahle sopečná erupce patří k největším přírodním katastrofám, které jsme během historického období zaznamenali a máme ji tedy docela přesně popsanou - i se všemi důsledky. A ty jsou pro nás zdrojem velké inspirace k přemýšlení.

Tambora je dodnes aktivní a její kráter má v průměru kolem 7 km. My si dnes spíše vzpomeneme na explozi sopky Krakatoa (ta ostatně není daleko) v roce 1883, možná i proto, že o ní byl natočený výborný film. Tambora byla ale s přehledem horší pohromou. Sílu jejího výbuchu odhadujeme jako zhruba 20.000x silnější než byla atomová bomba, která zničila Hirošimu.

Sopka nejdřív několik dní vyhrožovala a pak explodovala tak teatrálně, jak si jen umíme představit. V dějinách nemáme popsanou horší spoušť. Bezprostředně při výbuchu zemřelo kolem 12.000 lidí - vše živé prý zemřelo v okruhu asi 80km od sopky - a dalších 80.000 lidí zabila následná tsunami. 

Do atmosféry odstřelila neuvěřitelných 150 km3 materiálu a výbuch byl slyšitelný ještě 2.700 km daleko. Sloupec dýmu a prachu se vztyčil do úctyhodné výšky kolem 44 km  a ještě přes 1.000 km daleko byl spad popela takový, že vytvořil vrstvu kolem 1 cm. Výbuch do stratosféry rozehnal kolem 180 milionů tun aerosolu kyseliny sírové.

Tato aerosolová směs nasycená jemným prachem se ve stratosféře rozptýlila kolem celé planety a způsobila globální změny klimatu. Vědci odhadují, že odrazila zhruba 2% slunečního svitu pryč a na Zemi se ochladilo víc, než bychom si při čtení tohoto článku připouštěli. Nepřišlo léto. V Asii, Americe i Evropě průběžně sněžilo i v červnu až srpnu. Můžeme se dočíst, že v Americe během června střídavě teploty stoupaly nahoru a pak zas neočekávaně padaly hluboko pod nulu. V Kanadě v květnu napadlo 30cm nového sněhu, zamrzaly řeky a prériemi se hnaly sněhové bouře. Lidé na celé planetě ten rok přišli nejen o léto, ale i o úrodu. Odhadujeme, že statisíce lidí kvůli tomu zemřely hlady.

Trvalo víc než rok, než se aerosolová vrstva kolem Země rozplynula, či spíše srazila a sedla, a podnebí se zase umoudřilo. V grónském ledu dodnes bezpečně poznáme kyselou vrstvu zamrzlou toho roku.

Docela slušná apokalypsa.

V historické době,  ve starověku, lidstvo zažilo jednu možná ještě ničivější erupci, ale tu nemáme zdaleka tak dobře popsanou - výbuch sopky Théra, dnes řecké Santorini. 

Výpočty tušíme, že vzniklá tsunami mohla mít desítky metrů výšky a spláchla všechna pobřežní města východního Středomoří. Výbuch Théry zničil Mínojskou civilizaci, nejspíš se promítl do biblických ran seslaných na Egypt, možná se v podobě potopy světa promítl do Bible i mnoha bájí.

Jak silný musel být nám dojde, když se podíváme na fotografie dnešního Santorini a uvědomíme si, že ty ostrůvky obíhající ovál jako nějaký atol jsou jenom zbytky pobřeží někdejšího ostrova s vulkánem, jehož vrchol byl kdesi uprostřed. A pohled na mapu nám ukáže, že to, co exploze tehdy odstřelila do atmosféry, mělo rozměry cca 5 x 10 km a nějaký ten kilometr na výšku.

Samozřejmě člověk nejdříve narazí na takové extrémní katastrofy, protože o nich se píše často, fascinují a přitahují pozornost. Ale když začneme sledovat, kolik je na zemi činných sopek a kolik podobných výbuchů se odehrálo jen za posledních pár tisíc let, užasneme ještě více.

Když pomine prvotní úžas nad rozsahem zkázy, si uvědomíme, co ta čísla a miliony tun kyseliny sírové v ovzduší znamenají. Ať si o naší industriální civilizaci myslíme co chceme a ve své pýše si představujeme, jak velcí škůdci jsme. Jediná taková sopečná erupce nás zase uvede do reality.

Ani nejstrašnější atomové zbraně, které nás straší zpoza betonových poklopů podzemních sil, nedokážou to, co samotná příroda. A pozor - i Tambora nebo Santorini jsou ještě druhou ligou ve srovnání s takzvanými supervulkány, jaké dřímou třeba pod Yellowstonským parkem. Jejich erupci jsme naštěstí v historickém období nezažili, nicméně přicházejí v rozestupu pár desítek tisíc let a vůbec nejsou ničím nereálným. 

Samozřejmě coby učitele dějepisu mě později začlo vrtat hlavou, jak se podobné mely projevily v historii a jak ji ovlivnily. Při čtení o sopce Tambora jsem nemohl nevzpomenout vyprávění Thyla Eulenspiegela ze 16. stol., kde popisuje, jak v květnu s kumpány očesali třešně (k tónu vyprávění patří dodat, že cizí) a protože byl horký den, přímo pod stromy usnuli. Probudil je chlad. Se zděšením vyskočili zpod  sněhových závějí, které to odpoledne napadaly. Počasí se ten den změnilo, jak když udeří pěstí. A tak jsem začal hledat PROČ se to stalo.

A jakmile jsem začal dávat dohromady tak zajímavé údaje, samozřejmě mě okamžitě napadaly souvislosti s historií a do těch zvláštních křivek jsem si začal sázet historické události. Nejdřív do takového hrubého grafu, jaký vidíte tady:

Uvažovat o tom všem dopodrobna, je docela dlouhé povídání, ale čím víc se do toho člověk začítá, tím začíná být pokornější. Uvědomuje si, kolik historických událostí bylo způsobeno výkyvy přírody a podnebí, uvědomuje si, že lidé nejsou tím, kdo věci řídí, ale že jsou jen malou součástí ekosystému Země a jejich dobré i špatné počiny Zemi ani nespasí, ani nezničí. Nejen na sopky jsme krátcí.

 

Autor: Tomáš Houška | středa 9.4.2014 8:38 | karma článku: 27,18 | přečteno: 2356x
  • Další články autora

Tomáš Houška

Evropský parlament uzákonil Den zbytků

Prostě celá unie bude povinně šest dnů střádat zbytky a sedmý den nikdo nebude smět jíst nic jiného než zbytky. Nedělám si srandu, ten legislativní výron opravdu vznikl.

18.5.2017 v 8:16 | Karma: 43,32 | Přečteno: 4148x | Diskuse| Společnost

Tomáš Houška

Největší zaměstnavatel v ČR propouští

V dobách největšího rozmachu zaměstnával v ČR přes milion lidí. Posledních několik let vytrvale propouští, letos v propouštění zrychlil a propouštění bude okračovat i v příštím roce. Zmizí řádově desítky tisíc pracovních míst.

30.1.2017 v 9:09 | Karma: 48,92 | Přečteno: 70566x | Diskuse| Ekonomika

Tomáš Houška

Trumpa na vás, holoto!

Po nástupu Trumpa se o půlminuty přiblížil konec světa, vědci to spočítali. Zemi postihnou apokalyptičtí démony a nejspíš i dojde i k pádu asteroidu, který zaviní hromadnou zkázu. A může za to Trump!

29.1.2017 v 19:19 | Karma: 43,25 | Přečteno: 2906x | Diskuse| Společnost

Tomáš Houška

Jak se miliardář zbaví majetku?

Věnuje ho do svěřeneckého fondu! Je to jednoduché a na volliče to zapůsobí. Co to bude pro dotyčného znamenat reálně?

9.1.2017 v 10:10 | Karma: 37,69 | Přečteno: 2742x | Diskuse| Společnost

Tomáš Houška

Lidl má geniální markeťáky

Změnit jednoduchou banální reklamu na tričko ve virální pecku, to chce talent. Asi je nepřeplatím, ale je to poučné. Přimělo mě to jít zalistovat těmito korektními multikulturními reklamami a zjistil jsem zajímavou věc.

5.1.2017 v 18:30 | Karma: 43,31 | Přečteno: 3645x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Záplavy na jihu Brazílie si vyžádaly desítky obětí, přehradám hrozí kolaps

3. května 2024  6:23

Rozsáhlé záplavy, které v těchto dnech sužují jih Brazílie, mají nejméně 29 obětí. Dalších 60 lidí...

Soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, na které uhořelo 34 lidí

3. května 2024  6:14

Americký soud poslal na čtyři roky do vězení kapitána lodi, při jejímž požáru zahynulo v roce 2019...

iDNES Premium jen za 49 Kč na 3 měsíce. Získejte i vstupenky na MS v hokeji

3. května 2024

Před blížícím se mistrovstvím světa v hokeji přichází iDNES Premium s mimořádnou akční nabídkou....

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 216
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4329x
Pedagog, spisovatel, scénárista, režisér... vypravěč. Nevěřící Tomáš. 

Žiju hlavně psaním filmových příběhů - v poslední době to je nejvíc sto let starý příběh Poslední velikonoce. A ve volných chvílích také cestování časem.

Blog jsou moje "myšlenky pozdě v noci", často hodně o politice a věcech, které se do mé pozornosti vtírají, aniž by byly zvány.  Pro "facebookové" čtenáře mého blogu mám FB stránku Sedmá vlna, kde najdete  upozornění na všechny nové články na blogu a různé drobnosti, které mi upadnou od ruky. Kdo nejste Facebookový, najdete vše přehledně tříděné a snadno listovatelné na www.SedmaVlna.cz.