Belgičané vesele spoří. A Češi jim to dotují. O KBC, ČSOB a spol

EU-ministři financí dnes debatují o nejrůznějších bankovních daních a poplatcích. Jestli zavést FTT nebo FAT. A jak se připravit na další krizi (kterou zpravidla opět způsobí oni sami). To mi připomnělo, že se už dlouho chystám navrhnout, aby ministři konečně zatrhli (západo)evropským bankám tak nehorázně odírat klienty jejich (východo a středo)evropských poboček. Proč má český klient banky - kupříkladu ING nebo ČSOB - dotovat spoření belgického zákazníka ING nebo KBC???!!! A to dotovat zcela nehorázně… Příklad, zcela pravdivý, skutečný a aktuální, následuje:

Belgická KBC („matka“ české ČSOB) nyní na belgickém trhu nabízí "spoření", které začíná na 1,25%  na ročním termínovaném vkladu a končí na 4 % (vklad na 3 roky a 10 měsíců). Pokud celkový roční úrok nepřesáhne 1730 euro (nebo 3460 euro u společného účtu manželů), neplatíte navíc daň z úroků. To není v Belgii ani jinde na západ od Česka nic nenormálního. „Belgická“ ING nabízí běžný účet s úrokem 1,60% a věrnostním bonusem 0,40% pokud máte účet déle než rok. Vše – samozřejmě – bez poplatků. Není divu, že průměrná belgická rodina má v bance 70 tisíc euro...

Koukal jsem se na sazebník české ČSOB. Když dám na šestiměsíční termínovaný vklad víc než půlmilionu, získám úrok 0,6% p.a. (tzn. že za půl roku polovinu). Za více než jeden milion korun na rok dostanu úrok 1,10% p.a. Mít „Termínovaný vklad Plus“ pak znamená, že z milionu dostanete po roce spoření 1,72%. Nic moc. (O spoření v eurech na csob.cz nic není, ale podle sazeb jiných bank to není v Česku o moc lepší. Třeba  RB nabízí roční termínovaný vklad s úrokem 0,9% pro částku v rozmezí 15.000 až 29.999 euro).

A to už vůbec nemluvím o úroku, jaký české banky (vím o RB, KB a ČSOB) nabízejí k běžnému účtu: 0,01%. To už je opravdu výsměch. Na poplatky, třeba za vklad, raději ani nemyslím.

A do toho všeho se české banky každoročně chlubí, kolik že to zase vydělaly, a že jsou stabilní a krizi-na-100%-odolné. Většinu ze zisku vybraného v Česko pak odešlou do svých centrál, aby měli manažeři na bonusy a aby bylo z čeho dotovat běžné a spořící účty chudých a trpících Belgičanů.

To by měl český ministr financí prosazovat na agendu podobných schůzek. Stejně jsme proti VAT, FAT i FUK, vždyť naše banky žádné potíže nemají...

Kvízová otázka: může si český občan bez trvalého pobytu v jiném členském státě EU v tomto státě otevřít bankovní účet a těžit ze „spořících“ výhod, které mají místní?

Autor: Tomáš Hořejší | úterý 7.9.2010 13:27 | karma článku: 26,39 | přečteno: 1593x