Pojďte pane, půjdeme si hrát?

"A na co?" "Na bezvízový styk s USA." "S Vámi nehraju pane, Vaše hry jsou pěkně vypečené." Takhle nějak by vypadal další díl pohádky "Potkali se u Kolína", kdyby ještě tvořil Břetislav Pojar. Jiné postavičky, než Velký a Malý Medvěd mě ani nemohli napadnout, když jsem viděl včera v televizi krátkou tiskovku se sebeuspokojeným Topolánkem a věčně upřímně dojatým Langerem hovořícím o "sakra výhodných podmínkách".

Jenom si projďeme několik faktů. Víza byla založena ve "dřevních dobách", tedy kdy ještě nebyl internet a elektronické zpracování údajů, nebo bylo obojí v plenkách. K čemu sloužila? Země se chránila před nechtěným příchodem rizikových skupin osob zjištěním určitých osobních informací a jejich vyhodnocením ještě před tím, než žadatel vyrazil na cestu.

Jak to v praxi vypadalo konkrétně s USA? Objednali jste si za poplatek termín příchodu na velvyslanectví, vyplnili jste několikastránkový formulář. Důležité bylo prohlásit, že jste nikdy nebyli na Kubě nebo Lybii, nejste členem žádného klanu nebo teroristické organizace, nemáte specielní vojenský výcvik a nevíte, jak se zachází s výbušninami. V posledních několika letech jste dokonce dobrovolně odevzdali na velvyslanectví otisky prstů a fotografii duhovky. Když jste nakonec touto relativně jednoduchou procedurou prošli a zaplatili příslušný poplatek, přišel vám za pár dnů domů pas, kde bylo vlepené vízum. V obvyklých případech mělo platnost 10 let, takže se člověk nemusel o nic starat a v klidu do USA opakovaně cestoval.

Co si asi člověk představí pod pojmem "bezvízový styk"? Tato forma cestování funguje mezi zeměmi, které mají k sobě vzájemnou důvěru a v praxi vypadá tak, že přijedete/přiletíte/připlavete na hraniční přechod, úředník cizinecké policie podle platného pasu prověří vaši totožnost a můžete danou zemi navštívit.

A jak mají vypadat Langrovsky-dojemně "sakra výhodné podmínky" bezvízového styku? Vyplníte elektronický formulář, který bude obsahovat téměř shodné otázky jako žádost o vydání víza. (Tento formulář ovšem budete muset vyplňovat opakovaně před každou cestou.)  Stejně tak schválení či zamítnutí. Pravda, nebudete muset na velvyslanectví, ale budete muset mít nový typ pasu s biometrickými údají. Jejich ověření bude samozřejmě fungovat sejmutím otisku prstů a fotografie duhovky, stejně jako se to děje dnes. No a že recipročně můžeme zavést podobná opatření? Ano, ale to jsme mohli už dávno. Stejně jako zavedení víz.

Absurdita celého návrhu memoranda o bezvízovém styku mi připomněla, že se dá marketingově "zpeněžit" změna, která de-facto i de-jure žádnou výraznou změnou není. Je to jen využití nových technologií pro automatizaci rutinních administrativních úkonů. V podstatě ta samá situace, jako když uslyšíte reklamu, že pro vyřízení půjčky nemusíte nikam chodit, ale vyřídíte ji po telefonu nebo přes internet. Myslíte si i v tomto případě, že vám příslušný ústav nabídl "sakra výhodné podmínky" nebo jen oceníte mírné zjednodušení administrativního úkonu? Samozřejmě, k vyřízení půjčky musíte poskytnout stejné informace a projde i stejným interním schvalovacím procesem.

Opět se mi vkradla do hlavy myšlenka, že nás vládnoucí politici mají za nemyslící stádo, kterému lze přihodit "ke žrádlu" leccos, čeho se potřebují zbavit nebo chtějí abychom to s tou "běžnou potravou" strávili. Kromě husté polévky se senem, kterou nám tentokrát ODS připravila, tam ještě přihodili těžce stravitelný osten ve formě radaru v Brdech.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeněk Horčička | úterý 26.2.2008 9:28 | karma článku: 41,70 | přečteno: 5709x