Privatizace obecních laviček bezdomovcům byla zahájena!

Městská část Praha 2 v těchto dnech spustila dlouho očekávaný proces prodeje obecních laviček oprávněným rezidentům-bezdomovcům. S nabídkou odkupu obecní lavičky budou osloveni ti občané bez domova, kteří jsou přihlášeni minimálně po dobu pěti posledních let k trvalému pobytu na radnici Prahy 2. „Ve spolupráci s administrátorem veřejné zakázky na prodej obecních laviček, sdružením HURON, jsme vytipovali lavičky, které městská část nezbytně nepotřebuje v obecním zájmu. Rezidenti-bezdomovci  nyní obdrží písemnou nabídku k odkupu lavičky, na které  přespávají, přičemž na akceptaci nabídky mají v souladu s novým občanským zákoníkem lhůtu 6 měsíců. Musí také doložit notářsky ověřené čestné prohlášení o nemajetnosti“ upřesňuje zástupkyně starostky Michaela Kazancová. 

Městská část je si přitom vědoma, že se v řadě případů může vyskytnout problém s doručením nabídky adresátovi. Podle informace mluvčí radnice Ilony Zákupské proto městská část Praha 2 zřizuje v současné době v souvislosti s privatizací obecních laviček všem oprávněným rezidentům bez domova datové schránky, aby nabídka odkupu mohla být úředně považována za doručenou.

Obsáhlá politická diskuze byla v posledních týdnech vedena především ohledně možné slevy z ceny lavičky stanovené znaleckým posudkem jako v místě a čase obvyklé.  „ Aby bylo zřejmé, jaké slevy a v jaké výši je možné poskytnout, nechala si městská část zpracovat posudek u O.S.B. – Znalecký ústav, upřesňuje místostarostka Kazancová.  Občanům bez domova umožní městská část na základě tohoto posudku využít dva druhy slev. Bezdomovec, který se zaváže k omezení dispozičního práva k odkoupené lavičce a poskytne ji na určitý počet hodin denně k užívání veřejnosti, obdrží slevu 3% za každou hodinu, nejvýše však 30%. „ Tahle nabídka mi přijde férová a poměrně výhodná, říká předseda občanského sdružení LOB (Lavičky občanům bez domova)  Martin Jalovec. „Tak třeba v lednu toho člověk v parku stejně moc nenaspí….Na druhou stranu jsme ale hodně zklamaní, že lavičky nemůžeme odkoupit s celým parkem formou družstva, jak nám dřívější vedení radnice a bývalý starosta Haluzka slibovali“ zlobí se předseda Jalovec.

Původní plán Prahy 2 zprivatizovat obecní lavičky včetně parků zpochybnilo po úspěchu v posledních volbách občanské sdružení Parky občanům“. „Přesvědčili jsme naše koaliční partnery, že finanční prostředky, které získá Městská část z privatizace laviček, nejefektivněji investujeme právě ke zvelebení parků, a to především prostřednictvím našeho občanského sdružení. Máme už totiž připraveno několik zajímavých a přitom finančně poměrně nenáročných projektů, přičemž  jsme se inspirovali  kupříkladu zámeckým parkem ve Versailles anebo visutými zahradami královny Semiramis“ vysvětluje předsedkyně parkového sdružení Alexandra U., zatímco Martin Jalovec neskrývá roztrpčení:. „My tohle vnímáme jako hodně nefér. Tak kupříkladu bezdomovci v Havlíčkových sadech si na základě tohohle příslibu radnice už založili družstvo „Grebovka“, mají na odkoupení laviček včetně parku a Groebeho vily  v bance předjednaný úvěr až do výše 480 milionů, mají i schválený splátkový kalendář a dokonce se zavázali zachovat statut současného nájemce vily formou věcného břemene. Vilu by totiž stejně pravidelně nevyužívali, jedině snad v případě hodně tuhé zimy by se tam na noc chodili trochu ohřát“, nenechává na městské části suchou nit předseda Jalovec s tím, že oklamaní družstevníci zvažují soudní žalobu.

Bezdomovci na Praze 2 ovšem mohou využít i další druh slevy a to za tzv. „včasnou demontáž“. Vedení radnice bylo ze strany těchto občanů dlouhodobě kritizováno za to, že na některých veřejných prostranstvích jsou lavičky odstraňovány dávno před začátkem zimy, aniž by jim to bylo uspokojivě zdůvodněno. Před podpisem kupní smlouvy se nyní budou moci rozhodnout sami, v jakém konkrétním termínu svou lavičku demontují a zazimují. Radniční opozice ovšem argumentuje tím, že sleva ve výši až 13% bude bezdomovce motivovat především ke spekulativním přeprodejům. Tento názor zásadně odmítá radní Michal Gruber: „Takže za prvé: Pokud by to bylo čistě na mně a nebyl bych vázán  koaličními dohodami, tak bych jim neprodal ani šroub, natož celou lavičku..….a co se týče slevy za včasnou demontáž, kolik bezdomovců asi dokáže demontovat takovou lavičku bez kvalitního nářadí? Garantuju, že na tuhle slevu nedosáhne skoro nikdo, navíc jsem osobně vydal odboru majetku pokyn, aby šrouby a matky u všech laviček určených k prodeji ještě pořádně dotáhli elektrickým šroubovákem“.

O tom, že městská část dokáže zabránit spekulativním přeprodejům laviček movitějším bezdomovcům, vlastnícím kupříkladu hasák, je přesvědčen i radní pro informatiku Martin Smíšek. „Zavádíme informační systém, kdy pomocí instalovaných kamer budeme monitorovat osoby přespávající na příslušné lavičce. Pokud by se dlouhodobě objevil v jejich hledáčku jiný bezdomovec než ten, kterého máme v databázi, ve spolupráci s Policií ČR kupce dohledáme a budeme požadovat doplacení kupní ceny v plné výši“.

Podle „Pravidel prodeje laviček svěřených městské části Praha 2“ budou následně neobsazené  lavičky vydraženy v aukcích. Rozhodnuto, zda soutěž bude otevřena pouze pro bezdomovce z České republiky anebo celé EU ještě není. „Já bych se toho rozhodně nebál“, říká radní Gruber. „Když si spokojeně bydlíte pod mostem Pont au Double s výhledem na Notre Dame, nebudete se přece trmácet přes půl Evropy dražit lavičku v Grebovce s výhledem na paneláky na Pankráci“…. Radní připouští, že bude ovšem třeba počítat s určitým vyšším procentem  zájemců z řad těch občanů Rumunska, kteří si již Českou republiku oblíbili a navíc zde řadu let úspěšně podnikají. „Všechny politické subjekty na Praze 2 před volbami deklarovaly vůli výrazně oživit veřejný prostor a zkušenosti jiných městských částí právě s rumunskou komunitou ukazují, že v tomhle ohledu jsou její aktivity k nezaplacení“, upozorňuje opoziční zastupitel Michal Krul. Ani starostka Jana Čermáková v tomhle nevidí problém. „Sice jsem se nikdy netajila tím, že rumunská dechovka není, třeba ve srovnání s Wagnerem, zrovna můj šálek čaje, na druhou stranu jsem ale přesvědčena, že rumunská kuchyně by mohla být vhodnou alternativou akcí typu "Buřtfest" a výrazně tak obohatit jídelníček kulturně-společenských akcí, které městská část Praha 2 dlouhodobě zaštiťuje.…..mimochodem, nevíte,  jak se řekne rumunsky: nezapomeňte přijít příští víkend k volbám?“        

Autor: Honza Vranik | pondělí 13.4.2015 18:43 | karma článku: 17,48 | přečteno: 1224x