Školné na vysokých školách alias student se stává klientem

Školné na vysokých školách. Jedno z prvních témat jednání ODS, TOP 09 a Věcí Veřejných. Jako pedagoga na vysoké škole se toto téma mé osoby přímo dotýká. Proto jsem v mém okolí položil jednoduchou otázku: „Co říkáte na zavedení školného?“ Odpovědí jsem získal nepřeberné množství. Primárně samotní vysokoškolští studenti jsou proti, ostatní ve většině pro zavedení školného, ale v různé výši. Hlavním problémem je stále velké množství nezodpovězených otázek. V jaké výši bude školné uzákoněno? Bude si každá vysoká škola udávat vlastní školné? Jakým způsobem bude student školné platit? Během studia? Po ukončení studia? Jakým způsobem bude studium umožněno nemajetným? Výhodné půjčky? Jakým způsobem budou zvýhodněni výborní studenti?

Student už nebude studentem, nýbrž klientem. I toto byla odpověď na mou otázku. Jakým způsobem bude škola s penězi nakládat? Zvýší se tím kvalita studia nebo jen kvantita studentů? Pokud bude student vysokou školu splácet během denního studia, kde si k penězům přijde? Na brigádě, ze které si platí nájem v lepším případě koleje a stravu? A nebo začne splácet po ukončení studia, když je čas na shánění si vlastního bydlení a zakládání rodiny? A co dálkaři? A tam, kde absolvent nedosáhne dostatečných příjmů, to zaplatí stát, ale co kdyby se dalo zneužít a zase ten stát.

Se zájmem sleduji samotné vyjednávání o školném. Za zmínku rozhodně stojí nedávné vysílání pořadu Hyde park na ČT24. Vyjednavač pro školství, vědu a výzkum za TOP09 na většinu podstatných věcí odpovídal jen "nevím, to jsme neřešili" a evidentně ani nevěděl, která bije. Nejlepší byl závěr, zda nebude ministrem školství a odpověď "no, bavilo by mě to" vypovídá o všem. Toto je jeden z lidí, kteří řeší budoucnost našeho národa…

Pokud se ze státního školství stane byznys, bude úroveň jednoznačně klesat. V ČR jsou úplně jiné podmínky než v některých zemích, kde je školné zavedené a to počínaje příjmy až po systém vzdělávání. Již dnes nabídka převažuje poptávku a pokud se člověk rozhodne studovat, stačí se přihlásit na jednu z nespočtu soukromých VŠ a pokud finanční zázemí dovolí, není problém ji vystudovat. Řada škol si tak kvůli školnému udržuje i studenty, kteří by se buď na státní školu vůbec nedostali, nebo by třeba neprošli ani do druhého semestru. Potom je zapotřebí přísnější akreditace, jelikož tak dochází k degradaci vysokoškolských titulů. A má obava je, že se zavedením školného, bude tento trend i na státních školách.

Zaznívá, že studenti sami budou mít možnost vedle posuzování kvality i možnost ovlivnit výuku, když už si ji zaplatili. Zpravidla nejlépe hodnocení jsou kantoři, u kterých zkouška nebyla problematická a negativně hodnoceni jsou ti, kteří dávají důraz na vědomosti. Ostatně vzpomeňme si, jak my sami jsme nadávali(áme) na kantora, co nás vyhodil ze zkoušky, přitom se stačilo jen o něco víc naučit. Podívejme se na některá diskusní fóra VŠ, že „kantor ideál“ by byl ten, co by se studenty kouřil v parku trávu, popíjel Redbully a zkoušky rozdal na počkání. Těch ostatních by bylo pochopitelně nejlepší se zbavit.

Zkvalitnit výuku penězi rozhodně nelze, že by prostředky měli jít na pomůcky nikdo garantovat nebude a ovlivnit tak výuku například matematiky, ekonomie, práva apod., to jsou „pomůcky“ jen morálně zdůvodňující alibistický blábol.

Školné samozřejmě znevýhodňuje i sociálně slabší skupiny studentů. Odůvodňuje se i tím, že znamená motivaci pro ty, kteří si svá studia prodlužují. Představte si, že máte nadané děti a měli byste si kvůli finanční situaci a školnému hodit korunou, kdo bude studovat, zatímco některým finančně zajištěným může být jedno, zda studují 5, 6 nebo 7 let. Že by si měli jít vydělávat na brigády, ano, ale to stejně většina dávno dělá a výdělek sotva postačí na pokrytí nákladů za ubytování, dopravu, skripta a stravu. Pokud si má tedy každý svého studia vážit, jako jeden z argumentů, tak ať hradí škole např. výrazný poplatek třeba za opakování ročníku, škole to finančně pomůže, udrží se kvalita studia a rozhodně se neznevýhodní ti, kteří na tu školu mají, jen si ji bohužel nebudou moci dovolit.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Vladimír Hönig | pátek 25.6.2010 22:35 | karma článku: 14,70 | přečteno: 1091x