Pochybná argumentace Jiřího Paroubka
Odpor k osobě presidenta Bushe a jeho politice je, vzhledem k jejím tristním výsledkům, zcela logický, ale mezinárodní smlouvy se přece uzavírají mezi vládami a ne mezi osobami v jejich čele a dny presidenta Bushe jsou již velmi sečteny. Ve většině naší národní historie jsme nebyli v situaci, kdy bychom si svou geopolitickou situaci mohli svobodně zvolit. Dnes jsme. Pokud porovnáme Spojené státy a Rusko a jejich historický vztah k nám, je, myslím, zcela evidentní, který z těchto dvou států nám pomohl (Spojené státy nás osvobodily de facto třikrát a nic za to nechtěly) a který nám uškodil (SSSR - tedy Rusko nás prý osvobodilo jednou, ve skutečnosti nás jeho pomoc stála Podkarpatskou Rus a samostatnost). Nedělejme prosím znovu tu stejnou chybu roků 1943 (spojenecká smlouva se SSSR), 1945 (Košický vládní program), 1946 (vítězství komunistů ve svobodných volbách), 1948 (ustoupení komunistickému nátlaku) a nevolme si svobodně ruské "spojenectví."
Pan Paroubek má zcela pravdu v tom, že nemůžeme na svět hledět optikou minulosti, nicméně musíme vzít v potaz, a pan Paroubek toto bere zcela trestuhodně na lehkou váhu, že ruská strana na svět optikou minulosti hledí. Rusko se na všechna území ztracená po rozpadu SSSR dívá jako na svá, snad jen dočasně nedostupná; považuje je za svou zájmovou sféru a snaží se do nich neustále zasahovat. Takovýto pohled je ale pro středoevropana a občana malé země zcela nepřijatelný! Nesmíme zapomenout, že tato území carské a posléze bolševické Rusko připojilo v bezuzdném, imperialistickém (nevnímejme tento termín leninsky, ale prostě jako snahu po získání impéria) zápalu a těchto území se nikdy dobrovolně nevzdalo. Přisvojilo si je bez souhlasu a proti vůli místních obyvatel a přišlo o ně proti vůli vlastní. Tato skutečnost zcela zřetelně vystoupila na povrch během Putinovy vlády a nic se na ní nezměnilo, ani když Putin sám vyměnil Kreml za Bílý dům.
Jaké jsou důvody Ruska, pro odmítání projektu protiraketové obrany? Prý je to hrozba jeho bezpečnosti. Prý deset protiraket ohrozí jadernou rovnováhu a odstartují nové závody ve zbrojení. Ruská federace disponuje celkem 5 500 jaderných hlavic osazených na balistických raketách, jaderných ponorkách a strategických bombardérech. Jedna protiraketa dokáže sestřetit jenom jednu hlavici. Jedna moderní balistická raketa může být osazena třeba osmi jadernými hlavicemi, které se potom od nosiče oddělí a jsou samostatně navedeny na cíl. Celá protiraketová baterie, která má být ve střední Evropě nainstalována tady stačí maximálně na zlikvidování jedné či dvou ruských raket. Navíc, nejmodernější ruské rakety Topol-M, které jsou zaváděny do výroby, jsou konstruovány tak, aby protiraketový deštník podletěly. Kde je tedy ona proklamovaná hrozba pro ruskou bezpečnost?
Vysvětlení musíme hledat pouze a čistě v ruské národní psychologii, kterou pan Paroubek ať už úmyslně či zcela trestuhodně a nedbale nedoceňuje. Ve faktu, že Moskva na všechna ztracená území hledí jako na svá a každý zásah do nich vnímá velmi negativně. Chceme ale být v takovéto pozici ruského vazala?
Třetím důvodem, který pan předseda zmiňuje, je údajná neexistence hrozby jaderným útokem, ze strany Iránu či Severní Koreje. Přijmu-li jeho argumentaci, potom navrhuji s okamžitou platností zrušit Armádu ČR! Žádný bezprostřední útok nám nehrozí, proč tedy platit zbytečné výdaje na ochranu? Severní Korea sice byla vyřazena z amerického seznamu zemí podporující terorismus, ale jadernými zbraněmi a nosiči stále disponuje a nic se nezměnilo na tom, že se jedná o tuhý, militarizovaný, stalinský režim zcela ovládaný jedním vrtošivým malým mužíkem. Ani u Íránu situace není tak jednoduchá, jak se nám pan Paroubek snaží naznačit. Z celého iránského působení v posledních letech je evidentní, že o atomové zbraně usiluje. Vyplývá to i z jeho současné pozice na blízkém Východě, kde se chce stát regionální velmocí, což se mu definitivně povede, až když dosáhne jaderné parity s nukleárním Izraelem. Budeme čekat, až se tak stane? Není úkolem pravých státníků předvídat nebezpečí dokud je čas? Pan Paroubek jako státník opakovaně zoufale zklamává a ukazuje, že je snad nejschopnějším straníkem. Víc? Bohužel nic.
Máme nyní jedinečnou možnost svobodně si zvolit, zda chceme aktivně přispět ke světové bezpečnosti. Protiraketový deštník takovým příspěvkem rozhodně je. Berme prosím v potaz fakta a nenechejme se zastrašit laciným hulákáním či rádoby poučenou pseudoargumentací. O strategických a vojensko-bezpečnostních otázkách je potřeba diskutovat bez emocí. Pokusme se tedy oprostit se od zbytečného módního antiamerikanismu a nesmyslné a nebezpečné snahy nadbíhat Rusku. Zhodnoťme situaci a podpořme prozíravé státnické rozhodnutí!
Jiří Holík
Pohled cynika: Politika jako showbusiness

Znám některé lidi, kteří ve snaze vyhnout se zákonitému znechucení politikou, nahlíží na ni jako na svébytnou odnož zábavního průmyslu. Takový pohled může přinést alespoň dočasnou úlevu od všeobecného rozčarování. Oproštěním od obvyklých stereotypů totiž podle tohoto paradigmatu zjistíme, že je možné se českou politikou slušně bavit, pokud se nám ovšem podaří zapomenout na onu malou drobnost, kde ve skutečnosti žijeme. Úspěch této metody je samozřejmě přímo úměrný míře cynismu, již jsme si ochotni připustit, a proto ho není možné doporučit žádným měkkosrdcatým dušinkám bez smyslu pro humor.
Jiří Holík
O významu nikým nevolených aktivistů

Boj za šíření svobody a demokracie má několik rovin. Od té nejvyšší, reálpolitické, kterou se tak nemohoucně a neobratně snažil prosazovat prezident Bush se svou neokonzervativní suitou, až k té drobné práci, kterou často odvážně a nesobecky provádí ona u nás některými démonizovaná občanská společnost vedená „nikým nevolenými aktivisty“.
Jiří Holík
Jak jsem se ocitl v davu

Včera jsem se ocitl v davu. Můžu si za to sám, šel jsem se na mítink ČSSD na Anděl podívat z vlastní vůle. Na rozdíl od desítek dalších lidí, kteří se jenom neúspěšně pokoušeli prodrat se do metra. Byl jsem jedním z posledních, kterým se ještě podařilo z metra vystoupit. Eskalátor mě bez milosti vyvrhl téměř do samého srdce celé protestující masy. K vajíčkové baterii těch pravých ultras jsem to měl, dodávám, že naštěstí, ještě nějaký kousek, ale přesto jsem se okamžitě ztratil mezi lidmi.
Jiří Holík
Sexy mozek české politiky

Česká politika má to úžasné štěstí, že ve vedení našich stran sedí některé naprosto brilantní politické mozky. Pokud bychom chtěli udělovat cenu "Sexy mozek české politiky," měli bychom, myslím, za letošní rok adoptů až až. A to ještě ani neskončil leden. Jedním z čelních favoritů na tuto hypotetickou cenu by bez nejmenších pochyb musel být David Rath. Ten s řadou dalších nalezl zalíbení v historii, kde hledá poučení pro současnost. Rád by řešil současnou hospodářskou krizi a proto v pohledu do minulosti hledá nějaký zázračný lék. A ejhle! Kdo v Evropě nejlépe vyřešil hospodářskou krizi? Přeci Adolf Hitler! A jak? Začal zbrojit! Sice z toho byla válka, ale když se kácí les, létají třísky. Tak nějak to přeci ten Göring říkal, ne?
Jiří Holík
I zahraničně-političtí odborníci z Lidového domu se někdy utnou...

Tisková zpráva České strany sociálně demokratické k dosavadnímu průběhu českého předsednictví Radě ministrů EU ze dne 9.1.2009 praví: "Mirek Topolánek nebyl za celé funkční období vlády ani jednou na oficiální návštěvě Ruska. Vláda pod jeho vedením jak svojí rétorikou, tak nečinností způsobila, že naše vztahy s tímto klíčovým partnerem jsou dnes velmi chladné. Tento stav samozřejmě snižuje vyhlídky, že by vláda byla schopna výrazně přispět k řešení problému s dodávkami ruského plynu."
Další články autora |
„Ty jsi bezva chlap, já ti dám zadarmo.“ Fotograf vzpomíná na hříšné devadesátky
Fotil sametovou revoluci i dusno pozdní normalizace. Teď Jaroslav Kučera vydává knihu Sex po...
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
ANALÝZA: Sto dnů rodea s Trumpem. Američané chtěli revoluci, ne chaos
Premium Donaldu Trumpovi stačilo sto dnů v Bílém domě, aby ukázal, že ční nad svými prezidentskými...
Na STK každý rok? Šikana majitelů starších aut, kritizují v Česku návrh Bruselu
Premium Šílenství. Šikana. Nesmysl, který zaplatí ti nejchudší. Takové reakce znějí z odborné automobilové...
Jak se připravit na blackout? Nezapomeňte přenosné rádio a přepravku pro mazlíčka
Španělsko a Portugalsko v pondělních odpoledních hodinách paralyzoval masivní výpadek elektřiny....
Španělsko a Portugalsko paralyzoval blackout. Sánchez vyhlásil stav nouze
Celé pevninské Španělsko a Portugalsko v pondělí po poledni postihl rozsáhlý výpadek proudu....
- Počet článků 17
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 2381x