Jak si najít a vybrat dobrou realitní kancelář.

Z vlastní praxe vím,že mnoha problémům při prodeji, pronájmu nebo koupi nemovitosti by se dalo předejít již na počátku celého procesu tím, že si zvolíte kvalitního makléře pro své realitní obchody. Předkládám proto čtenářům návod jak by měli postupovat, aby vše proběhlo pokud možno bezproblémově.

V uplynulých letech rostoucího trhu nemovitostí se na tento druh podnikání vrhla celá řada lidí i společností. Masivní  nárůst však nebyl vždy doprovázen růstem kvality v konkrétních osobách a mnoho lidí se při výběru makléře velmi zmýlilo. Přitom postava makléře bývá v mnoha případech hlavním faktorem, který rozhodne o tom, zda, za jak dlouho a za kolik svou nemovitost vlastně prodáme.

  1. Udělejte si představu o tom co očekáváte. V čem chcete, aby vám makléř pomohl. Co již o nemovitostech znáte a co nikoli. Jaké jsou vaše cíle, za jak dlouho je chcete realizovat. Co chcete získat?
  2. Jaká je situace na trhu nemovitostí ve vaší lokalitě? Pokud trh roste je prodej bytu a nemovitostí obecně snadný. Pokud trh stagnuje nebo klesá jsou ve výhodě kupující. Ti se stávají mnohem více vybíravými a náročnými. Kladou si podmínky a snadno odmítají jakékoli návrhy k vyjednávání. V takové situaci musíte makléře a realitku vybírat velmi pečlivě, abyste prodali tak, jak potřebujete.
  3. Začněte hledání. Nevybírejte makléře náhodným způsobem v nějakém seznamu. Projděte si realitní weby a sledujte jak na vás RK zapůsobila na první dojem,  jak přehledné a snadné vyhledávání mají na svých internetových stránkách,  jaká je kvalita fotografií a jak jsou nemovitosti otextovány.
  4. Hledejte reference u lidí, kterým věříte. Ptejte se příbuzných nebo známých, kteří již mají zkušenost s koupí, prodejem nebo pronájmem přes realitní kancelář. Zeptejte se v bance, u finančního poradce, notáře.
  5. Pokuste se realitního makléře vyzkoušet „při činu“. Pokud chcete prodat, domluvte si s vytipovaným makléřem prohlídku na jiné nemovitosti, kterou nabízí a sledujte ho při práci. Samozřejmě inkognito.
  6. Vyberte si několik kandidátů, se kterými si pohovoříte. Soustřeďte se na následující oblasti: zkušenosti, jakou cenu doporučuje, jak na ni došel a proč, znalost trhu, marketing nemovitosti, obchodní zdatnost a vyjednávání, podmínky mezi vámi a makléřem. Nezapomeňte je seznámit se svou představou a chtějte znát jejich názor. Je ochoten své sliby „zhmotnit“ ve zprostředkovatelské smlouvě?
  7. Udělejte si seznam silných a slabých stránek každého makléře a porovnejte je mezi sebou.
  8. Jaká je osobnost makléře? Vyhovujete si povahově? Makléř by měl být upřímný, důvěryhodný, znalý věci, vážená a harmonická osobnost. Makléř by měl být kreativní v nalézání řešení, která se týkají vašeho případu. V marketingu, prodeji, vyjednávání. Schopnost nalézat neotřelá řešení je pravým pokladem, který se vyvažuje zlatem. Hledejte nadšení, zaujetí pro vaši věc, komunikativnost, vášeň pro obchod.
  9. S kým spolupracuje? Má za sebe zástup v případě nemoci nebo dovolené? Spolupracuje s jinými realitními kancelářemi? To znamená, že je ochoten podělit se o provizi pokud bude mít jiná realitka kupce na vaši nemovitost. Nebo nespolupracuje a pak půjde prodej vaší nemovitosti pomaleji a obtížněji. Jaký má kolem sebe tým odborníků?
  10. Čemu se vyhnout? Vyhněte se makléřům, kteří nedělají práci na plný úvazek. Buďte opatrní pokud vám některý slíbí, že vaši nemovitost prodá za nápadně výhodnějších podmínek, za více peněz, než nabízejí ostatní makléři. Nemohu vyloučit, že narazíte na skutečného profesionála, který bude vynikající obchodník, ale většinou je to tak, že makléři vám jen říkají, to co chcete slyšet a takto si koupí „exkluzivní náběr vaší nemovitosti“. Výsledky bývají často tristní, doprovázené zbytečným zklamáním a vypěstovanou averzí ke všem i bohužel kvalitním a užitečným realitkám. A také se vyhněte hrubým a agresivním makléřům. Většinu lidí to odradí od spolupráce.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zlý Kojot | čtvrtek 9.4.2009 22:51 | karma článku: 9,26 | přečteno: 790x