Proč mají Židé 22% Nobelovek?

Sečteme-li všechny, kteří se hlásí k židovské populaci, dostaneme podíl 0,2% obyvatel naší planety. Přesto 22% laureátů Nobelových cen jsou Židé. Proč jich je tolik?

Jestliže chaos na psacím stole značí chaos v mysli, čeho je pak znakem prázdný stůl?

Všeobecně se předpokládá, že Židé jsou chytří. Je pravdou, že všichni tři příjemci letošní Nobelovy ceny za chemii jsou Židé, což jen potvrzuje tento předpoklad.

Někdo by mohl argumentovat tím, že údaj o vysokém procentuálním zastoupení židovských nositelů Nobelových cen by se měl odvíjet od definice toho, kdo je vlastně Žid. Pokud by byli eliminováni ti z nich, kteří jedí vepřové a kouří o Šabatu, pořád jich zůstane dosti velký počet.

Vědecky bylo zjištěno, že přes identifikaci Židů podle určité mutace jako je např. Tay-Sachs, netvoří Židé určitou genetickou skupinu - neexistuje žádný židovský gen (stejně tak, jako ani specifický gen český, že). Takže co vlastně stojí za obecně uznávanou židovskou chytrostí?

Zjevně určité kulturní prvky, ačkoliv zuřivá polemika začíná u "hodnotného židovského vzdělávání" a končí "Oni museli být chytří, aby přežili" v exilu. (Nemluvě o době před exilem). Život ve starověkém Středním východě byl stejně vyplněn válkami, jako dnes. Takže, jsou Židé chytřejší? Kdo ví. Jisté ovšem je, že všichni tito laureáti můžou za to, že svět se stal lepším a erudovanějším.

Mnozí z laureátů jsou občany Izraele, ačkoli někteří z nich už tam nežijí. Jeden takový je i Arieh Warshel, který obdržel ve středu Nobelovu cenu za chemii spolu s židovskými kolegy Michaelem Levittem a Martinem Karplusem, který odešel do USA z Rakouska a jeho předkové zřejmě pochází mimo jiné z osoblažské židovské komunity, která již dnes samozřejmě neexistuje.

Čtvrteční žeň nových laureátů zahrnuje také belgického vědce - a Žida - Francoise Englerta.

Izrael se doposud pyšní celkem jedenácti laureáty Nobelovy ceny v jeho krátké 65ti leté historii. Izraelský vědec Daniel Shechtman z věhlasného Technionu v Haifě obdržel Nobelovu cenu za chemii v roce 2011.

V roce 2004 obdrželi Nobelovu cenu za chemii dva izraelští biologové Aaron Ciechanover a Avram Hershko. V roce 2002 obdržel Nobelovu cenu za ekonomii Izraelec žijící v USA, přestože naštval světové investory svou nekonvenční teorií, že trhy se chovají iracionálně. Špatná zpráva, občané. Je to však věc, kterou je lépe vědět a počítat s ní, než nevědět.

 

 

Autor: Lenka Hoffmannová | čtvrtek 10.10.2013 20:05 | karma článku: 23,46 | přečteno: 2130x