Můžu jako Žid jít do kostela na půlnoční

když tam budu jen tiše sedět a nebudu se modlit? Ptá se David na portálu www.myjewishlearning.com.  Podle židovského práva Halachy, které dodnes v Izraeli plní úlohu Občanského zákoníku, dodržují Židé kromě Deseti přikázání dalších 603 pravidel. Ta se týkají například kašrutu, který pojednává o zásadách košer stravy ve všední den, o šábesu, a o židovských svátcích.

O občanských věcech rozhoduje v Izraeli rabínská rada, která nehledá řešení v moderních zákonech, ale v Halaše a tisíce let zaznamenávané rabínské moudrosti předků. V dnešní době se tento systém může zdát přežitý, přesto zde funguje dokonale.

Davida pozval známý do kostela na půlnoční, a on jako Žid se ptá, jestli tím neporuší pravidla Halachy.

Košaté židovské rozhodování mu přináší několik řešení podle různých učenců/rabínů.

V současnosti existuje zejména v USA, kde žije jen o něco méně Židů než v Izraeli, spousta kongregací od ultra ortodoxních po reformní, neologické. Moderní židovské kongregace se řídí názorem rabiho Meira, který žil ve 13. století. Ten vidí křesťany jako osoby, jejichž životy jsou určovány náboženstvím. Meiri dovoluje návštěvu kostelů. Jednotlivé židovské kongregace se liší v názoru zda jejich členové mohou navštívit kostel a účastnit se mše.

V moderní době se někteří rabíni účastnili mší po zvolení amerického prezidenta Obamy do funkce a například slavností ve Westminsterském opatství. Byl učiněn závěr, že pokud je to mše svolána vládnoucími osobnostmi, například prezidentem či královnou/králem, je možno se jí zúčastnit.

Odpověď Davidovi také obsahuje názor, že odpovídající nevydrží sedět ani deset minut při židovské bohoslužbě. Je to určeno strukturou této bohoslužby, kdy lidé sedí, vstávají, otáčejí se kolem své osy, pohybují se při modlitbě trupem dopředu a zpět, či jsou volání k Tóře, aby z ní četli.

Někteří ortodoxní rabíni považují křesťany za praktikující v židovství zakázanou službu modlám. Jenže židovské náboženství, které je spíš filosofií, která vše vysvětluje z mnoha úhlů a dává prostor pro názory mnoha učených rabínů, dokáže všechny aspekty života i náboženství různě vysvětlovat a zdůvodňovat. Proto je Davidovi doporučeno, aby se v tomto případě řídil učením a názory učeného rabína Meira, který návštěvu křesťanského kostela nezakazuje, a ne slovutného Maimonidese, který ji zakazuje.

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Hoffmannová | neděle 21.12.2014 10:55 | karma článku: 17,99 | přečteno: 1464x