Ideálním řešením je absolutní zákaz hazardu

Město Liberec chce podle svých slov udělat další krok k omezení hazardu ve městě. Tím má být zákaz heren v okruhu sto padesáti metrů od škol. Daleko účinnějším řešením by bylo vykázání takovýchto podniků na periferii.

Liberec může ve svém rozpočtu počítat každoročně s desítkami milionů korun, které do městské kasy tečou z provozování hazardních her na jeho území. Chápu, že ve chvíli, kdy řeší několikamiliardový dluh, jsou peníze z hazardu jedním z klíčových důvodů, proč zastupitelé nechtějí přistoupit na jeho absolutní zákaz.

Domnívám se ovšem, že rozšíření lokalit s absolutním zákazem provozování heren problém s hazardem nevyřeší. Je to pouze líbivý krok ze strany města, kterým chce občany uchlácholit, že problém hazardu mu není cizí. Prostě aby se vlk nažral a koza zůstala celá.

V době, kdy se nám povedlo velkou většinu nákupních center dostat z center měst na jejich periferii, nevidím důvod, proč bychom neměli přistoupit stejně k hernám. Ať si provozovatelé heren postaví někde za městem super-kasino-market a tam soustředí veškeré provozovny hazardních her!

Veliký problém vidím i v tom, že velkou většinu chronických hráčů tvoří lidé závislí na sociálních dávkách. Je to pochopitelné, protože čím méně peněz máte, tím více sníte o velké výhře a o životě v luxusu. Proto by úřady práce měly mít možnost kontrolovat, jestli někteří z jejich klientů nenavštěvují takovéto provozovny. A ve chvíli, kdy by se takováto skutečnost prokázala, měly by dotyčným veškeré dávky odebrat, anebo vyplácet v poukázkách na ošacení, jídlo, pomůcky dětem do škol a podobně. K takovéto kontrole by mohla sloužit například povinná registrace všech hráčů.

A vůbec nejlepším řešením by byl absolutní celoplošný zákaz hazardu. Kdo si chce hrát, ať si hraje třeba na počítači, nebo doma s dětmi Člověče, nezlob se!

Autor: Jana Hnyková | neděle 20.10.2013 18:07 | karma článku: 8,50 | přečteno: 279x