Co myslel Zeman tou finlandizací?

Ten, jehož jméno nesmíme vyslovit, řekl při návštěvě Kazachstánu, že navrhuje Ukrajině jakousi finlandizaci, což má podle něj být vlastně vyhlášení neutrality. Vypadá to sice hezky, ale ve skutečnosti by finlandizace neznamenala nic jiného než protektorát a návrat před rok 2013.

Zeman se vydal na návštěvu do další asijské země, kde vládne autoritářský režim. Tentokrát jde o Kazachstán, kde vládne pevnou rukou prezident Nursultan Nazarbajev. Už to samo o sobě pochopitelně vyvolalo u jeho kritiků bouři nevole. Ani zde se ale Zeman nevyhnul kontroverzním výrokům.

Vzpomeňme si, jak před rokem začaly demonstrace ukrajinských občanů na známém kyjevském náměstí Majdan. Zatímco oranžová revoluce v roce 2004 sledovala mnohem více politické cíle, tato revoluce na Majdanu, nazývaná zpočátku také jako žlutomodrá, byla vyvolána samotnými občany zdola. Demonstrujícím se nelíbilo, že Viktor Janukovyč otočil, a náhle odmítl podepsat již připravenou smlouvu o přidružení k Evropské unii.

I Miloš Zeman takto mimochodem oklamal voliče, protože před prezidentskými volbami všude prohlašoval, že je eurofederalista. Jediná dobrá věc, které jsme se od něj dočkali, ale bylo vyvěšení vlajky EU na Pražském hradě. Ve svých současných projevech je Zeman stále více proruský. Naštěstí se mu nepodaří tak rychle změnit zahraničně politickou orientaci ČR, protože už v EU jsme, a naštěstí se z ní jentak nedostaneme, i kdyby se Zeman, Klaus, Bobošíková, Mach nebo Okamura stavěli na hlavu. Dále tady máme parlamentní režim, takže zahraniční politiku ČR určuje především vláda, a je na Sobotkovi a Zaorálkovi, aby prezidentova prohlášení krotili.

Finlandizace Ukrajiny by ve skutečnosti neznamenala vyhlášení její neutrality, jak tomu bylo u Rakouska nebo Švýcarska za studené války. Naopak, Finsko bylo po druhé světové válce nuceno podřídit svou zahraniční politiku SSSR, i když si formálně zachovalo státní suverenitu. Pokud by tehdy ve volbách zvýtězila komunistická strana, tak jako v Československu, nic by nebránilo plnému zapojení Finska do východního bloku. Pokud by se tedy Ukrajina "finlandizovala", stačilo by, aby v příštích volbách zvítězili následovníci Janukovyče, a Ukrajina by se opět stala součástí východního bloku. A o to Zemanovi i Putinovi jde.

Revoluční potenciál byl na Ukrajině promarněn už jednou, když ve volbách zvítězil Janukovyč, a všechno se tak vrátilo před rok 2004 a před oranžovou revoluci. Nedopustme, aby na Ukrajině nastala další "normalizace".

Autor: Šimon Hlinovský | středa 26.11.2014 11:48 | karma článku: 15,53 | přečteno: 688x