Mazanec (vánočka) pro alergiky na laktózu aneb sbohem mléko

Ve svém svatém pivním vytržení jsem se rozhodl experimentovat. S pivem, jak jinak. A v čem? No přece v jídle, při vaření či pečení, jak jinak. :)

Téměř ve všech receptech na výrobu sladkých kynutých těst najdete mléko a máslo. Nebo jejich náhražky v podobě různých jiných "mlék" a margarínů. Vodu také považuji v této situaci za náhražku. Pojal jsem tedy nezvratitelný úmysl upéct si mazanec bez použití mléčných surovin, ale zároveň s přirozenými surovinami snadno dostupnými jak v obchodech, tak i cenou. Zde je recept na mazanec. Odvážnější povahy se mohou pustit i do vánočky, protože těsto je stejné. Jak jsem po pokusu zjistil, těsto s mírnou modifikací se dá luxusně použít na povidlové buchty. Konec omáčky, pojďme rovnou na věc.

Suroviny:
400 g hladké mouky
100 g cukru
100 ml světlého piva, méně hořké
70 ml rumu (Božkov, důležité, bez něj ani ránu)
25 g droždí (tedy půl kostky)
80 g sádla (nebo másla, pro fajnšmekry, rozhodně žádný umělohmotný tuk)
50 g rozinek
40 g mandlí
muškátový květ
špetka soli

Výběr surovin je klíčový. Z nekvalitních surovin nelze vyrobit kvalitní pokrm. Mouka by měla být čistě přírodní bez jakýchkoliv přidaných látek. Pivo by mělo vonět, což vylučuje levné průmyslově vyráběné napodobeniny piva. Doporučuji doma uvařené pivo právě na míru potřebám pečení. :) Nejdůležitější je výběr sádla, protože má velký vliv na chuť i vůni výsledku. Proto by mělo být velmi kvalitní a jemné chuti i vůně. Méně kvalitní sádlo příliš čpí, je to pak znát na chuti a děcka mohou nad upečeným výsledkem ohrnovat své frňáky.

Někomu možná chybí v seznamu surovin vejce. Pokusy se škvarkovými plackami jsem zjistil, že vejce významným způsobem zhoršuje celkový výsledek, který rychle tvrdne. Proto jsem vejce nepřidal ani do tohoto receptu. Ale pokud na něm lpíte, klidně si ho dle libosti přidejte.

Nejprve namočíme v rumu rozinky. Mandle uvedeme ve vodě k varu a ještě horké (tedy dokud jsou měkké) oloupeme (pokud nejsou již loupané) a nakrájíme ostrým nožem na plátky. Ostrý nůž je důležitý, protože mandle jsou malé a tupý nůž snadno sjede po mandli, tedy se můžete pořezat.

Necháme zteplat pivo a v něm rozpustíme droždí tak, aby nezůstaly hrudky. Kvásek není třeba nechat vzejít. Těsně před smícháním s ostatními surovinami v pivu s droždím rozpustíme cukr.

Přimícháme zbývající suroviny a uhněteme tužší těsto, které se nelepí a dáme do mísy, ve které bude kynout. Mísu přikryjeme fólií, aby těsto na povrchu neokoralo.

Těsto necháme chvíli v teple (stačí teplota kolem 20 °C), než nastartuje kynutí. Poté mísu s těstem uložíme do chladu a necháme kynout do druhého dne (v létě je možné i do lednice a nechat těsto kynout jeden až dva dny). Delším kvašením těsto zjemní a bude trochu lepivé, proto je vhodné připravit předem vše tak, aby stačilo těsto jen vyklopit na plech bez dalšího tvarování.

Před pečením potřeme vršek rozehřátým sádlem. Puristé mohou potřít mazanec bílkem. Troubu předehřejeme na 180 °C, pečeme při 160 °C cca 50 minut. Pro zrychlení pečení je možné udělat z těsta dva menší kusy.

Připravte se na to, že povrch mazance nebude tak hladký a lesklý, jako u mazanců koupených v obchodu, ale chuť vás jistě mile překvapí a svým domácím alergikům můžete zaručit dobrotu beze stop mléka. Výrobek je v podstatě i veganský, protože neobsahuje vejce a sádlo je čistý tuk, tedy se nepočítá mezi maso.

Pilná hospodyňka v pátek večer založí těsto, v sobotu ráno si přivstane a milovaný manžílek bude mít luxusní snídani. Nechte si čvachtat. Pokud pojmete podezření, že jsem hnusný šovinista, pak budete mít pravdu.:)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zbyšek Hlinka | sobota 6.10.2018 21:29 | karma článku: 13,92 | přečteno: 443x
  • Další články autora

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

17.8.2023 v 21:38 | Karma: 19,69