Hostinští a jiní prodejci panáků masově porušují zákon

Jaký zákon? Číslo 634/1992 Sb. - zákon o ochraně spotřebitele. Vyzývám proto Českou obchodní inspekci, aby si na ně došlápla a tvrdě je ztrestala.

Přijdete do hospody, nebo k nějakému stánku v tržnici a protože je vám zima, dáte si panáka na zahřátí. Jeden by si řekl, co je na tom tak zvláštního, že o tom vůbec píšu. V čem vlastně hledám problém?

Už jste někdy viděli, že by vám prodejce panáků dal leták s informacemi o vlastnostech prodávaného výrobku a o způsobu jeho použití? Já si dal už mnoho panáků a nevzpomínám si, že bych kdy kde něco takového viděl. Přitom uvedený zákon v § 9 takovou povinnost jasně ukládá. Takže očekávám, že prodejce panáků bude mít podrobně popsané bezpečnostní varování jak panáka užívat, a to včetně kompletního výpisu přímých i vedlejších účinků. Samozřejmě včetně výpisu alergenů a vhodné obuvi - s tabulkou závislostí na počtu vypitých panáků. A to nejen že tuto informaci bude mít prodejce panáků viditelně umístěnou, musí ho přikládat ke každému panáku. Protože co kdybych přiložený leták od předchozího panáku ztratil, nebo nebyl schopen zajít k baru a přečíst si potřebné informace přímo u barmana? Protože podávané panáky mají různé procento alkoholu, je třeba mít zvláštní leták pro každou skupinu panáků.

Přijde vám to celé padlé na hlavu? Mně ano, ale inspektorkám ČOI patrně ne. Podívejme se na situaci na tržišti při prodeji podomácku vyráběných svíček uvedených v článku VIDEO: Vypsat doklad? Moc to neumím, slyšela kontrola na vánočním trhu. Tam je popsaná následující situace:

„Prodáváte vánoční svíčičky, trochu vám to tady zkontrolujeme,“ pronáší na úvod familiárně blondýna. Ukázalo se, že doklad mladík vypsal dobře, ale svíčky, které vyráběl po domácku s mámou, nejsou správně značené. Chybí na nich bezpečnostní upozornění a také informace o výrobci. „To jsem netušil, že to musí být označeno. Je to pro mě novinka,“ reagoval prodejce. „Také by měl být uveden nějaký výrobce nebo dovozce. Není tu vůbec nic,“ převrací kontrolorka svíčku v ruce.

Ve videu pak zaznělo toto, od času 1:55:
"U svíček chybělo bezpečnostní varování. ... ČOI, tohle byl kontrolní nákup. To co máte vlastně tadydle, tak to si ten spotřebitel musí odnést s sebou domů s tím výrobkem. Tak. Bezpečnostní upozornění instrukce. Ať už formou ňákýho krátkýho textu, nebo formou těch piktogramů, jak to tady máte udělaný.

Čeho se kontrolorky vlastně domáhaly:

§ 9
(1) Prodávající je povinen řádně informovat spotřebitele o vlastnostech prodávaných výrobků nebo charakteru poskytovaných služeb, o způsobu použití a údržby výrobku a o nebezpečí, které vyplývá z jeho nesprávného použití nebo údržby, jakož i o riziku souvisejícím s poskytovanou službou. Jestliže je to potřebné s ohledem na povahu výrobku, způsob a dobu jeho užívání, je prodávající povinen zajistit, aby tyto informace byly obsaženy v přiloženém písemném návodu a aby byly srozumitelné.

Jenže:

§ 10
(2) Je-li třeba, aby při užívání věci byla zachována zvláštní pravidla, zejména řídí-li se užívání návodem, je prodávající povinen spotřebitele s nimi seznámit, ledaže jde o pravidla obecně známá.

Mám za to, že pravidla pro používání svíček jsou obecně známá, stejně jako jsou obecně známá pravidla pro používání zápalek, zapalovačů, ale také panáků. Má-li tedy být přiložený návod ke každé svíčce, pak podle téhož principu musí být přiložený také k zápalkám, zapalovači, ale i zmíněným panákům. A dalším podobným výrobkům. Děje se tak? Neděje.

Dle mého názoru se kontrolorky dopustily zbytečné šikany, neodpovídající situaci v porovnání se srovnatelnými výrobky.

Tento text obdrží i ČOI.

Autor: Zbyšek Hlinka | sobota 16.12.2017 18:28 | karma článku: 47,61 | přečteno: 15157x
  • Další články autora

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

17.8.2023 v 21:38 | Karma: 19,69