Arogance státní moci - účtenkovka

Citace: "Herní loterii k elektronické evidenci tržeb (EET) mohli ovládnout herní mafiáni, jak už dříve informoval server iROZHLAS.cz. … V srpnu nejaktivnější soutěžící v loterii zaregistroval něco přes 11 tisíc účtenek."

Článek je zde. Paní ministryně sice tvrdí, že mají nástroje, které dokáží nekalé jednání odhalit, pak se ale ptám, proč je nepoužívají? Nebo ty nástroje mají chybku (rozuměj: nefungují)? Sorryjako, ale z uvedeného počtu je patrné, že na pozadí bude nějaký robot. Považuji za ostudné, že takové selhání ministryně odmítá přiznat - dle mého názoru prostě o situaci lže.

Stát se snaží odrbat občana, občan se tedy snaží odrbat stát. Každý tlak vyvolá protitlak, na to je zákon. Samozřejmě ne psaný, jedná se o zákon přírodní. Nebo jinak - čím víc bude stát své občany buzerovat, tím víc občanů bude hledat nějakou skulinku k úniku, nebo ke zneužití takové buzerace ve svůj prospěch.

V čem je účtenkovka (a tedy vlastně zákon o EET, ze kterého existence účtenkovky vychází) buzerační? Jen v krátkosti připomenu, že zavedení EET nepřineslo žádné hmatatelné slibované výsledky a že k žádnému narovnání trhu nedošlo. Spíš k ještě většímu pokřivení, jen jiným způsobem. Kdo chce podvádět, podvádí dál. Kdo podvádět nechce, je pro něj EET jen dalším nákladem navíc, který nikomu nic nepřináší. A že obhájci EET tvrdí opak? Zatím jsem neviděl žádný ověřitelný důkaz - mě nezajímá teoretický předpoklad, ale praktický dopad...

Je tu však další aspekt, který ukazuje na aroganci státní moci - a který jasně dokládá, že stát tu není pro občana, ale občan pro stát, aby ho stát mohl ždímat. Existuje zákon o hazardních hrách, který upravuje provozování hazardních her - kromě jiných také loterii. Účtenkovka loterií je, je tak dokonce i nazvaná. Zákon o hazardních hrách říká, že provozovatelem hazardní hry může být Česká republika. Účtenkovku provozuje stát, tedy zde by byl soulad. Avšak zákon o EET se při zavádění účtenkovky zákonu o hazardních hrách vyhýbá:

§ 35Účtenková loterie
(4) Na účtenkovou loterii se nepoužije zákon upravující provozování hazardních her.

Co nám tím vlastně státní moc říká? Máme nějaké zákony, které určují pravidla i pro státní moc, ale v tomto případě se nám to nehodí, tak takové nehodící se zákony prostě vyloučíme. Občane stav se třeba na hlavu, my si prostě budeme dělat, co chceme. Někdo nad tím může mávnout rukou, že se v tomto případě jedná o bagatelní situaci. Omyl, opak je pravdou - je to velmi závažná situace, protože takto může jednat stát (resp. zákonodárce) v jakékoliv další situaci, tedy stát tak může nenápadně směrovat k útlaku občanů. Jestliže stát stanoví nějaká pravidla (i pro sebe), pak je nezbytně nutné, aby tato pravidla sám dodržoval, i když se mu to zrovna nehodí. Jakékoliv obcházení či vylučování ustanovených pravidel pro "svůj" prospěch (tedy těch, kteří jsou právě u moci a mají hlasovací většinu) považuji za velmi nebezpečné. Občane, my tě prostě odrbeme, a hotovo. A zákony si uděláme tak, aby sloužily nám, ne tobě.

Autor: Zbyšek Hlinka | neděle 3.11.2019 17:47 | karma článku: 45,39 | přečteno: 9737x
  • Další články autora

Zbyšek Hlinka

Pochod hrdosti plešounů

17.8.2023 v 21:38 | Karma: 19,69