Papežská slévárna a zvonařství Marinelli
Zvony provázejí lidstvo od nepaměti. Nejsou evropským vynálezem, byť by množství zvonic, zvoniček a kostelních věží v Evropě mohlo někoho k takové myšlence přivést. Využívaly se už v době bronzové v Indii a Číně, nejstarší nález zvonu je z Mezopotámie z období 3000 let př. n. l. Na evropském kontinentu pak staří Řekové zahajovali úderem zvonu trhy s potravinami. Postupně se zvon v evropské tradici stal symbolem přiblížení k Bohu a jeho zvuk provázel věřící životem při mnoha příležitostech od kolébky až do hrobu.
ITÁLIE – KOLÉBKA ZVONAŘSKÉ TRADICE
Itálie je oblastí, kde se výrobě zvonů mimořádně dařilo a není divu, v Římě sídlí hlava katolické církve. Italští zvonaři, mistři svého řemesla, byli jak mniši, tak laici. Nejdříve využívali pro výrobu zvonů kované železo, později přišli na to, že jejich požadavky na zvuk i tvar nejlépe splňuje bronzová slitina. Kolébkou tohoto umění je italský kraj Molise a v něm maličké městečno Agnone. Už 3000 let před naším letopočtem se slévání kovů věnovali Sámové, ve středověku pak do oblasti přišli Benátčané a tehdy v Agnone existovalo 6 uměleckých slévačských dílen, které se věnovaly výrobě církevních bronzů a zvonů.
ČTVRTÁ NEJSTARŠÍ RODINNÁ FIRMA NA SVĚTĚ – DODAVATELÉ CÍRKVE
A právě jedno z šesti zvonařství pracujících s bronzem přežilo od roku 1040 našeho letopočtu až do dnešních dnů – firma Pontifica Fonderia de Campane Marinelli (Papežská slévárna a zvonařství Marinelli). Jde o čtvrtou nejstarší rodinnou firmu s nepřetržitou tradicí na světě. A i v tomto případě se, stejně jako u japonské Kongó Gumi, dá říci, že si rodina Marinelli vybrala stabilní obor podnikání, protože tisíciletá tradice katolické církve překonala zatím všechny evropské bouře, krize i turbulentní společenské změny.
První zvon rodina Marinelli vyrobila už kolem roku 1000 našeho letopočtu, vznik firmy je datován do roku 1040. Tajemství zpracování slitiny a odlévání zvonů přecházelo vždy z otce na syna. První písemně dochovaná zmínka o slévárně Marinelli pochází z roku 1339. Tehdy vyrobil Nicodemus Marinelli, zvaný příznačně Campanarus, tedy Zvonař, dvoumetrový zvon pro kostel ve městě Frosinone.
PŘÍZEŇ PAPEŽŮ
Slévárna za tisíc let své existence vyprodukovala obrovské množství zvonů, které se dnes vyskytují po celém světě. Za jejím úspěchem, vedle vysoké umělecké i zvukové kvality vyráběných zvonů, stála i přízeň papežského dvora, což bylo formálně stvrzeno v roce 1924. Papež Pius XI. potvrdil privilegium, jež rodině umožňuje umístit na své zvony papežský znak.
Slévárně a členům rodiny se samozřejmě nevyhnuly ani zlé časy. Složité období pro ně nastalo v průběhu 2. světové války. Tehdy jejich dům a výrobní prostory podniku obsadili němečtí vojáci. A ke svému okolí se nechovali s žádným respektem, naopak způsobili velké škody. Topili starožitným nábytkem, nástroji a starými rodinnými listinami a neváhali ani roztavit zvony, protože bronz potřebovali na výrobu zbraní. Ale umění slévačů Marinelli přestálo tyto materiální újmy a hned po válce se firma znovu postavila na nohy a věnovala se prestižním zakázkám. Konec války znamenal obnovu zničených památek a to byla nová příležitost, jak působit v nové době. Už v roce 1950 zazněly nové zvony z produkce Marinelli v klášteře Monte Casino, který byl za války rozbombardován. V roce 2004 vyrobili zvon pro zvonici slavné šikmé věže v Pise, který chyběl od roku 1944, kdy byla věž těžce poškozena bombardováním. Jde o přesnou kopii 600 kilogramů vážícího původního zvonu z poloviny 17. století. Dílna vyrábí i zvony ke speciálním příležitostem, například v roce 1961 vznikl zvon k 100. výročí sjednocení Itálie, nebo v roce 1992 byl odlit zvon připomínající 500. výročí objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem. Zvon z papežské slévárny dnes zní i v budově OSN v New Yorku, na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu, ale i v Pekingu, Jeruzalémě, Jižní Korei i v jižní Americe.
SOUČASNOST
Společnost je nyní spoluvlastněna dvěma bratry – Pasqualem a Armandem. Ti jsou už 26. generací slévačského uměleckého rodu. 90 % procent zakázek společnosti pochází od Římskokatolické církve, rodinný podnik má v současnosti 12 zaměstnanců. Ročně vyrobí mistři slévači kolem 50 zvonů. Zvony se stále vyrábějí tradiční technologií za použití formy a vosku. Spěch v tomto unikátním oboru nemá smysl. Výroba jednoho zvonu tradiční řemeslnou technikou zabere přibližně 3 měsíce a každý z nich je pak originál. Firma se věnuje i uměleckým bronzům, zákazníkem je opět velmi často církev a také restaurování zvonů.
Zatím poslední generací – 27. v pořadí, je syn Paskquala, Ettore Marinelli. I on zdědil umění svých předků a dále ho rozvinul. Ettore, kterému ještě není třicet let, je ceněným řemeslníkem a umělcem. Nejen že se věnuje zvonařskému umění, je i sochařem, tvořícím moderní bronzové sochy. Při jejich tvorbě využívá i technologii svých předků. Svá díla vystavuje ve Spojených státech i v Evropě a i v jeho případě pokračuje přízeň náměstků Ježíše Krista na zemi. Sochám, které Ettore vytvořil pro bostonskou katedrálu, požehnal osobně papež František před tím, než se vydaly na dlouhou cestu přes oceán. Vypadá to tedy, že se Marinelliům bude dařit i nadále.
Jan Hevessy
Křehké sklo a silná rodinná pouta - to je dynastie Barovier
Rodinná firma Barovier&Toso z Murana, ostrova nedaleko Benátek v Itálii, vyrábí nádherné sklo už téměř 800 let.
Jan Hevessy
Jak koupel nohou dala vzniknout nejstaršímu hotelu na světě
Japonské hory a zázračné prameny, to je základ úspěchu nejstaršího hotelu na světě patřícího rodině Mahito
Jan Hevessy
Romantický hrad a Chianti, to je rodinné vinařství Barone Ricasoli
Vinařství Barone Ricasoli je vůbec nejstarším vinařstvím v Itálii. Podle amerického časopisu Family Business je dokonce pátou nejstarší dosud fungující rodinnou firmou na světě a druhou nejstarší v oblasti vína.
Jan Hevessy
Barva na vlasy zrodila největší světový kosmetický gigant a nejbohatší ženu světa
Každý den lidé používají kosmetické přípravky. Mnozí ráno v koupelně sahají po krému, mýdlu, šampónu či jiném zkrášlovadle, které pochází z produkce koncernu L’Oréal.
Jan Hevessy
Tradice, rodina, víno- Chateau de Goulaine je nejstarší rodinnou společností v Evropě
Tisíciletá tradice rodinné firmy je tentokrát spíše vedlejším produktem. Šlechtický rod de Goulaine patří k nejstarším ve Francii a jak uvidíte dále, vinařství nebylo vždy jeho „hlavní rodinný“ byznys.
Další články autora |
V Mostě uhořelo šest lidí. Restaurace byla v jednom plameni, popsal hasič
Přímý přenos Při výbuchu a požáru v restauraci U Kojota v ulici Františka Halase v Mostě zemřelo nejméně šest...
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
Bojujte s tou verbeží! Hrdý partyzán urážel Hitlera ještě na šibenici
Protifašistická hesla křičel i během popravy. Fotka komunistického partyzána Stjepana Filipoviče...
Uklízečky a kuchařky nezaplatíme, bojí se v obcích. Stát je platit přestane
Platy školníků, kuchařek nebo uklízeček už nebudou financované ze státní kasy, ale z daní, které...
Luxus na kolejích. Nahlédněte do nejkrásnějších vlaků světa
Nejluxusnější hotelový pokoj může být překvapivě na kolech. V Evropě i Asii totiž sílí trend...
Expanze řetězců pokračuje. V tržbách jsou stále na špici Lidl a Kaufland
Premium Tuzemský maloobchod se ještě vyrovnává s inflačními dozvuky předchozích let, kvůli kterým množství...
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 284x