Angela Merkelová a multikulturalismus v roce 2010 a v roce 2015. Co se s Angelou stalo?

Kde vlastně multikulturalismus vznikl a z čeho vychází? Jaký názor má vlastně německá kancléřka? Proč tak radikálně mění Merkelová své postoje? 

Multikulturalismus jako ideologie zřejmě vznikl v Kanadě, když došlo ke sjednocení frankofonního a anglofonního obyvatelstva. Poprvé se však o multikulturalismu začalo hovořit v roce 1957 ve Švýcarsku. A z čeho tato ideologie vychází? Z toho, že v demokratickém státě mohou vedle sebe žít lidé různých národů a jejich rozmanitost (ať už rasy, původu a přesvědčení) je přínosem a všechny vzájemně obohacuje.  Evropa nijak zásadně multikulturalismus neřešila. Určitě tato problematika po dlouhá léta neplnila stránky evropských periodik. Až v roce 2005 nastala změna. Tu přinesly znepokojivé události v Paříži. V tuto dobu se tato problematika dostala do popředí. O pár let později došlo k násilným „etnickým“ událostem v Londýně. Nejvíce se však toto téma objevilo v návaznosti na události tzv. arabského jara. První události arabského jara proběhly na konci roku 2010 v Tunisku, následně se nepokoje rozšířily i do ostatních arabských zemí. Trvají v podstatě dodnes.  Je nutné si připomenout, že ve chvíli, kdy události arabského jara kulminovaly, zažádala Itálie o pomoc EU. Ta však po delším váhání tuto pomoc odmítla (až na Francii a několik dalších států – Španělsko, Kypr, Malta a Řecko) a běžence od Itálie nepřebírala. Následně i Francie začala přebírání běženců, především libyjských, komplikovat. Takže je třeba podotknout, že to, co nyní v Evropě řešíme, není nový problém. Rovněž je třeba říct, že když dnes odmítáme povinné kvóty, nemá nám v tomto kontextu EU co vyčítat. Evropa nebyla tehdy na takový exodus připravena, není na něj připravena ani dnes.

Je také dobré si připomenout, že ještě v roce 2010 Angela Merkelová zpochybnila integrační model zavedený v Německu. Na jednom ze svých vystoupení dokonce prohlásila: „Multikulturalismus selhal!“ Přistěhovalci by se dle tehdejšího názoru kancléřky měli začlenit do společnosti a přijmout německé hodnoty a kulturu. Angela Merkelová dokonce pronesla: „Cítíme se být vázáni ke křesťanským hodnotám. Ten, kdo to neakceptuje, tu nemá co dělat.“ Možná se vám to zdá divné, ale toto tenkrát pronesla ta stejná německá kancléřka, která dnes otevřela náruč všem, vystavila jim univerzální pozvání a svůj postoj neustále tvrdošíjně obhajuje, a to i přes čím dál tím více sílící odpor občanů a některých politiků i v samotném Německu. Zřejmě vás napadá stejná otázka jako mě: Co se stalo s Angelou Merkelovou? Proč tak radikálně změnila postoj? Co za tím opravdu je? Že by opravdu jen projev lidskosti? 

Kvůli nezodpovědné politice německé kancléřky a celé EU máme problém, který Evropa řešit neumí. Jsem přesvědčen, že stejně jako Slovensko bychom neměli couvnout a Unii dát najevo, že s povinnými kvótami i nadále nesouhlasíme. Tj. stejně jako Slovensko by ČR měla podat žalobu u Evropského soudního dvoru. Jestli to naše vláda neudělá, jen tím ukáže, že to s odmítáním povinných kvót nemyslela vážně a bylo to jen divadlo pro voliče. 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Aleš Hemer | neděle 4.10.2015 19:45 | karma článku: 32,32 | přečteno: 1053x