Lepek zdravým lidem neškodí

Bezlepková dieta je již delší čas módním trendem, a zejména mladí lidé ji často drží zcela zbytečně v domnění, že prospívají svému zdraví. Někteří odborníci se dokonce shodují, že bezlepková dieta zdravému člověku neprospívá.

Internet zaplavují články, v nichž se můžete dočíst, že bezlepková dieta je dobrá na hubnutí, že bezlepkové pečivo je lépe stravitelné, že lepek způsobuje všechny vaše zdravotní problémy atd.

Za tu dobu, co se takové články na internetu množí, bylo naopak napsáno mnoho článků našimi předními odborníky o tom, že to není pravda. Lidé ale jednak více věří VIPkám, nežli odborníkům a pak články VIPek jsou podstatně lépe zpropagované, a tedy více na očích, nežli kvalifikovaná vyjádření odborníků.

Na semináři „Bezlepková dieta: léčebné využití a nové potravinové zdroje“, který organizovali pracovníci Mikrobiologického ústavu AV ČR prof. Tlaskalová-Hogenová a dr. Daniel Sánchez v listopadu 2015 zazněla i přednáška MUDr. Ivi Hoffmanové z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta přítomným podala přehled o možnosti vzniku onemocnění a zdravotních potíží způsobených lepkem s tím, že dosavadní výzkum nenasvědčuje tomu, že by právě lepek - gluten, byl zodpovědný za zdravotní potíže, které mu někteří pacienti, formovaní internetem, přisuzují.

Viz „Dalším diskutovaným tématem semináře se stal nově popsaný symptom zvaný neceliakální glutenová senzitivita. MUDr. Iva Hoffmanová z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady podala přehled o jiných onemocněních spojených s intolerancí k pšeničným proteinům, než je celiakie (např. alergie a neceliakální glutenová pšeničná senzitivita). Senzitivitu vyvolávající složky pšenice jsou doposud neznámé: může to být sám gluten, ale i neglutenové součásti obilného zrna či určitý typ sacharidů, které nejsou zcela fermentovatelné naším zažívacím traktem.“

zdroj: http://abicko.avcr.cz/2016/02/03/

Na semináři se také zmínili přítomní odborníci o tom, že bezlepková dieta je dneska módním trendem, a zejména mladí lidé ji často drží zcela zbytečně v domnění, že prospívají svému zdraví. Někteří se dokonce shodují, že bezlepková dieta zdravému člověku neprospívá.

Viz „Odborníci konstatovali, že se dnes stalo trochu módou držet bezlepkovou dietu i lidmi, u nichž celiakie ani neceliakální glutenová senzitivita nebyly zjištěny. Upozornili, že bezlepková dieta kromě finanční náročnosti pacienty poněkud ochuzuje o řadu pozitivních součástí obilního zrna, včetně některých bílkovin, vitaminů a také o vápník, což může být problém zejména u dětí. Varovali proto, aby si lidé nenasazovali striktní bezlepkovou dietu sami, bez řádného vyšetření lékařem. Zatím totiž nebyla publikována žádná vědecká studie, která by prokazovala prospěšnost bezlepkové diety u zdravých jedinců.

zdroj: http://abicko.avcr.cz/2016/02/03/

A jak je to s hubnutím?

Lepek je bílkovina a za tloustnutí jsou zodpovědné především sacharidy a tuky, nikoliv bílkoviny.Takže pokud někdo tvrdí, že po bezlepkové dietě hubne, tak buďto si to namlouvá a snaží se to namluvit i svému okolí nebo změnil složení stravy a v rámci bezlepkové diety omezil příjem sacharidů, případně i tuků. Popř. snížil celkový kalorický příjem. To má svoji logiku, protože bezlepkové pečivo je výrazně dražší, nežli pšeničné nebo žitné a také zpravidla méně chutné. Stává se tedy často, že zdraví lidé, kteří si dobrovolně nasadí bezlepkovou dietu s cílem hubnout, nenahradí běžné pečivo bezlepkovým, ale celý jídelníček přestaví tak, aby se pečivu maximálně vyhnuli. Pak samozřejmě můžou hubnout. Pouhou záměnou běžného pečiva, ale i ostatních potravin za bezlepkové, by naopak tloustli, protože bezlepkové pečivo, ale i těstoviny jsou více kalorické, nežli pšeničné a žitné.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Helena Sasová | neděle 3.2.2019 14:20 | karma článku: 14,04 | přečteno: 521x