Péče o zdraví- osobní hygiena

Pro většinu lidí je osobní hygiena samozřejmostí a zřejmě si neuvědomují, že i u něčeho tak samozřejmého celá řada věcí samozřejmá není. Do osobní hygieny patří hygiena těla, hygiena intimních partií, mytí si rukou, hygiena při mezi personální komunikace, dýchání, péče o ústní hygienu, hygiena oblékání, hygiena při jídle a pití. Pod pojmem hygiena si zde musíme představit takové jednání a chování, která nepoškozuje nás, a pokud možno, ani ostatní.

Hygiena oblékání:
Asi si řeknete, že oblékání nemá v oblasti „hygienu“ žádný smysl. Pokusím se Vám vysvětlit, že tomu tak není. Prádlo, které si oblékáme, má být čisté. Aby bylo čisté, je nutné jej prát, používají se různé prací prostředky a také aviváže. Rád bych poznamenal, že skutečně mnoho lidí je alergických jak na prací, tak i na avivážní prostředky. Takže je nutné dbát na to, abychom používali takový prostředek, který nedráždí a nepoškozuje naší kůži.
Druhým aspektem hygieny oblékání je naopak používání špinavého oblečení a prádla. Zde bych uvedl, že samozřejmě zápach, který kolem sebe takový člověk šíří, je mnohdy nepříjemný, a Češi skutečně v této oblasti za „západní Evropou“ značně zaostávají. Jinak zpocené a špinavé prádlo může být nositelem plísní a mikrobů, i když musím přiznat, že toto nebezpečí je spíše malé. Na úrovni spodního prádla je nutné říci, že zde výše uvedené informace platí mnohem více.
Hygiena těla:
Většina lidí se pravidelně myje. Je vhodné se mýt každý den, když se potíme, tak i častěji. Je pochopitelné, že používání mycích prostředků, mýdel, šamponů a sprchových gelů znamená silné vysušování kůže. Navíc tyto prostředky porušují ochranný film kůže, což vede k dráždění kůže, k ničení důležitých mikroorganismů, které na kůži žijí a chrání naše tělo, navíc můžou velmi silně alergizovat. Proto je vhodné používat spíše mýdla a gely určené na osobní hygienu, zejména pak na hygienu intimní. V lékárnách Vám jistě poradí. Pro ženy navíc platí, že jestliže mají problémy s gynekologickými a močovými cestami, pak je skutečně vhodné se omývat pouze vodou, a 1x za dne použít mýdlo na intimní partie.
Hygiena rukou:
Ruce jsou základním komunikačním prostředkem našeho těla s okolím. Do rukou bereme celou řadu předmětů, dotýkáme se klik, věcí, stolů, PC, ale i jídla. Proto je zcela zásadní, abychom si ruce myli nesmírně často, popřípadě, abychom používali dezinfekci na ruce i během dne. Věřím, že převážná většina lidí se myslí, že si ruce myje dostatečně. Já si myslím opak. Pojďme si říci nějaká čísla. Na telefonním sluchátku je cca 25 000 agens, na klávesnici 3 000 agens, na myši 1 500 agens, na pracovním stole, kde se pro navršené dokumenty a uložené předměty alespoň týden neomýval povrch je cca 15 000 agens. Obecně platí, že v kanceláři se najde cca 400 x více infekčních agens, než na záchodovém prkénku.
Na rukách máme pot, který se zde neustále tvoří. Pot obsahuje tuky, což je zásadně důležité pro přežití infekčních agens na našich rukách. To znamená, že naše ruce jsou semeništěm těchto agens. Jestliže si ruce neumyjeme, pak při jídle kontaminujeme vše, co jíme a toto se dále dostává do našeho trávicího traktu. Jestliže si promneme oči, pak si dráždíme oči.
A nyní se musím vrátit k hygieně intimních partií. Já osobně dělím lidi na dvě skupiny. První, velmi malá skupina, jsou lidé, kteří si myjí ruce před použitím toalety a druhá skupina jsou ti ostatní. Je skutečně „veselé“ jak lidé dbají na hygienu, ale bez skrupulí přenášejí desítky tisíc infekčních agens na intimní partie, a způsobují si tak celou řadu dalších problémů a nemocí. Stejně tak je úsměvné, jak si převážná část lidí myje ruce po použití toalety a pak opět sáhne na kliku, nebo si suší ruce v elektrických fukarech. Mimochodem, při použití fukaru se vytváří silně vlhký vzduch, který se ihned po vypnutí usazuje na všech částech tohoto „fénu“ na ruce, kde se mikroorganismy velmi rychle množí. Jakmile se toto zařízení zapne, tyto mikroorganismy se uvolní do proudu vzduch a kontaminují nejbližší okolí, tedy Vaše ruce.
Ústní hygiena:
I zde existuje neuvěřitelné množství omylů. Pro zdravé zuby nepotřebujete super pasty na zuby, ale jednak výborného stomatologa, což je kapitola samo o sobě, časem popíšu, jak poznáte dobrého stomatologa, a jednak potřebujete správný postup čištění a péče o zuby.
První omyl: lidé často používají tvrdé kartáčky na zuby, neboť mají pocit, že si tak lépe vyčistí zuby. Opak je pravdou. Měly by se používat kartáčky soft, nebo X-soft, tedy jemné. Já osobně používám kartáčky TePe. Ale to je na Vás. Je nutné si čistit zuby po každém jídle, tedy nejenom ráno a večer.
Druhý omyl: kartáčkem si vyčistíte zuby zepředu a ze zadu. Ovšem ne mezi zuby. Proto je bezpodmínečně nutné stejně často používat i mezizubní kartáčky. Mezizubní kartáčky mají různou velikost, která odpovídá štěrbinám mezi zuby. Mezizubní kartáčky odstraní nesmírně hodně plaku a organiky, která po jídle i po vyčištění zubů v dutině ústní zůstává.
Třetí omyl: lidé si myslí, že zubní hygiena, kterou poskytují stomatologové, či ústní hygienisti stačí k odstranění zubního plaku. Není to pravda. Zubní plak se vytváří za několik dní. Proto je vhodné zuby 1x za jeden až tři dny čistit elektrickým kartáčkem. Elektrický kartáček obráceně není vhodný k čistění zubů, které by úplně eliminovalo normální kartáčky.
Čtvrtý omyl: zubní plak u stomatologa se často odstraňuje ultrazvukem. Ultrazvuk drtí zubní plak na mikroskopické jehličky, které se rozlétají z místa odstraňování na všechny strany, tedy i směrem k dásním, do kterých se zapichují a způsobují tak záněty dásní. Mnohem inteligentnější je mechanické seškrábání plaku stomatologem.
Pátý omyl: žvýkání jakýchkoli žvýkaček nechrání Vaše zuby ani před plaky a ani před kazy. Žvýkačky mají ovlivňovat pH v dutině ústní, což Vaše sliny zajistí sami od sebe velmi rychle po jídle. Problémem není pH, ale zbytky potravin v mezizubních prostorách, které odstraníte pouze čištěním.
Hygiena při jídle a pití:
Jde o oblast, která přímo souvisí s hygienou rukou. Samozřejmě je zde i rozsáhlá oblast kontaminace jídla při jeho přípravě, ale to můžeme ovlivnit pouze naší opatrností.
Hygiena dýchání:
Oblast hygieny dýchání podrobně popisuji v dalším článku, který se týká viróz a chřipky.
Obecně platí, že to co dýcháme nemusí být vždy zdravé.

Autor: Daniel Havránek | úterý 31.1.2012 16:04 | karma článku: 17,78 | přečteno: 6771x