Sulíku nezlob!!! - nová hra pro dlouhé zimní večery

Velké události často inspirují tvůrce her, a tak vás asi nepřekvapí, že ani Sulíkovo odmítnutí eurovalu při jeho schvalování na Slovensku nezůstalo na herním poli bez povšimnutí.

Desková hra Sulíku nezlob!!!, kterou vydalo nakladatelství EuHuyer Education, provozované Evropskou komisí, rozhodně patří ke hrám, které zaujmou na první pohled už jen svým provedením.Hrací deska je z odolého plastu, stejně tak figurky, kostka a hrací žetony. To předurčuje hru k hraní v libovolně obtížných podmínkách, třeba v dešti, ve vánici, na dně moře při chvilce oddechu během potápění, nebo i za písečné bouře. Vše je samozřejmě vodou omyvatelné, takže můžete klidně hrát i při obědě nebo na jakkoli divoké party.

Vedle provedení hra vysoko vyniká i hratelností - přes svoji jednoduchost vás rychle strhne a nepustí vás, dokud nepřijdete o všechno.
Je to ten typ hry, kdy si v půl páté ráno řeknete "... ale už fakt poslední kolečko".
Hru pochopí i malé dítě, ale některé její aspekty překvapí a zaskočí i otrlého gamblera.

Seznamte se s ideální hrou pro dlouhé zimní večery, ale nejen pro ně. Hra zabaví a upoutá jakoukoli společnost bez ohledu na věk, vzdělání či sexuální orientaci. Bezpečně zažene nudu z vašeho domova a vrhne vás do náruče čirého zoufalství...

Hrací pole

Na obrázku vidíte celé hrací pole při rozehrané partii. Levou stranu zabírá kruhová dráha pro hráče, v jejímž středu je ČERNÁ DÍRA. Vpravo pak jsou dvě větší obdélníková pole BANK a SULIK. Jejich význam si vysvětlíme později.

Princip hry

Hru může hrát 3-25 hráčů, kteří jsou rozděleni do tří kategorií:

  1. člen eurozóny - tento hráč má svoji figurku v herním poli, hráčů může být max. 23
  2. správce Černé Díry - má svoji figurku, která během hry stojí na okraji černé díry - ve hře je jeden, ale když se hráči domluví, může jich být i víc
  3. bankéř - nemá igurku, jen obhospodařuje pole BANK - počet taky záleží na domluvě

Hráči, jejichž počet může být určený domluvou, se dělí jak o pole, tak i o případnou figurku a její práva a povinnosti podle vlastních pravidel.

 

START

Na začátku  hry si hráči rozdělí žetony a seřadí se u  políčka start.
Správce ČERNÉ DÍRY se postaví k díře a čeká.
První hráč postaví svoji figurku na start a může házet. Když mu padne Euro, hodí žeton do ČERNÉ DÍRY, postoupí na následující políčko, a na políčko START se postaví další hráč.
Celý postup se cyklicky opakuje ve směru šipky, dokud nejsou všichni hráči ve hře.

HRA
Samotná hra plynule navazuje na start. Hráč který je na řadě, opět hází kostkou, a pokud mu padne Euro, hodí žeton do černé díry a postoupí na další políčko. Po něm následuje další hráč, a celý postup se cyklicky opakuje. V průběhu hry se mění status políčka START na standardní hrací políčko - prostě v momentě, kdy jsou všichni hráči ve hře, je to políčko jako každé jiné.

.

Když hráči dojdou žetony, může si vypůjčit u bankéře, a může tedy hrát, dokud má čím ručit za úvěry.

Pokud hráč odmítne zaplatit další hod, stává se Sulíkem a musí z kola ven. Figurku odloží do políčka hanby s nápisem SULIK, sedne si do kouta, a dál už může jen zpovzdálí sledovat ostatní hráče a snášet jejich kousavé komentáře a odsuzující pohledy.

Správce Černé díry během hry kontroluje vklady, a když jsou hráči zaměstnáni hrou, přemisťuje ve spolupráci s bankéřem hotovost z Černé díry do banku, a to pokud možno tak, aby to nevzbudilo rozruch... i když na tom zas tak moc nezáleží. Tímto způsobem je docíleno skutečného efektu černé díry, takže všechno, co tam hráči hodí, skutečně zmizí.

Bankéř hlídá bank a půjčuje hráčům, kterým už došly žetony. Při tom od nich vyžaduje hmotné záruky, které jsou stále vyšší, a to s poukazem na fakt, že stejně peníze házejí do černé díry, takže jejich důvěryhodnost klesá.

Hra končí vítězstvím bankéře.

Možná vám hra na první pohled připadá trochu moc jednoduchá, a třeba i jednotvárná, ale nenechte se zmýlit - stručný popis nemůže ani zdaleka postihnout všechny její aspekty. Teprve když se ponoříte do samotného hraní, pocítíte vzrušení před hodem kostky, sledujete neustále se měnící situaci hracích polích a můžete si s chutí zanadávat sulíkům, teprve pak přijdete hře opravdu na chuť. Pokud jste bankéřem, pak si navíc přijdete na slušný majetek, i když při tom ztratíte několik přátel či příbuzných.

 

Na závěr přinášíme stručný výňatek rozhovoru s jedním z autorů hry, známým popularizátorem teorie stupidních her George Craamem. Celý rozhovor si můžete přečíst v následujících osmi víkendových přílohách časopisu Mýty, mystika a mystifikace.

 

A na závěr několik strhujících okamžiků zachycených v průběhu hry naším fotografem.

 

Hru si můžete objednat online na stránce www.eushop.huyer.com

 

Autor: Bedřich HavlíčekBedřich | neděle 23.10.2011 2:50 | karma článku: 45,09 | přečteno: 40133x