Obtěžují vás stalkeři? - Povím vám svůj příběh a poradím.

Definice stalkingu: Projevuje se zejména opakovaným sledováním, nechtěnými kontakty (sms, e-maily, dopisy apod.), dlouhodobým sledováním aktivit dotyčné osoby a cíleným sbíráním informací o ní (např. na internetu apod.), případně nemístným oslovováním jejích příbuzných, přátel apod. Takový zájem dotyčnou osobu obtěžuje, narušuje její soukromí a může vzbuzovat strach, někdy ústí až v trestní stíhání stalkera.

 

Dne 8. Listopadu 2011 mi na mém blogu vyšla reakce na článek předsedy jisté neparlamentní strany, ve kterém se zastával ženy, která z rasových předsudků odmítla zaměstnat Romku a hájil v něm rasovou diskriminaci v soukromých podnicích. Krátce na to se k němu přidal i zakladatel zmíněné strany s článkem ve kterém obhajoval rasovou diskriminaci s tvrzením, že nezaměstnat Roma na základě barvy pleti je kruté, ale fér. V diskusi pod jeho článkem jsem projevil opačný názor a vyslovil tak ostrý nesouhlas s pokusy o zavádění podobných praktik v České republice.

 

Tím, že jsem si dovolil projevit svůj vlastní názor, jsem nastartoval kolotoč podivných událostí.. V diskusi pod zmiňovaným článkem na mě velmi agresivní formou začal naléhat jistý anonym a fanoušek této strany se slovy, abych se s ním sešel a případně si s sebou vzal nůž či jinou zbraň. V další diskusi mi ten samý anonym pohrozil, že zvažuje přidání mého jména a vytvoření článku o mě v jisté encyklopedii. Do té doby jsem nevěděl oč se vlastně jedná, tudíž jsem byl po pár dnech překvapen, když mi při zadání mého jména do vyhledávače Google, hned mezi prvními vyjel odkaz na stránky věnované mé osobě, v nichž byla použita má fotografie zcizená z mého Facebooku. Dotyčné stránky zneužívají grafickou formu světoznámé Wikipedie a naoko se tak tváří jako seriózní zdroj informací o dané osobě, navíc podávaných rádoby humornou formou. Pravda je však spíš taková, že se jedná o vyřizování účtů pro nepohodlné, často politické názory. Jejich tvůrci cíleně a dlouhodobě útočí na vaši osobu a na základě záměrně překroucených informací, polopravd a lží tak postupně vytváří váš fiktivní profil. Hlavním cílem je maximálně znedůvěryhodnit a dehonestovat vaši osobu. Stránky jsou navíc koncipované tak, aby při zadání vašeho jména do internetového vyhledávače vyjely na jednom z prvních míst.

 

O své osobě jsem se tak dozvěděl řadu nových, zaručeně "pravdivých" informací, které jsem do té doby ani sám nevěděl: Moji izraelští kamarádi by určitě žasli nad tím, že jsem ve skutečnosti těžký antisemita, ředitel mé bývalé střední školy zas nad tím, že jsem násilník, který v roce 1996 během šprtání ještě stihl někoho pobodat, můj strýc Khalid by byl zcela jistě překvapen zjištěním, že jsem v letech 2005 a 2006 pravidelně absolvoval lety Chartům - Káhira - Praha a zpět, za účelem se chodit rvát na pražské diskotéky, zdejší admini by zajisté nevěřícně kroutili hlavou nad tím, že jsem pod svým článkem uzavřel již otevřenou diskusi a znovu ji otevřel, moji dlouholetí přátelé by s otevřenou pusou zírali na to, že jsem vlastně muslim a má bývalá přítelkyně by byla tuze překvapená zjištěním informace, že jsem gay... -Inu, co se o sobě člověk nedozví na internetu.. :-) Můj profil se začal každý den rozrůstat o nové informace o mé osobě, které jejich tvůrci vyčenichali na internetu a upravili je tak k obrazu svému. Nemám čas na to se zajímat ani vyjmenovávat všechny překroucené informace, polopravdy a lži, které o mě kdy byly napsány, na dotyčných stránkách mě však zaujal jeden obrovský paradox: V jejich úvodu se o mě sice psalo jako o závistivém, veskrze neúspěšném člověku a přitom tvoření mého profilu jejich tvůrci věnovali desítky hodin práce a na jeho tvorbu vynaložili tolik úsilí a času. -Nechci být paranoidní, ale skoro to vypadá na něčí placenou objednávku...

 

Koncem Listopadu loňského roku jsem s podezřením ze spáchání trestného činu nebezpečného pronásledování obrátil na PČR a zároveň kontaktoval několik advokátů. Na internetu jsem posléze čirou náhodou narazil na stránky iniciativy, která se mimojiné zabývá právním poradenstvím a zastupováním právě v případech stalkingu. Abych řekl pravdu, mnoho jsem si od toho nesliboval. O to víc jsem byl příjemně překvapen, když si se mnou zástupci jedné z úzce spolupracujících advokátních kanceláří tohoto projektu domluvili schůzku a místo prázdných slov předchozích advokátů jsem měl konečně pocit, že mluvím s lidmi, které moje kauza zajímá, skutečně mi chtějí pomoci a místo slov za ně budou mluvit činy. Tak se také stalo. Během pár týdnů byla znovu urgována policie, zjištěny IP adresy a skutečná jména některých tvůrců, a s důrazným varováním byl obeslán skutečný vlastník zmiňované domény. Ten na varování sice reagoval arogantně, přesto se však začaly dít nevídané zázraky a doposud narůstající stránka o mě začala náhle zcela "náhodou" hubnout a smrskla se tak na třetinovou velikost původních stránek. Ačkoli celá kauza ještě zdaleka není u konce, tak jsem s dosavadní prací specializované advokátní kanceláře spokojen a zařadil jsem si ji mezi své oblíbené.

 

Co je to tzv. "stalking"?:

Dle české právní úpravy, obsažené v trestním zákoníku, se novým trestným činem nebezpečného pronásledování, tzv. stalkingem, se rozumí dlouhodobé pronásledování jiného, a to prostřednictvím:

  •  vyhrožováním ublížením na jeho zdraví nebo jinou újmu jemu nebo osobám jemu blízkým, 
  •  vyhledáváním jeho osobní blízkosti nebo jeho sledováním, 
  •  vytrvalým kontaktováním jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak 
  •  jeho omezováním v jeho obvyklém způsobu života, 
  •  zneužívání jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu.

 

V jakých případech se může jednat o trestný čin? :

K tomu, aby mohlo dojít k obvinění pachatele ze stalkingu, musí být dodrženy tři podmínky a to:

  • jednoznačnost, že pronásledovatel tak činí evidentně proti vůli oběti,
  • pronásledování oběti je intenzívní,
  • pronásledování oběti je dlouhodobé (dle současně dohodnuté praxe zhruba 4 až 6 týdnů).

 

Pár užitečných rad pro oběti stalkerů:

  • Kompletně zdokumentujte veškeré útoky stalkerů na Vaši osobu včetně vámi obdržených sms zpráv, dopisů, e-mailů, screenshotů dokazujících napadání Vaší osoby v diskuzích na internetových fórech a adres majitelů domén na kterých o vás vycházejí dehonestující informace.
  • Adresu majitele domény snadno získáte zadáním jejího celého jména do kolonky na: http://www.whois.sc/ (Mnohé domény jsou však registrovány pod smyšleným jménem i adresou)
  • Vše co nejrychleji oznamte na PČR pro podezření z trestného činu nebezpečného pronásledování, nenechte se odradit počátečným liknavým postojem policie a trvejte na podání trestního oznámení.
  • S protokoly od policie následně kontaktuje některou z iniciativ a specializovaných právních kanceláří, které se zabývají poradenstvím a právním zastupováním v případě stalkingu.

 

 

Za výše uvedené protiprávní jednání hrozí pachateli trest odnětí svobody až na jeden rok. V případě, kdy pachatel spáchá výše uvedené skutkové podstaty trestného činu nebezpečného pronásledování vůči dítěti, těhotné ženě, se zbraní nebo nejméně dvěma osobám, mu hrozí trest odnětí svobody na šest měsíců až tři roky. #

                                                                                                                                               

Autor: Vít Hassan | čtvrtek 10.5.2012 13:34 | karma článku: 22,29 | přečteno: 4868x