Natřeme Shermana také na růžovo?

V Červenci roku 1945 byl na kamenný podstavec, (který stavěli němečtí zajatci) před současným justičním palácem v Praze 5 umístěn sovětský tank č.23 jako památník sovětských tankistů a konce druhé světové války.

Americký tank M4 Sherman

Tank tehdy dostala Praha darem prostřednictvím Rudé armády od vlády tehdejšího SSSR. Za přítomnosti maršála Koněva a představitelů hlavního města byl 29 Července 1945 tento památník statisíců padlých sovětských vojáků, kteří zahynuli při osvobozování naší vlasti, slavnostně odhalen. Konkrétně měl připomínat příjezd Koněvova 1.ukrajinského frontu a speciálně 4. gardové tankové armády, kterou vedl Dmitrij Leljušenko, přes Krušné hory do Prahy ráno 9. května 1945. Symbolizoval první sovětský tank, který vjel v květnu 1945 na území Prahy, (jednalo se o tank typu T-34 /85 č. I-24) z 63. gardové tankové brigády, 10. tankového praporu. V Praze na Klárově se tehdy 9. května tři sovětské tanky č. 24, 23 a 25 utkaly se čtyřmi německými stíhači tanků Hetzer, přičemž velitel prvního tanku gardový poručík Gončarenko padl.

Dle oficiální verze byl tank prezentován jako nejslavnější tankový model II světové války a dle rozšířené legendy se jednalo o tank, který vjel jako první do Prahy. Podle jedné z teorií, proč byl vystavený tank označen právě číslem 23, měl skutečný tank č.23 vjet jako první na Staroměstské náměstí.. Ve skutečnosti se však nejednalo o první sovětský tank, který vjel do Prahy ani o stejný typ tanku. - Ten skutečně první tank byl tenkrát velmi silně poškozen, tudíž byl jako pomník vybrán těžký pěchotní tank IS-2m označený 23 místo I-24. Generál Koněv se prý nechal slyšet, že chce Praze věnovat pěkný tank, a ne starý a rozbitý.. Generál Leljušenko o ohořelém vraku původního tanku č. I-24 prý prohlásil: "Přece nebudeme Čechům dávat takové harampádí!"

 

V roce 1991 ho se svými kamarády přetřel z původní zelené barvy na růžovo tehdy třiadvacetiletý student, současný kontroverzní umělec David Černý, ( který je mj. podepsán i pod lezoucími miminky na žižkovském vysílači či Entropou.) Jeho čin tehdy vyvolal bouřlivé veřejné diskuse i oficiální protest sovětské vlády. Tři dny poté dostal tank zpět svůj původní zelený kabát, ( i s ohledem na blížící se květnové výročí osvobození.), který mu však dlouho nevydržel. 15 poslanců Federálního shromáždění v čele s Janem Rumlem zneužilo své trestní imunity a 12. května 1991 tank přetřelo opět na růžovo. Čin poslanců tehdy odsoudil i tehdejší prezident Václav Havel. Smíchovskému tanku byl posléze odňat status národní kulturní památky a nakonec byl z podstavce definitivně odstraněn s odůvodněním, že se jedná o militaristický symbol. -No, dobře, nebudeme tedy města hyzdit militaristickými symboly...

 Jaké však bylo mé překvapení, když jsem se včera dočetl, že plzeňská Zoo se od konce minulého týdne chlubí zbrusu novým přírůstkem - darem od Spojených států : legendárním americkým tankem M4 Sherman, který zde byl s obrovskou pompou za účasti amerického velvyslance slavnostně odhalen. "Tank Sherman jednoznačně symbolizuje svobodu, ne jen vítězství nad nacisty", "USA a ČR se spojily v boji za svobodu" uvedl při slavnostním odhalení tanku americký velvyslanec Norman L. Eisen. - Právě u tohoto tanku však není jisté, zda v Květnu 1945 vůbec projížděl plzeňskými ulicemi... - Tak, jak je to sakra s těmi militaristickými symboly? Jeden vadí a druhý ne? Za jednoho režimu jsou oslavováni jedni, o druhých se mlčí a za druhého je tomu přesně naopak. Nebude to spíš tím, že jsme národem vlezdoprdelků? - Nerad bych se dožil doby, kdy se tady budou slavnostně odhalovat německé tanky...

 

 

ps. Vím, že budu za tento článek mnohými označován za komunistu. Vážení diskutující, mohu Vám s klidným srdcem říci, že komunista nejsem a o komunismus zde vůbec nejde. V první řadě tady jde totiž o slušnost, o obyčejnou lidskou slušnost k památce všech vojáků, kteří tady za nás tenkrát padli.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vít Hassan | úterý 10.5.2011 13:47 | karma článku: 32,13 | přečteno: 3065x