Náboženský terorismus v Japonsku má jméno Óm Šinrikjó

Asahara Šokó (vlastním jménem Chizuo Macumoto) se narodil v roce 1955 v rodině výrobce rohoží na ostrově Kjúšú. Od narození měl jedno oko těžce postižené a na druhé oko byl zcela slepý. V šesti letech byl rodiči poslán do státní internátní školy pro nevidomé. Zde se naučil být zákeřný a od nevidomých spolužáků, narozdíl od nichž měl alespoň částečný zrak, získával peníze. Školu dokončil v roce 1977. Následně se začal věnovat studiu tradiční čínské medicíny a akupunktury, což je v Japonsku tradiční činnost nevidomých. V roce 1978 se oženil s Tomoko Matsumoto. V roce 1982 byl zatčen a uznán vinným za výrobu falešných čínských léků, nelegální obchod s léky a praktikování farmacie bez licence.  

 

O dva roky později založil náboženskou sektu Óm Šinrikjó “Nejvyšší pravda” (dnes Aleph). Asahara Šokó v jejím učení skloubil hinduistické a budhistické meditace s učením o hrozící světové apokalypse. Mezi její členy patřili i velmi vzdělaní lidé, kteří vystudovali japonské prestižní university. V roce 1988 chtěl sektu opustit její mladý člen. Za trest byl poslán do speciálního očistného výcviku v lázních, kde byl utopen ve vařící vodě. O rok později jeden z vysokých činitelů sekty získal informaci o mladíkovi, který plánuje zabít Asaharu. Mladý mnich zároveň provozoval sex s jednou ze členek sekty Óm Šinrikjó. Na Asaharův pokyn byl uškrcen a jeho tělo spáleno v obrovské mikrovlné troubě sloužící k těmto účelům. V roce 1989 oslovili právníka Sakamota nespokojení rodiče dětských členů sekty Óm Šinrikjó, jenž se s nimi chtěli setkávat, ale sekta jim v tom bránila. Právník se do sekty nekompromisně pustil. 3.11.1989 byl však společně se svou manželkou a ročním dítětem zavražděn pěti nejvyššími členy sekty.

 

Koncem roku 1991 sekta Óm Šinrikjó postupně začala pronikat do tehdy rozpadajícího se Sovětského svazu, kde během pár let získala desítky tisíc stálých a příležitostných přispívajících členů. V polovině devadesátých let měla sekta na celém světě okolo 40 000 přívrženců a zhruba 10 000 členů v Japonsku. Zástupci sekty počátkem devadesátých let navštívili USA a Rusko za účelem nákupu jaderných, konvenčních a chemických zbraní. Sekta Óm Šinrikjó nechtěla nic ponechat náhodě a sama se zároveň usilovně věnovala výrobě chemických a biologických zbraní. V roce 1993 koupila farmu v západní Austrálii, kde její členové těžili uran a prováděli sarinové pokusy na ovcích. SARIN, jenž byl vynalezen v Německu a jehož název je zkratkou jmen Schrader, Ambros, Rudiger a Van der LINde, je vysoce toxická kapalná látka, používaná jako nervově paralitická chemická zbraň. Působí okamžitě a velmi agresivně na nervovou soustavu. Podle intenzity zasažení nejdřív nastane zúžení zornic, označované jako mióza, pocit tlaku v očích, následují bolesti hlavy, neklid, pocity úzkosti, dýchací obtíže, kašel, zvýšená sekrece hlenu a zvracení. Při větším zasažení dochází k záškubům a křečím jednotlivých částí těla. Smrt nastává následkem obrny dýchacích svalů a zástavy činnosti srdce. Vůdce sekty Asahara Šokó ve svých apokalyptických vizích předpovídal brzký konec světa. Poté, co se jeho katastrofická předpověď nenaplnila, se spolu s dalšími fanatickými členy sekty naprosto izoloval od vnějšího světa a předpokládaný konec světa se rozhodl přivodit sám. Řada z členů sekty mu byla naprosto oddaná a byli ochotní pro něj udělat cokoliv. 27. června 1994 Asahara zrealizoval první smrtící útok Sarinem v japonském městě Macumoto. Sarin byl rozstřikován pomocí speciálně upraveného chladírenského nákladního vozu. Na následky tohoto útoku zemřelo sedm osob a dalších 280 jich bylo silně zasaženo. 

 

Záhy po návrhu na převod vlastnictví půdy, sektu opustila jedna z jejích členek. Na příkaz Asahary byl unesen její bratr, notář Kiyoshi Kariya, uvězěn v přísně střeženém sídle sekty na úpatí hory Fudži, a při únosu mu bylo podáváno "sérum pravdy", jenž kvůli srdeční slabosti, kterou trpěl, vedlo k zástavě jeho srdce a následné smrti. Dne 20. března 1995 kolem šesté hodiny ráno, vyrazila pětice mužů s 11 litry kapalného Sarinu v igelitových pytlících do tokijského metra, kde je plánovali upustit na zem a propíchnout ostrými špičkami deštníků, tak aby kapalina vytekla a začala se vypařovat. O dvě hodiny později, když byly v dopravní špičce tokijského metra vlaky plné lidí cestujících do práce, došlo k teroristického útoku plynem Sarin na pět vlaků metra. Při útoku v silných bolestech zemřelo 12 osob a 5500 jich bylo přiotráveno. Na místě byly též nalezeny stopy po Antraxu a virusu Ebola. V dubnu roku 1996 byl zahájen soudní proces s Asaharou. Během následujících let bylo jedenáct vysokých činitelů sekty Óm Šinrikjó odsouzeno k trestu smrti. Asahara Šokó byl v roce 2004 za plynový útok na tokijské metro a 12 dalších teroristických útoků, rovněž odsouzen k trestu smrti. Tokijský okresní soud v březnu roku 2009 zamítl odvolání Asaharovy dcery a nejvyšší trest byl vykonán. Počet členů sekty Óm Šinrikjó v Japonsku upadl z 10 000 na pouhých 1600. V roce 2000 se distancovala od násilných myšlenek, obětem útoku v tokijském metru se omluvila a ve své činnosti pokračuje dál pod jménem Aleph.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vít Hassan | sobota 10.1.2015 13:34 | karma článku: 12,77 | přečteno: 1358x