Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jiří Wehle - potulný bard s niněrou

Jiří Wehle (30.4.1947) je český hudebník, který hrál již bigbeat, folk, rock a nyní ho můžeme vidět hrát v pražských ulicích zhudebněnou poezii na středověké nástroje.

X+Pouliční hudebník Jiří Wehle.

V kolika letech jste začal hrát a jaký byl váš první hudební nástroj?
Když jsem byl úplně malý, tak jsem dal na krabičku od zápalek gumičky a říkal jsem tomu gumostrunka. Byla tam taková nějaká chromatická stupnice, tak jsem si na to hrál, ale to spíš bylo dětské hraní. Potom jsem začal někdy ve dvanácti, ve třinácti, hrát na kytaru a od té doby jsem vlastně začal muzicírovat. - Mým prvním hudebním nástrojem byla kytara.

Můžete mi vyjmenovat všechny nástroje na které hrajete?
Můj hlavní nástroj je niněra, jako druhá je kytara, potom jsem se začal učit hrát na harfičku, dále hraju na dvojplátkové a jednoplátkové dudy, na šalmaje, trochu na sitár, na různé druhy cister, kvinterny, zoubcové flétny, smyčcové psalterium a teď jsem začal na maďarské citerky.

Jaký je Váš nejoblíbenější hudební nástroj?
Momentálně niněra a harfa, potom kytara a cistra. Niněra přišla někdy v devátém, desátém století od Maurů přes Španělsko do Evropy a jak vidíte, tak je tady až do dneška. Modernizuje se, vyrábí se elekroakustická, má snímače a dneska se používá trošku jinak. Já hraji na repliku maďarské folklórní niněry, která má čtyři struny. Jednu melodickou a tři bordunové. Kupoval jsem jí někdy v devadesátém pátém roce přes kamaráda, který sem podle mě přivezl středověkou hudbu. Jednou se objevil na Karlově mostě, kde se ještě smělo hrát. Hrál jsem tam tehdy s kamarádem, já na kytaru, on na hoboj a najednou se tam objevily postavy ve středověkém. Měly nůši, dudy, šalmaje, niněru a ostatní středověké nástroje. Přestal jsem hrát a řekl jsem, že musím vidět, co tenhle člověk ukáže. A on tam začal hrát středověkou hudbu.Tak jsem šel za ním, ukázalo se, že mluví česky, jmenoval se Michael Bach a kamarádilo se s ním strašně moc lidí. Tento člověk sem defacto přinesl středověkou muziku. Muzikanti včetně mě ho začali napodobovat, hráli jsme středověkou hudbu a protože se to líbilo, tak se to tady chytlo a rozšířilo. Pan Bach mi sjednal schůzku s maďarským výrobcem, já jsem tam jel, objednal a koupil jsem fungl novou niněru.

Jak jste se dostal ke keltské hudbě?
Slyšel jsem ji a okamžitě jsem si ji zamiloval. Bylo to někdy v sedmdesátémpátém roce. Prvně jsem v rádiu slyšel nějakou francouzskou písničku a začal jsem se po ní pídit. Do dneška jsem jí nenašel, ale našel jsem bretaňské, irské a skotské kapely, což mě okamžitě vzalo, jelikož jsem předtím poslouchal rockovou muziku. Mě se líbí skoro každá muzika, která je dobře udělaná. Z rockové muziky se mi líbí např. Van der Graaf Generator, Led Zeppelin, Strawbs, Pink Floyd, ale ty první, ještě psychedelické, Genesis, ale také ty staré, ještě s Peterem Gabrielem.

Co Vás přivedlo k tomu, že jste za komunismu začal vystupovat na Karlově mostě?
Karlův most je nádherná lokalita. Když tam člověk příjde a rozhlédne se, tak je tam jedno z nejhezčích panoramat Prahy. Je to jedna z nejhezčích lokalit v Praze. Právě tohle se mi líbilo, po revoluci se to tam uvolnilo a začlo se tam hrát. Tenkrát tam byla úžasná atmosféra. Hráli tam i někteří slavní lidé jako Jarda Hutka, Pepa Nos a jiní. Bylo to tam úžasné.

Proč Vás počátkem tisíciletí z Karlova mostu vlastně vyhnali?
Tam se toho ujala organizace, která se jmenuje 'Sdružení výtvarníků Karlova mostu'. Tomuto sdružení byl Karlův most defacto pronajat a ono si tam začalo dělat, co chtělo. Počínaje konkursy, které nejdřív nedělali s námi, ale pouze s výtvarníky a bylo vidět, že je tím drží pod krkem, protože toho, kdo se jim nelíbil vyrazili tím, že neudělal konkurs. Nakonec prosadili, že se tam začly dělat i hudební konkursy. Kritéria nebyla vůbec žádná. Tak jsem o tom informoval noviny. První rok jsem najednou neudělal konkurs, další rok jsem ho udělal, ale vyhodili mě a zakázali mi na pět let vystupovat za to, že jsem údajně překračoval metry. - Já jsem muzikant, nejsem hokynář. Další z důvodů byl, že u mého kočárku byly vidět kolečka. - Nechápu, co s těma kolečkama mají, asi jich mají míň. A potom ještě, že jsme prý používali nedovolený nástroj...

Jak jste získal angažmá ve Stavovském divadle v inscenaci Romeo a Julie?
Zřejmě si mě všimli, jak hraji na šalmaj, na niněru, nebo na dudy. Přišel za mnou hudební skladatel pan Fikejz a zeptal se mě, jestli by mi nevadilo, kdybych hrál někde jinde než na mostě, a ne pouze své písničky, ale také něco jiného. Tak jsem mu řekl, že by mi to nevadilo a pak se ukázalo, že to bylo Stavovské divadlo. Přišel jsem tam a všude byli najednou známí herci a režisér Morávek. Tomu se to líbilo, tak jsem tam začal hrát.

Také jste účinkoval ve třech filmech...
První film ve kterém jsem hrál, byl Kamenný most. Režisér Tomáš Vorel vybíral skoro všechny muzikanty z Karlova mostu. Byl tam Pavel Vangeli, Jirka Kleňha a všichni místní muzikanti, včetně mě. Seděl jsem tam v zimě, ve svetru, ve slunečních brýlích a hrál jsem si na léto. Byla to docela sranda. Druhá byla pohádka Dilino a Čert, kterou režíroval Jarda Hovorka. Tam jsem hrál židovského obchodníka.To bylo také fajn. A třetí byl francouzský film 'Muž, který se směje'.Najednou mi zavolali a řekli mi, že bych měl hrát ve filmu 'Muž, který se směje'. Přišel jsem tam, oni se mnou nedělali ani žádný casting, jelikož zřejmě chtěli konkrétně mě. Poté, co jsem udělal kostýmovou zkoušku, jsem hrál roli hudebníka. Bylo to hrozně příjemné.

Pokaždé, když Vás vidím, tak máte jinou orientální čepičku. Jak k nim přicházíte a kolik jich máte?
První jsem dostal od jedné slečny, které se líbil můj obličej a prohlásila, že se k němu hodí. Další podobnou jsem našel v Sanu Babu. - To byla jediná, co jsem si koupil. A další mi potom vždycky někdo dal. Tuhletu mi dala jedna kočí, která na Staroměstském náměstí jezdí s koňmi. Mám jich dohromady asi sedm, nebo deset.

Jaké jsou Vaše plány do budoucnosti?
Chtěl bych natočit pátou, trošku prokomponovanější desku. Kromě toho bych chtěl oslovit literární kluby jako je Viola a udělat tam večery poezie. Moje písně jsou má vlastní hudební tvorba. Zhudebňuji českou a zahraniční poezii v českém jazyce. Z našich např. Jiří Orten, František Serafinský Procházka, František Gellner, Hanuš Jelínek atd. Ze zahraničních např. Francois Villon, Guillaume Apollinaire, Christian Morgernstern, Johan Wolfgang Goethe atd. Mám i pár vlastních textů, ale je jich málo. Chtěl bych vystupovat víc vevnitř, nejen venku, účinkovat v dalším filmu a udělat videoklip.

 

Děkuji za rozhovor                                                                                                                  Vít Hassan

  •                                                          původně psáno pro tištěnou verzi měsíčníku Pražský zpravodaj
  •                                                          přečtěte si i mé další rozhovory

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vít Hassan | pondělí 28.10.2013 13:34 | karma článku: 13,79 | přečteno: 2296x
  • Další články autora

Vít Hassan

Petr Pilát: „Když jezdec odejde domů jenom s lokty od krve, tak je to fajn.”

Petr Pilát (*12.3.1991) Momentálně bydlí v Zaječicích se svou rodinou. Na motorce jezdí od svých 3 let a FMX začal skákat již ve svých 10 letech. V roce 2005 se zapsal do dějin, když jako nejmladší člověk na světě skočil backflip.

25.1.2024 v 13:34 | Karma: 9,13 | Přečteno: 260x | Diskuse| Sport

Vít Hassan

Výběr mých 60 nejlepších fotografií za rok 2023

Takový byl můj fotografický rok 2023. V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce. Do diskuse mi napište jaké 3 Vás zaujaly nejvíce.

31.12.2023 v 13:34 | Karma: 18,84 | Přečteno: 577x | Diskuse| Fotoblogy

Vít Hassan

„Až se k tobě příště nějaký hloupý Izraelec bude chovat podobně, tak mi zavolej.“

Na iDnes jsem si přečetl článek s titulkem Výčepní v Praze odmítl obsloužit židovské hosty, potyčku řešila policie. Reportáž popisovala to, že výčepní v hospodě U Hrocha údajně odmítl obsloužit židovské hosty kvůli jejich víře.

28.10.2023 v 10:10 | Karma: 45,92 | Přečteno: 21614x | Diskuse| Politika

Vít Hassan

Výběr mých 90 nejlepších fotografií za rok 2022

Takový byl můj fotografický rok 2022. V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce. Do diskuse mi napište jaké 3 Vás zaujaly nejvíce.

31.12.2022 v 13:34 | Karma: 19,62 | Přečteno: 764x | Diskuse| Fotoblogy

Vít Hassan

Trenér Kari Jalonen: „Dobrá defenziva a zachování české DNA může být klíčem k vítězství.“

Kari Jalonen (* 6. ledna 1960, Oulu) je finský hokejový trenér a bývalý lední hokejista. Mezi trenéry byl v roce 2022 řazen k nejlepším v Evropě. 10. března 2022 byl jmenován do pozice hlavního trenéra české hokejové reprezentace.

28.11.2022 v 13:34 | Karma: 8,16 | Přečteno: 295x | Diskuse| Sport
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

Pravda o Vrběticích. Ruští agenti nebyli jen dva a proč mrtví Češi neměli šanci

7. května 2024

Premium Co předcházelo a co následovalo po výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014? Kolik...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

  • Počet článků 243
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4109x
Jsem profesionální fotograf a novinář na volné noze. Toto je můj osobní blog, kde převážně přepublikovávám mé v jiných médiích vydané fotografie a rozhovory s osobnostmi.

V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Instagram: 

https://www.instagram.com/vit.hassan.photography/