Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Blanka Matragi - ikona ze země, kde je křišťál hroudou zlata

Akademická malířka a módní návrhářka Blanka Matragi (*1953), pochází ze Světlé nad Sázavou. Již odmalička měla cit pro výtvarno. Vystudovala střední uměleckoprůmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě a Vysokou školu uměleckoprům

X+Slavná módní návrhářka Blanka Matragi

 

Čím jste se chtěla stát, když jste byla malá?
Již v mládí jsem byla velmi ambiciózní. Rodiče mi vyprávěli, že jsem v mé rodině byla vyjímečná. Už v pěti letech jsem se ptala své babičky: "Babi, jakou technologií je vyrobeno tohle?" Moje rodina byla překvapena tím, že jsem již od pěti let kreslila siluety šatů a ty šaty oblékala na panenky z kartónů. Neznala jsem slovo módní návrhářka, ale jednou jsem chtěla něco vytvářet...

 

Co Vás vedlo k tomu, že po dokončení Střední uměleckorůmyslové školy sklářské, jste nepokračovala ve stopách svého tatínka a nestala se uměleckou brusičkou, ale přihlásila jste se do ateliéru oděvního výtvarnictví na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze?
Myslím si, že k tomu hodně vedla i atmosféra Střední školy sklářské v Železném Brodě, kde mě v úžasném výtvarném prostředí přesvědčili profesoři Libenský a Oliva, abych šla ke zkouškám na oděvní výtvarnictví, protože v té době jsem předváděla. Nikdy nelituji toho, že jsem vystudovala dva obory a všem mladým lidem bych chtěla vzkázat, aby nepodceňovali jakékoliv řemeslo.

 

Zaujalo mě Vaše nápadité, propletené logo. Z jakého roku pochází?
Jedná se o jednu semestrální práci na ÚMPRUM z roku 1976, kdy tam učil pan profesor Solpera, s kterým jsem toto logo konzultovala. Určitě by potřebovalo malou inovaci, ale z nostalgie si ho nechávám, jelikož vyjadřuje mě. Má takovou lineárnost a propojení nekonečna. Myslím, že vyjadřuje můj charakter a už ho asi nebudu inovovat a měnit.

Žádají Vás někdy zákazníci o vytvoření loga?
Dostávám zakázky z industriálního průmyslu. Spíš ne specificky loga, ale porcelán, šperky, koberce, design látek, tapet..

 

Můžete mým čtenářům prozradit, kdy a kde přesně jste se seznámila s Vaším mužem?
Potkali jsme se pod Nuselským mostem v Praze v době, kdy jsme byli oba studenti. On tehdy dokončoval doktorát, já studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové. Jela jsem tehdy do večerní školy na angličtinu a on mě oslovil, zda mi může nějak pomoci. Já jsem se ho zeptala, jestli neumí anglicky, on se zasmál, protože částečně studoval angličtinu na Oxfordu a pak mě s tím pomáhal. Ale, s arabštinou mi nepomáhal. Tu jsem se naučila sama hovorově v Libanonu.

 

Co Vás na něm na první pohled nejvíc zaujalo?
Určitě cizokrajnost. Jednak vypadá, jako cizinec. Jednak byl na dobu 80. let, kdy byli téměř všichni lidé jednotně, nevýrazně, šedivě oblečení, velmi elegantní. Můj muž byl celý rozzářený a mimojiné mě na něm zaujalo, že když jsme šli do samoobsluhy, tak nakupoval vzácné drahé potraviny jako ananasové kompoty a Campari. Napadlo mě, že je z nějakého velvyslanectví..

 

Co říkali Vaše rodiče na to, když jste spolu krátce po svatbě odjeli do Libanonu? Neměli o Vás strach?
Šla jsem za láskou a moji rodiče to neřešili, jelikož chování a postoje mého muže ke mě, měli velice rádi. Oni si vlastně tak trošku pletli Lisabon a Libanon. Začali mít strach, až když sledovali zprávy, v Libanonu se začala stupňovat válka a bylo tam opravdu nebezpečno. Ale, já jsem bojovnice, do dneška tam držím ateliér, zaměstnávám spousty lidí a dávám jim možnost pracovních příležitostí. Libanon je teď znova ve velmi špatné situaci.

 

Za jak dlouho jste se naučila arabsky?
Nemohu říct, že mluvím plynule arabsky. Domluvím se samozřejmě na dílnách, domluvím si ušití šatů... Právě v zemích Perského zálivu, kam jezdím, si domluvím šaty i se starší generací v palácích, ale, že bych mohla poskytovat nějaké odborné rozhovory v klasické arabštině, tak to bych si netroufla.

 

Co pro Vás bylo, když jste přijela do Libanonu, nejtěžší?
Pro mě není nikdy nic nejtěžší. Pro mě jsou v životě jakékoliv situace, i ty nejhorší, výzvou, jak se s nimi vypořádat. Zažila jsem války, zažila jsem různá jiná urtpení.. Nestěžuji si a všechno beru jako ponaučení, že i ze špatného si člověk může vzít něco dobrého. Že odjede z války a najednou tady vidí nádherné prostředí. Všeho si najednou mnohem víc váží a přehodnotí svůj svět. Jinak, nejtěžší pro mě byla asi jazyková bariéra.

Jak Vás přijala rodina Vašeho muže?
Rodina mého muže mě přijala úžasně, jako výtvarnici. Velmi mě v počátcích mé práce podporovala.

 

Jaké byly začátky v rodinné firmě Mekkawi?
V této firmě jsem byla jen pár měsíců, poněvadž jsem se na komunistický pas nedostala do Saúdské Arábie, kam jsme s mým mužem měli naplánováno odjet. Tudíž jsem bojovala o to, abychom zůstali v Libanonu. Muž se nechtěl vracet, jelikož měl lukrativní místo v Saúdské Arábii. Na mé přání to místo opustil a začli jsme spolu oba v Libanonu. Já ve firmě Mekkawi. Dostala jsem se do velmi aristokratické rodiny, která mi otevřela dveře mezi vyšší vrstvu a měla jsem možnost se naučit tomu, jak se pracuje ve firmě, když k nám přicházeli nabízet látky, doplňky.. Prostě jsem se tam naučila základy kolem celého koloběhu módní tvorby v Bejrůtu, přestože jsem tam pracovala jen pár měsíců, protože z bezpečnostních důvodů tu firmu zavřeli.

 

Myslíte si, že je pro ženu v arabském světě těžší prorazit než pro muže?
Zřejmě je to těžší, ale myslím, je to tam nastaveno tak, že ženám nic nebrání v tom, se prosadit. Můj muž, který byl ředitel stavební firmy, nebránil v tom, abych budovala svoji kariéru. Ve velmi těžkých dobách během vznikající války mě podpořil, abych otevřela módní salón a takto mě tam podpořila i všechna média. Otevírala jsem salón a přišly všechny soukromé televize. Během jednoho večera se o mě na všech satelitních vysíláních, dozvěděl celý arabský svět. Možná, že kdybych bývala začínala v Saúdské Arábii, tak nejsem, tam, kde jsem. Je to o tom být připraven, nic není o náhodě. Libanonci mě tehdy podpořili, jelikož ve mě viděli potencionál velké designérky, nejenom módní návrhářky. Druhý den se mnou novináři udělali interview a publikovali moje návrhy lustrů a skla. Psali o tom, že jsem přijela z Bohemie. -Ze země, kde je křišťál hroudou zlata..

 

Jak jste přišla ke klientele z řad manželek ropných magnátů a z královských paláců?
V té době jsem vytvářela šaty pro manželku libanonského architekta, s níž jsem jela na přehlídky do Paříže. Tam nás oslovila žena petrolejového magnáta, která řekla, že mám hezké šaty. Manželka architekta mi umožnila pozvání do Spojených Arabských Emirátů a vzala mě do prvního paláce. Musela jsem s sebou vézt kufr připravené dokonalé práce, abych vůbec oslovila jejich klientelu. Klientela z královských paláců v Perském zálivu je nejnáročnější ze všech na celém světě, protože jsou od mládí vychováváni si objednávat soukromý individuální design.

 

Na kolik v přepočtu na české koruny vyjdou Vaše nejlevnější šaty?

V mém butiku se dají koupit legíny za 1500,- Kč.

 

Kolik stály úplně ty nejdražší? Pro mě se jejich hodnota nezakládá na ceně. Myslím si, že jsem vytvořila spoustu nákladných a zajímavých šatů, které mají mnohem větší výtvarnou a sběratelskou hodnotu než ty nejdražší vyjádřené cenou.

 

Pro jaké slavné osobnosti jste vytvořila své šaty?
Pro mě jsou nejzajímavější ženy, které v životě něco dokázaly. Příjdou ženy, které mě něčím překvapí. Vypadají prostince, ale jsou to vědátorky. Jsou to ženy, které něco dokázaly ve výzkumu. Pro jednu vědkyni, která pracovala v laboratoři na výzkumu léků, jsem vytvořila velice zajímavé šaty, inspirované labutí z Čajkovského. Ta je pro mě zajímavá a slavná. Jinak, samozřejmě v České republice znám všechny herečky a zpěvačky. Ve světě teprve čekám na to, že na Red Carpet moje šaty oblékne někdo slavný.

 

Jaké jsou Vaše plány do budoucna?
Moc neplánuji. Bezprostředně reaguji na výzvy, které přicházejí a je jich čím dál víc. Pro mě je úžasné, když mohu pracovat pro dva světy. - Toho blízkého východu a zároveň umět reflektovat na potřeby praktické ženy tady na středním východě.

 

Děkuji za rozhovor                                                                                                            Vít Hassan

  •                                                                                            původně psáno pro Pražský Zpravodaj
  •                                                                                           přečtěte si také mé předchozí rozhovory

 

Autor: Vít Hassan | středa 12.2.2014 13:34 | karma článku: 14,61 | přečteno: 2022x
  • Další články autora

Vít Hassan

Radim Jančura: „Cestování je otrava, ale ve chvíli, kdy pijete kávu, tak Vám cesta uteče.”

Radim Jančura (*12. ledna 1972, Ostrava) je český podnikatel a manažer, známý především jako majitel a vlastník společností Student Agency a RegioJet.

6.6.2024 v 13:34 | Karma: 12,24 | Přečteno: 492x | Diskuse | Společnost

Vít Hassan

Petr Pilát: „Když jezdec odejde domů jenom s lokty od krve, tak je to fajn.”

Petr Pilát (*12.3.1991) Momentálně bydlí v Zaječicích se svou rodinou. Na motorce jezdí od svých 3 let a FMX začal skákat již ve svých 10 letech. V roce 2005 se zapsal do dějin, když jako nejmladší člověk na světě skočil backflip.

25.1.2024 v 13:34 | Karma: 9,13 | Přečteno: 269x | Diskuse | Sport

Vít Hassan

Výběr mých 60 nejlepších fotografií za rok 2023

Takový byl můj fotografický rok 2023. V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce. Do diskuse mi napište jaké 3 Vás zaujaly nejvíce.

31.12.2023 v 13:34 | Karma: 18,84 | Přečteno: 591x | Diskuse | Fotoblogy

Vít Hassan

„Až se k tobě příště nějaký hloupý Izraelec bude chovat podobně, tak mi zavolej.“

Na iDnes jsem si přečetl článek s titulkem Výčepní v Praze odmítl obsloužit židovské hosty, potyčku řešila policie. Reportáž popisovala to, že výčepní v hospodě U Hrocha údajně odmítl obsloužit židovské hosty kvůli jejich víře.

28.10.2023 v 10:10 | Karma: 45,92 | Přečteno: 21639x | Diskuse | Politika

Vít Hassan

Výběr mých 90 nejlepších fotografií za rok 2022

Takový byl můj fotografický rok 2022. V silvestrovském fotoblogu již tradičně přináším výběr svých nejlepších fotografií, které jsem pořídil v uplynulém roce. Do diskuse mi napište jaké 3 Vás zaujaly nejvíce.

31.12.2022 v 13:34 | Karma: 19,63 | Přečteno: 772x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Rozvádím se, oznámila dubajská princezna na Instagramu manželovi a jeho milenkám

22. července 2024  9:36

Dubajská princezna Mahra (30) a její manžel šejk Mana Bin Mohammed Al Maktúm (25) se po loňské...

Obrana je i o mentálním nastavení celé země, řekl prezident Pavel na vládě

24. července 2024  6:48,  aktualizováno  18:25

Na jednání vlády překvapivě dorazil prezident Petr Pavel. Jednal s ní o zprávě o zajištění obrany....

Senát utajeně jednal o působení Kyrillovy církve v Česku, přizval šéfy rozvědek

24. července 2024  18:24

Ve středu utajeně jednali senátoři z výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost. Tématem bylo...

Seniora brutálně zbil, málem zemřel. Soud útočníkovi potvrdil 16 let vězení

24. července 2024  18:21

Jan Čupori stráví 16 let ve vězení za brutální napadení seniora v Nižboru na Berounsku. Ve středu...

Vláda jednala o novém eurokomisaři. Byli tři kandidáti a favorit Síkela

24. července 2024  18:16

Přímý přenos Vláda jednala o novém českém eurokomisaři. Sešla se naposledy před prázdninami, které bude mít do...

  • Počet článků 244
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4098x
Jsem profesionální fotograf a novinář na volné noze. Toto je můj osobní blog, kde převážně přepublikovávám mé v jiných médiích vydané fotografie a rozhovory s osobnostmi.

V diskusi odpovídám pouze na slušné dotazy směřující k tématu daného článku. Příspěvky nesouvisející s tématem daného článku nekompromisně mažu.

Navštivte můj fotoweb:

http://vithassan.wixsite.com/photography

Instagram: 

https://www.instagram.com/vit.hassan.photography/