Přátelství a zrady

Jako červená niť se táhne naší novodobou historií zkušenost, že největším nebezpečím pro český stát, byli vždy naši přátelé nebo spojenci.

V prvních letech 20. století budoucí ministr zahraničí a pozdější prezident ČSR, Edvard (původně Eduard) Beneš, studoval na pařížské Sorboně a na kolébce budoucích francouzských politiků Svobodné škole politických nauk – École libre des science politiques. Tam získal mnohá přátelství budoucích mocných mužů francouzské politiky a navíc do pařížských salónů jej uváděl Slovák Milan Rastislav Štefánik, tehdejší důstojník francouzského letectva.

   Tak začala nešťastná éra spoléhání se na přátele. I když se Štefánik, který znal v podstatě velmi intimně povahu francouzských přátelství, a to totiž jejich povrchnost, snažil Beneše spíše orientovat na Itálii, nestalo se tak. Tato nebezpečná známost a přátelství s obdivovanou Francií se tragicky projevila Mnichovskou zradou v roce1938.

     Československo, jediný demokratický stát ve střední a východní Evropě, bylo o půl roku později celé vhozeno do chřtánu zrůdy, která nerespektovala žádné mezinárodní smlouvy. Která přivedla k dokonalosti to, že každá smlouva je jen cárem papíru. Nejdříve byl učiněn bezprecedentní tlak na Slovensko, že pokud nevyhlásí samostatnost, tak bude přičleněno k Maďarsku, tak, jak tomu bylo před rokem 1918. Po vystoupení Slovenska ze státního svazku už Hitlerovi nestála žádná překážka v cestě a pokálel i tu problematickou Mnichovskou dohodu. A přátelé, smluvně zavázaní Francouzi, se dívali jinam.

         Beneš se pak během války orientoval na Sovětský svaz a podepsal smlouvu o přátelství budoucí ČSR se Sovětským svazem. První zádrhel tohoto přátelství byl, že jsme za osvobození darovali Sovětskému svazu Podkarpatskou Rus, která se stala součástí Ukrajinské sovětské socialistické republiky a po rozpadu SSSR pak Ukrajiny jako takové. Přátelství se nadále upevňovalo až se „naplno realizovalo“ vstupem vojsk Varšavské smlouvy, vlastně vojenskou okupací, v roce 1968.

      Dostávám se tak k současné Smlouvě o vojenské spolupráci mezi USA a ČR, kterou podepsala ministryně obrany Černochová s ministrem obrany USA Lloydem Austinem. Jediné, co mě tak trochu uklidňuje je to, že se ta smlouva nejmenuje o přátelství. Protože to bych se začal bát, že bychom někdy mohli zopakovat tragickou zkušenost s přáteli z 21. srpna roku 1968, kdy si přátelé mysleli, že jsme příliš dětinští a je potřeba nás přivést k dospělosti armádním zásahem. To jsme tehdy chtěli socialismus s lidskou tváří.

     Co kdybychom se nyní chtěli vydat cestou kapitalismu s lidskou tváří, kdy o všem nerozhodují jenom peníze? Kdybychom se náhodou chtěli vydat trochu jinou cestou, než tou nalinkovanou, a chtěli brát ohledy na ty málo ekonomicky zdatné, včetně důchodců a mladých rodin. Kdybychom třeba chtěli i nadále jezdit malými auty na spalovací motory a vykašlali se na Evropou nám ordinovaný Green Deal?

    Kdy se už konečně naučíme respektovat železné pravidlo naší historie, že přátelství je sice někdy víc než láska, ale pozor, když se láska zvrhne v tragickou žárlivost a my se nebudeme moci oni očkem podívat na něco jiného, než nám náš přítel dovolí, tak to radši žádné přátele nemít.

    Pojďme se raději místo na přátelství spoléhat na praktické pravidlo, mezi rovnocennými a svobodnými partnery, které je lidově vyřčeno slovy: „Já pán, ty pán“.

Mgr. Petr Hannig, předseda pol. str. ROZUMNÍ a bývalý prezidentský kandidát

Autor: Petr Hannig | čtvrtek 1.6.2023 12:16 | karma článku: 47,25 | přečteno: 4001x

Další články autora

Petr Hannig

Pane prezidente, občanů se nikdo na vstup do NATO neptal

„Je to také příležitost připomenout si závazky, které jsme při vstupu do Aliance DOBROVOLNĚ přijali.“ To jsou slova z novoročního projevu Petra Pavla 2024.

4.1.2024 v 16:41 | Karma: 48,29 | Přečteno: 7323x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Umělá inteligence - pomocník či vrah?

Zaměstnanci některých firem straší myšlenka, že by umělá inteligence (AI = artificial intelligence) mohla ohrozit jejich pracovní místa.

11.12.2023 v 8:08 | Karma: 46,84 | Přečteno: 5727x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Ten Fiala snad musí mít s Nutellou asi nějakou smlouvu

Využil jsem den volna a vyrazil do Heidenau, v podstatě prvního velkého nákupáku za hranicemi. Plno Čechů a v každém nákupním košíku Nutella.

20.11.2023 v 7:52 | Karma: 47,03 | Přečteno: 4117x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Bere desítky let peníze ze státního rozpočtu a neví, jak vypadá česká vlajka?

Buďto je to arogance typu, „vidíte, hlupáci, zvolili jste si mě a já na vás z vysoka kašlu“. Nebo je to odsouzeníhodná nevědomost té, která si dobře žije ze státního rozpočtu.

3.11.2023 v 10:58 | Karma: 48,05 | Přečteno: 8920x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Hannig

Oko za oko, zub za zub až do zničení světa

Odsuzuji zvěrstva, která páchali islamisté na bezbranných dětech, seniorech, těhotných ženách a vůbec lidech ve vesnicích v sousedství pásma Gazy. Svou plošnou nenávistí se tito vrazi blížili k řádění zrůd za druhé světové války.

20.10.2023 v 8:20 | Karma: 46,87 | Přečteno: 4218x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Poznáte značku auta podle světel?

Poznáte značku auta podle světlometu?
vydáno 7. ledna 2026

Poznáte automobilovou značku jen podle tvaru předních světel? Není to vždy snadné, masky se často...

Tenhle těžký stroj už zabránil škodám za miliony. V zimě drží Prahu v pohybu

Pluh musí být provozován pouze se soupravou vozů T3R.P.
12. ledna 2026  8:20

Zima v Praze umí být krásná, ale pro tramvajovou dopravu často znamená pořádnou výzvu. Jakmile...

Návštěvnost pražských památek klesla. Kouzelná vstupenka se ale vyplatí, hlavně na začátku roku

Petřínská rozhledna byla postavena v rámci Jubilejní výstavy v roce 1891 jako...
8. ledna 2026  15:40

Návštěvnost pražských památek ve správě Prague City Tourism loni klesla zhruba o pětinu. Nejvíce se...

Tramvaje nepojedou na jih Prahy, výluka omezí provoz už od Podolské vodárny

Na jaře se otevře Dvorecký most.
8. ledna 2026  15:50

Cestující v Praze musí od soboty počítat s dalším omezením tramvajové dopravy. Z důvodu napojení...

Vraždil mladé ženy a bylo mu 16. Metoda Markovič rozkrývá případ spartakiádního vraha

Trojnásobný vrah Jiří Straka (v popředí) při rekonstrukci vraždy. Po zadržení...
9. ledna 2026  10:49

Dlouho očekávaná šestidílná minisérie o dopadení spartakiádního vraha začíná už dnes. Seriál Metoda...

Při večerní nehodě na Pelhřimovsku zemřel cyklista

ilustrační snímek
14. ledna 2026  21:55,  aktualizováno  21:55

Po střetu s osobním autem zemřel dnes večer na Pelhřimovsku cyklista. Nehoda se stala po 19:00 na...

Muž nepřežil požár bytu v Českých Budějovicích, žena se vážně popálila

Zásah složek IZS v ulici Průběžná v Českých Budějovicích. (14. ledna 2026)
14. ledna 2026  22:02,  aktualizováno  22:46

Hasiči, policie i záchranáři ve středu večer zasahovali v Českých Budějovicích v Průběžné ulici u...

ODS vybrala starostu Prahy 9 Portlíka jako kandidáta na primátora

Tomáš Portlík (14. ledna 2026)
14. ledna 2026  21:52,  aktualizováno  21:52

Ve středu se konal regionální sněm ODS, na kterém byl zvolen starosta Prahy 9 Tomáš Portlík...

Autobus MHD vás vyzvedne až u domu. Středočeský kraj testuje virtuální zastávky

Tohle auto bude jezdit v novém projektu PID Haló
14. ledna 2026  21:13

Cestování veřejnou dopravou ve Středočeském kraji má být opět komfortnější. Od 5. ledna spustila...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK - KONSTRUKTÉR (42-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 42 000 - 55 000 Kč

  • Počet článků 280
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 8362x
předseda politické strany

ROZUMNÍ - za spravedlnost a životní jistoty 

Absolvent 1. střední umělecko - průmyslové školy v Turnově obor umělecký kovář, 2. Konzervatoř v Praze obory varhany dirigování a skladba, 3. Hudební akademie múzických umění obor skladba.

kandidát na prezidenta ČR 2018

Mgr. Petr Hannig nová fb stránka (page)

Twitter - @petr_hannig

Petr Hannig FAN KLUB

www.rozumni.net

http://www.petrhannig-rozumni.cz/

http://www.facebook.com/budmehrdi/

http://www.facebook.com/Rozumni2017/

Mé motto: Je třeba naslouchat, nejenom mluvit,

ale nikdy se nevzdat

 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.