Z výfuku do piva a kytky umřou hlady

Občas si připadám zbytečná. Pak si vzpomenu, že pomáhám kytkám k přežití. Vydechováním oxidu uhličitého.

Zatímco rostliny z uhličitého kysličníku žijí, nadnárodní automobilce skoro zlomil vaz. To když na Volkswagen prasklo, že elektronickými „udělátky“  fixloval, respektive skrýval, nadlimitní emise zmíněného skleníkového oxidu.

Ale pozor. Zatímco z výfuků je fuj, v bublinkové verzi ňam a navíc v poslední době nedostatkový.

Kvůli jeho letní nedostupnosti na trhu prý dočasně vyschl i výrobní pramen Coca Coly a dalších nejglobálnějších nápojů. Taky evropští sládkové hlásili stav „bezplynné nouze“. Pivo bez CO2 pěny je jako láska bez povznášejícího pocitu.

Vzácnost oxidu uhličitého letos posílila třeskutá souhra skutečností.

Například pozastavená chemická výroba. Ona je totiž většina oblíbeného pití sycená vedlejším odpadem produkce amoniaku. O co blběji se letos počátkem léta tohle hnojivo prodávalo, o to větší byla spotřeba perlivých nápojů. Z důvodu enormního vedra i žíznivosti fotbalových fanoušků.

E290 – to je jeho „éčková“ přezdívka – potřebují potravináři nejenom do piv a limonád. Jako „balící“ plyn slouží k prodloužení trvanlivosti potravin a k úpravě kyselosti jejich ochranné atmosféry.

Pod tlakem z něj vzniká tzv. suchý led, ideální to pomůcka pro skladování a přepravu chlazených a mražených potravin.

Bez oxidu uhličitého těžko fungují producenti masa i zmrzlináři. Taky pomáhá bezbolestně omráčit zvířata před porážkou.

Zato řezníci trpí čím dál víc. Nejenom kvůli nedostatku oblbujícího plynu na jatkách a z nedostatku suchého ledu v tom letním parnu. Ve Francii se radikalizují vegani k fyzickým, verbálním a morálním útokům na masné provozovny.

 Holt nová doba přináší nové výzvy. Evropská unie dává legislativní zelenou pojídání hmyzu. V současnosti ideální situace k užití českého patentu na -  skoro v pravém slova smyslu - zabití dvou much jednou ranou. Pan Václav Husák vynalezl originální způsob na likvidaci přemnožených sarančat v Africe za pomoci jakýchsi nejedovatě lepivých závěsů – „sarančolapek“. Jedlým lepidlem usmrcené kobylky jsou zdrojem proteinové diety pro člověka. Možná by se tímto způsobem mohli vybíjet a posléze sníst přemnožení komáři na Moravě.

Ještě zbývá vybavit Volkswageny bombičkami na jímání oxidu uhličitého za účelem jeho následující přeměny z obtěžující zplodiny na součást rozveselujícího piva. „Céódvě“ taky můžeme zredukovat skrze likvidaci chovů dobytka a vyloučením masa (kromě hmyzího) a éček z člověčího jídelníčku. Zmrzlinu si taky můžeme odpustit. Vždyť je výsledkem znásilňování maminek od telátek. S poklesem oxidu uhličitého v atmosféře a s dostatečnou produkcí piva už nebude důvod k lidské kyselosti a otrávenosti. Jen aby pak kytky měly co žrát!

Autor: Hana Šťastná | středa 18.7.2018 11:30 | karma článku: 15,02 | přečteno: 474x