Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Guma z pampelišky a provaz z konopí, navzdory Číně, zachrání planetu i zemědělce

Přestože nás jistě upřímně rmoutí globální oteplování, za chvíli pro Čechy bude levnější odletět na zimu do hřejivých krajin než platit energie na přežití v klimatických podmínkách naší země.  

Teplo vznikající zařezáváním zelené pily dobrých úmyslů do větve, na které důvěřivě sedíme, hřeje jen chvíli. Stejně jako dobrý pocit ze sebeobětování se za emisní spoušť, údajně způsobenou člověčí existencí na světě a především zlotřilou Čínou. Nikdo nesmí pochybovat o tom, že za většinové zlo, za narůstající inflaci a prý i za Covid, můžou Číňané. A také Rusové jsou podezřelí.
Snad i kvůli tomu, že utahují kohouty zemního plynu, váznou dodávky kapaliny AdBlue. Novodobé živé vody pro „odjedování“ výfukových plynů. Takže kvůli Rusům a hlavně těm Číňanům mi brzy nezbyde, než chodit pěšky. Pokud mi v autě, v počítači nebo v telefonu umřou nedostatkové čipy asijského původu, budu sociálně i ekonomicky vyřízená. Čína kroutí světovou ekonomikou z pozice nejvýznamnějšího vývozce elektronických mikrosoučástek.  Zároveň je největším nepřímým likvidátorem tropických lesů. Protože žádná jiná země nedováží více sóji, palmového oleje, kávy a dalších několika komodit, jejichž produkce je spojená s odlesňováním. O tom, že druhým největším “odlesňovačem“ je Německo, třetím Itálie a čtvrtým Španělsko se z důvodů eurounijní solidarity rozepisovat nebudu. Hlavně, aby už od nich ta proradná Čína už brzy zase začala kupovat vepřové maso. Co na tom, že deforestační vina uvedených západoevropských zemí podezřele koreluje s přebytkem jejich zemědělské produkce nad jejich vlastní spotřebou.
Právě jídlo, jako další zdroj životadárné energie, zejména kvůli ochraně povětří, zdražuje. Protože nejde do nekonečna pouštět krev ze žil zemědělské prvovýrobě neúnosně nízkými výkupními cenami její produkce a nerovnými dotacemi. Obor je momentálně velmi oslabený nedostatkem pracovníků, byrokracií, osočováním z necitlivosti k přírodě a mučeným dalšími a dalšími zelenými požadavky.
Taky traktory a další „agro-mašiny“ nejsou na skladě. Nejenom kvůli čipům. Taky hliníku je nedostatek. Prý za to (zase) může Čína, která omezuje jeho výrobu z důvodu snahy omezit emise CO2. No to jí tak budeme věřit! Určitě jde jen o velmocenské alibi, sloužící ke šponování ceny. Stejně jako v případě uzávěrky čínských přístavů údajně z důvodu protipandemických opatření.
Ale jestli se naši zemědělci neshodnou se zpracovateli, prodejci potravin a spotřebiteli na korektní ceně, můžou třeba hezky pohodlně naskočit na zelenou vlnu elektromorbidity, pardon elektromobility.
Třeba zasetím asijské pampelišky. Tahle odolná a výnosná kytka (aby ne, když je z Asie!) je perspektivním zdrojem ekologického kaučuku pro výrobu pneumatik, na kterou sází jeden ze světových výrobců.
Do nádrží k přírodě šetrných bio-aut pak zemědělci mohou dodávat bioplyn (z kukuřice, kejdy apod) nebo olej a biolíh rostlinného původu. Taky v elektřinu nebo v teplo můžou (namísto v jídlo) proměňovat s půdou spojenou produkci.  Kukuřice poslouží při výrobě bio-plastu snad lépe než dřevo transformované do podoby papírových brček s poločasem rozpadu kratším než časový limit pro vypití dvou deci limonády.
Krize ve stavebních materiálech je příležitostí pro konopný beton, izolace z ovčí vlny, slámové došky na střechách. Rostlinné oleje už odedávna také dobře fungují jako fermeže, přídavky do tiskařských barev nebo mazadla do motorů.
Až vlivem ochrany lýkožrouta a exportu dřeva do té proradné Číny i přátelské Ameriky moc stromů v českých lesích nezbude, můžeme topit rychle rostoucími dřevinami, pěstovanými na orné půdě. Nebo obilím, které mlynáři nechtějí zaplatit, protože od nich dražší mouku neodeberou pekaři, jelikož markety se zdráhají navýšit cenu rohlíků, s výmluvou na kupující, odmítající kupovat pečivo za cenu odpovídající jeho hodnotě.
Nicméně bioženky jistě ocení návrat ke lněné módě a rády si přežvýknou kus hovězí kůže před domácím šitím bot. Vegetariáni upřednostní vyřezávání dřeváků.
Až konečně i zemědělci (z donucení), odklonem k nepotravinářské výrobě, pomůžou lidstvu vyskočit ze začarovaného kruhu fosilní závislosti, moc prostoru pro výrobu potravin (kromě čínských bister) nezbude. Už teď připadají na každého člověka na Zemi méně než dvě desetiny hektaru zemědělské půdy. Z důvodu potřeby zajištění dostatečných výnosů pro zbytnělé lidstvo, jsou z více než z poloviny hnojené umělými hnojivy, kterým teď taky zvoní hrana. Rum z brambor, mléko z máku či kuřivo nebo provaz z konopí nabídnou progresivní zemědělci jako záchranu všem spoluobčanům, které zelenej úděl a pomalá smrt hladem, v souběhu s globálním ochlazováním, nebude bavit.  Snad budou spotřebitelé uvědomělí a k sebedestrukci upřednostní regionální produkty, nikoliv nefungující šmejdy z Číny.

Autor: Hana Šťastná | středa 27.10.2021 8:48 | karma článku: 21,66 | přečteno: 452x
  • Další články autora

Hana Šťastná

Vetřelcův otec způsobil Hluboké zatraktivnění světového formátu

Soft nadpřirozenost dosud na šlechtických sídlech v Jihočeském kraji zajišťovala Bílá paní. Zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou až do 19. listopadu nabízí světoznámého Vetřelce. Respektive výstavu tvorby Hanse Ruediho Gigera.

15.6.2023 v 12:45 | Karma: 9,96 | Přečteno: 302x | Diskuse| Kultura

Hana Šťastná

Kouzlo nechtěného světelného paradoxu

Právě dnes, kdy Lucky slaví jmeniny, vykouzlila úvodní stránka nejmenovaného regionálního deníku kouzlo nechtěného světelného paradoxu.

13.12.2022 v 11:29 | Karma: 14,34 | Přečteno: 544x | Diskuse| Společnost

Hana Šťastná

Milada Horáková lámala Schwarzenberskou větev v zájmu lidu, který ji poslal na šibenici

Nejvyšší soud v Brně nedávno zamítl dovolání Alžběty Pezoldové (AP) v dědické při s Karlem Schwarzenbergem (KS).

18.11.2022 v 14:21 | Karma: 21,73 | Přečteno: 926x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Hana Šťastná

Blondýna vyhlašuje konkurz na reinkarnovaného Teslu

Měním názor. Že bez lásky, koní a umění se nedá žít. Vzhledem k teoretickým znalostem a praktickým dovednostem zjišťuji, že základním zdrojem pro přežití jakékoliv blondýny a dalších lidských druhů je energie.

2.10.2022 v 17:09 | Karma: 17,87 | Přečteno: 469x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Hana Šťastná

Jsem v poli tyčka, politička a taky poly tyčka

Pořád něco podpírám. Stále se něco kolem mě vine. Od malička se ke mně, stejně jako k většině holčiček, upínaly nesplněné ambice a naděje předků. Společnost i hormony ženám předurčily roli zdobné univerzální dlahy.

22.8.2022 v 13:41 | Karma: 18,93 | Přečteno: 652x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Začíná mírová konference o Ukrajině, zúčastní se i Pavel. Moskva summit kritizuje

15. června 2024  8:47

Zástupci desítek zemí světa se v sobotu sejdou v luxusním resortu nad Lucernským jezerem ve...

Prezident Pellegrini nastupuje do úřadu. Složí slib, mezi hosty bude i Zeman

15. června 2024

Vítěz dubnových prezidentských voleb na Slovensku Peter Pellegrini v sobotu složí slib a ujme se...

Páteční požáry ve středních Čechách způsobily milionové škody, uvedli hasiči

15. června 2024  7:30,  aktualizováno  7:54

Páteční požár skladové haly v Brandýse nad Labem způsobil škodu 50 milionů korun. Je dohašen, na...

USA tvrdí, že zničily sedm radarů Húsíů umožňujících zaměřovat lodě

15. června 2024  7:10

Americká armáda za posledních 24 hodin zničila v Jemenu sedm radarů Húsíů. Radary jim umožňovaly...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 146
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1310x
 Liberálně konzervativní jedinec se sklony k sociální přecitlivělosti. Plachý extrovert věčně hledající koně, na kterém vlastně jede. Třídětná matka. Zastupitelka města Hluboká nad Vltavou (ODS), členka Regionální rady ODS JK,  amatérská včelařka, koňařka, básnířka, malířka.

Seznam rubrik