Analýza: Zeman má špatné karty. Drahoš vyhraje přesvědčivě.

Výsledky voleb jsou již řadu let překvapivé. Teď nás čeká překvapení s "propadem" Zemana. Důvodů je několik:

Opatrnost komentátorů a "televizních kazatelů" (skupina opakujících se politologů) jasně představit volební prognózu je pochopitelná vzhledem k divokým volebním výsledkům v minulosti. Nečekané úspěchy Věcí veřejných, TOPky, ANO, Pirátů, Starostů... a propady ČSSD, ČSSD, ČSSD..

 

Tvrdím, že pan Drahoš porazí pana Zemana výrazně (kdo potřebuje dosadí si profesor, prezident).

1) Referendum o Zemanovi

Berme Zemana za slovo, ".. nepovedu kampaň, lidé ať hodnotí moji pětiletou práci prezidenta..." a dostal pouhých 38,5% tedy jen o málo více než 1/3 voličů chce pokračování Ovčáčka a spol. !!! Téměř 2/3, tedy 61,5% by si přálo za prezidenta někoho jiného.

Miloš a Jiří

2) Prezidentský bonus

Výsledek je Zemanovým fiaskem zvláště, když si uvědomíme, že každý kdo úřaduje na hradě českých králů získává okamžitě bonus úcty a podpory. Můžeme se přít kolik to je, ale jistě přes 10%. Zeman se chytře vyhnul diskuzím se smečkou konkurentů v "primárkách" před I. kolem, které by jej pouze opotřebovávaly. Přestal by být Pan Prezident, ale byl by to jeden z kandidátů. Za zvážení mohla být nějaké forma diskuze s Topolánkem, např. na TV Barandov s cílem rozbít skupinu vyzyvatelů. 

To, že Zeman připustil diskuze v TV před II. kolem bylo riziko a obě diskuze s protikandidátem pro něj skončily značnou ztrátou, kterou ztěží vykompenzuje dvojí boxování do prázdna na Nově a Soukupově.

 

3) Jeden za všechny, všichni proti Zemanovi. 

Velký a nemilým překvapením pro Zemana bylo rychlé a jednoznačné spojení poražených z prvního kola za Drahošem. Zemanův tým pasivně přihlížel jak se během série diskuzí buduje loajalita mezi jeho vyzyvateli. To co uspávalo komentátory, napomohlo vytvořit nečekané -solidaritu vyzyvatelů. Na hradě asi spoléhali na svéhlavost Topolánka a zhrzenost Horáčka, že začnou kopat do konkurentů. To jim však nevyšlo. Základní pravidlo politického úspěchu rozděl a panuj Zemanovci nezvládli. Ani za dva týdny nedošlo k erozi smečky, vzájemnému okopávání a tedy znechucení voličů neúspěšných kandidátů. A najednou proti Zemanovi mají kandidáta s kumulovanou podporou téměř 60%. (Zeman získal podporu dvou kandidátů -cca 2% a polepšil si na 40,5%)

 

4) Mobilizace nebude, nepřítel se nenašel 

Základní mobilizační technikou v politice je dobrý nepřítel. Nejlepší Bond007vky mají zajímavé zloduchy.Drahoš hraje padoucha velmi špatně. Jeho vlažné, akademické vystupování nebudí emoce pro podporu, ale také nikoho nevyděsí. STOP imigrantům a Drahošovi je komický výkřik i když v nouzi pochopitelný pokus aspoň to zkusit. Jako hlavní poselství obhajujícího prezidenta je to k politování. Zemanovi se nepodařilo udělat z Drahoše hrozbu pro své původní voliče, ani odradit vlažné Drahošovi příznivce.

 

5) Oslabený Babiš příliš nepomohl

Zeman dlouho budoval spojenectví s Babišem, které však v pravou chvíli nezafungovalo. Babiš je v defenzívě a politické izolaci, nedostal důvěru pro vládu a nepředstavil plán jak důvěru pro jakoukoli vládu získat. Koho chce do koalice ten o něj nestojí a on zase nestojí o možné nápadníky. Byl vydán k trestnímu stíhání s podporou všech sněmovních stran (i prozemanovských KSČM, SPD). Babiš splnil svoji část úkolu a podpořil před I. kolem Zemana osobně a pro II. kolo prosadil oficiální podporu vedení ANO (europoslanci a primátoři Brna a Ostravy se vyjádřili pro Drahoše). Celkově se však voliči ANO rozdělí v podpoře kandidátů.

 

Nebude to těsný souboj.

Zeman končí.

Drahoš zvolil správnou strategii a měl velké štěstí na dobré karty.

Autor: Milan Hamerský | pátek 26.1.2018 7:07 | karma článku: 29,67 | přečteno: 3148x