Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zákaz kouření v restauracích zmenšil naši svobodu

Před pěti lety, 31.5.2017, začal v Česku platit plošný zákaz kouření v pohostinství. Doposud údajně utlačovaná většina nekuřáků zvítězila nad utlačující menšinou kuřáků. 

 

Argumenty odpůrců zákazu byly ignorovány a Česká republika se zařadila mezi státy vyspělé svým progresivistickým přístupem k občanům. Prokapitalistický étos svobody bez přívlastků za 30 let značně zeslábl. Víme, co je pro lidi dobré, lidi to nechápou a změnit špatný stav na dobrý bez zásahu státu by trvalo dlouho. Pokroku pomůžeme zákazem zla s argumentem veřejného zájmu. Jde o ochranu zdraví a co je více? Rozcvička na covidová omezení. Kdo se bude vzpouzet, bude potrestán. Kdo je proti, je zpozdilý, asi ho platí výrobci cigaret a alkoholu.

Zákon nepřinesl omezení pouze pro kuřáky, ale i v prodeji alkoholu. Hospodští byli hloupí, jim samotným měl zákon prospět a zákazníkům především. Že zanikne pár hospod, v některých obcích jediná, to je za prvé sporné a za druhé, dobře jim tak. A to jsme netušili, že na hospody dopadne covid. Progresivisté se zkrátka se složitostí světa nemažou. Na cukrárny, jídelny, pivnice, herny, bary a další typy zařízení prosadila Pražská kavárna jeden mustr z dílny ministerstva zdravotnictví. Přímá demokracie zákazníků byla nahrazena demokracií sněmovní většiny s podporou pokrokových médií.

Svoboda

Odpůrci měli sice přesvědčivé argumenty o smluvní svobodě mezi provozovateli pohostinství a zákazníky, ale kam s tím proti módě zákazů, která prošla celým západním světem. Chceme patřit na čistý západ, ne na čoudící východ. Že jsou cigarety legální zboží, že nikdo není nucen do hospody chodit nebo v ní pracovat, že v řadě zařízení byly draze vybudované oddělené prostory, že lidem začasté vadí více než kouření hlasitá hudba, pobíhající psi nebo řádící děti a především, že ten kdo rozhoduje je majitel zařízení závislý na zájmu zákazníků, neznamenalo nic.

Proti zákonu byli všichni poslanci ODS (dnešní premiér Fiala, ministři Černochová, Stanjura), nezařazený Tomio Okamura, většina poslanců KSČM, v Senátu se našli rozumní politici i mezi starosty, kterých bylo osm z deseti proti, Čunek a navíc zelená Eliška Wagnerová. Poslanci ostatních stran naopak až na výjimky hlasovali pro (vícepremiér Jurečka, ministryně Langšádlová, předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová). Andrej Babiš patřil mezi 26 poslanců omluvených z jednání, ale byly to hlasy ANO, které rozhodly. Bizardní koalice konzervativců pravých a levých, neuhájila svobodu proti stranám hlásícím se ke středové a liberální politice. To jsou paradoxy pane Vaněk. 

Dobro

Mnohaletá parlamentní bitva skončila porážkou svobody a vítězstvím dobra. Podle současných vyjádření ministerstva zdravotnictví se zákaz osvědčil a většina nekuřáků s ním nadále souhlasí. Polovina kuřáků se se zákazem smířila. To je překvapení ;) . Boj už se přesunul jinam. Úvahy o vylepšení různých zákazů a regulací kouření a prodeje alkoholu neustávají. Piráti vážně uvažují o regulaci prodeje energetických nápojů. Téma kvót pro muže a ženy v pracovních nebo veřejných funkcích se vrací stále. Nechat lidi být ať se v klidu domluví a svoje zájmy vyjádří nákupem preferované služby nebo zboží, je pro mnohé volající tu po regulaci cen energií, bydlení, dopravy, médií, atd. nepochopitelné. Stát se má postarat. Když se politik vyjádří, že stát nemá vodit lidi za ručičku, dostane nálepku nelidy. 

Je zde však i opačný trend v rušení omezení. Vláda končí covidová opatření, ale také elektronickou evidenci tržeb (EET). Proč tedy nezrušit i další zbytečná omezení. Služby poškodil covid masivně a potřebují impuls, aby nahradily ušlé příjmy. Plošný zákaz kouření v pohostinství se neosvědčil natolik, aby byl dále odůvodněný. Nechme lidi nadechnout a vraťme svobodu do veřejného prostoru. Ať znovu místo politiků rozhodují zákazníci.

Autor: Milan Hamerský | úterý 21.6.2022 1:44 | karma článku: 29,24 | přečteno: 923x
  • Další články autora

Milan Hamerský

Eutanazie. Pavel pro milosrdnost. Babiš proti.

Volby: kulturní válka otevřenost proti strachu. S Pavlem souhlasí 85 procent lidí. S Babišem pouze 15 procent.

16.1.2023 v 8:25 | Karma: 13,74 | Přečteno: 516x | Diskuse | Společnost

Milan Hamerský

4 Babišovy strategie do prezidentské volby

Kráceno vyšlo v MFD: Česko čeká na zásadní rozhodnutí Andreje Babiše. Zásadně ovlivní politickou budoucnost nejen lídra opozice, ale i České republiky. Otázka, zda bude Babiš kandidovat na prezidenta, visí ve vzduchu řadu měsíců.

21.10.2022 v 13:45 | Karma: 9,53 | Přečteno: 404x | Diskuse | Společnost

Milan Hamerský

Čtyři silné ženy v Senátu. Jak ho mohou změnit?

Upraveno vyšlo v MFD. Kordová Marvanová, Zwyrtek Hamplová, Kovářová, Procházková. Čtyři výrazné senátorky mohou změnit pozici žen v horní komoře, kde byly často spíš jen do počtu. A třeba dokážou ještě víc.

8.10.2022 v 7:33 | Karma: 16,41 | Přečteno: 412x | Diskuse | Společnost

Milan Hamerský

Putina zastaví pouze zbraně NATO

WCH: "Mohli jsme si vybrat mezi válkou a hanbou. Vybrali jsme si hanbu a bude mít válku." Chceme být jako Churchill nebo Chamberlain? Zlu se neustupuje. Putina musíme porazit vojensky a ubránit Ukrajinu.

13.3.2022 v 8:27 | Karma: 37,92 | Přečteno: 4379x | Diskuse | Politika

Milan Hamerský

Každé volby jsou důležité

Volby do krajů a třetiny Senátu, které nás čekají o víkendu, jsou asi nejpodivnější volby od roku 1990. Mimořádná hygienická situace se potkává s politicky nepřehlednou nabídkou programů a kandidátek.

2.10.2020 v 7:28 | Karma: 7,70 | Přečteno: 259x | Diskuse | Politika
  • Nejčtenější

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Biden se znovu ostudně přeřekl. Prezident Putin, představil Zelenského

12. července 2024  6:35,  aktualizováno  11:22

Joe Bidenovi se opět nepodařilo přesvědčit veřejnost, že je duševně schopen vykonávat funkci...

Akvapark jako volební kampaň. Radnice stavějí bazény, ačkoliv na nich prodělají

15. července 2024

Premium Navzdory nedostatku peněz mají města velké investiční plány – alespoň co se týče zábavy a vyžití...

ANALÝZA: USA si koledovaly dlouho. A co bude dál? Atentát Trumpa nakopne

15. července 2024

Premium O to, že Donald Trump se stane cílem atentátu, si Amerika koledovala dlouho. Unikl o necelé dva...

Velká výměna elektroměrů. Dotkne se milionů lidí, umožní sdílení elektřiny

15. července 2024

Bezmála 1,5 milionu domácností v Česku čeká výměna elektroměrů. Nyní v červenci započala tříletá...

Střelec na Trumpa jednal sám, FBI hledá motiv. Zabil hasiče, zbraň koupil otec

14. července 2024  15:36,  aktualizováno  22:37

Atentátník na exprezidenta Donalda Trumpa jednal sám, uvedli vyšetřovatelé z FBI. Stále neznají...

  • Počet článků 109
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1210x
Právník a politolog angažující se ve veřejných a protikorupčních aktivitách, zasazující se za uzákonění eutanázie. Otec synů Karla a Jindřicha. Má zkušenosti s prací v soukromé sféře, ve státní správě, v pozici místostarosty 16tis. městské části Brna i s kandidaturou na kandidátce s Karlem Schwarzenbergem. Autor a vydavatel několika knih, např. Chci se dostat na vysokou školu, Přijatelnost trestu smrti.

Brňák v dočasném pohostinství Kladna.

http://www.milanhamersky.cz

https://www.facebook.com/milan.hamersky.5