Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Domluvit se cizí řečí, když ji ovládáte, to není umění...

...ale domluvit se i tehdy, když ji znáte velmi málo, to už poněkud umění je. Ale jde to, jde to překvapivě úžasně! Jen se musí vědět jak. Dovolte mi o tom před nastávajícími prázdninami pár řádků.

Rozdělil bych to do několika stručných a dobře pochopitelných bodů.

První:

Užívejte co nejvíce body language – gesta, mimiku atp. Jistě není problém srozumitelně naznačit v cizině, že chcete jíst (rukama strkáte imaginární vidličku do úst), pít (do úst obracíte imaginární sklenku, přespat (hlavu na stranu a pod ní sepjaté natažené dlaně s prsty u sebe). Takových náznaků si sami můžete předem vymyslet desítky. A pak je prostě použijete. Mlčky nebo s českým slovním doprovodem.

 

Druhý:

 Asi znáte ten jev, že když máte za sebou nějaké, třeba dávné studování němčiny a ruštiny, a nyní je aktuální angličtina, že při usilovném konverzačním vzpomínání si na nějaké anglické slovíčko se na just vybaví přesně ono třeba německy? Jindy ne, ale v té nejméně vhodné chvíli zrovna ano. Tento jev se nazývá „princip opozice podvědomí“, moji žáci a čtenáři jej znají a denně se jeho využitím baví v nejrůznějších situacích. Vy jej využijte také, aspoň v této jediné situaci. Udělejte z nouze ctnost. Prostě je vyslovte. Vypadáte dobře, multilingválně, a hlavně – nejspíše to pomůže.

Třeba si takto nemůžete vzpomenout, jak se řekne anglicky „schůze“. We had a... a... a... in German „Sammlung“, in Polish something like „sesja“... well...

„You surely mean „meeting“ (= určitě myslíte „meeting“), usměje se anglicky mluvící osoba – a ještě vás obdivuje, v kolika že dalších jazycích to slovo znáte.

Pokud máte absolvovat delší anglický rozhovor, můžete si nachystat prsty – a vždy, když vás potřebný výraz jako naschvál napadne německy, udělejte z prstů písmeno „N“, při francouzské schválnosti „F“, při polské vybavovací schválnosti „P“. A asi nejčastěji budete dělat na prstech „C“ – tedy, že vás to napadá sice perfektně, avšak jen česky. I to může pomoci. A při tom udělání písmene to rovnou v té řeči řekněte. Ušetříte čas. Konverzující osobě na počátku vysvětlete význam těch prstových náznaků.

Sám jsem tak kdysi absolvovat řadu delších rozhovorů i věcných jednání v jazycích, které jsem tehdy ovládal velmi částečně. Ba i přednášky před spoustou lidí...

 

Třetí

Nepátrejte už, které že konverzační téma je v cizojazyčném prostředí nejfrekventovanější. Není to ani „at the airport“, ani „my family“ ani „my hobbies“ ani „food“ ani „in the hotel“... ale situace „I don´t understand“. Tedy – nejčastěji vás potká s cizincem situace, kterou bychom mohli označit nadpisem „Já vám nerozumím“ Nerozumím částečně či úplně.

Tedy – na tuto situaci si připravte co nejpečlivěji a co nejvíce slovíček a frází. Nezůstávejte u suchých větiček typu „mohl byste mi to, prosím, ještě jednou zopakovat“. Při nedorozumění projevte vřelé uznání druhé osobě, jak on ovládá ten dotyčný jazyk (nejčastěji angličtinu) daleko lépe než vy. Nešetřete chválou ani obdivnými pohledy, gesty, mimikou. A až poté vyzvěte zahraničního skvělouše, aby to zopakoval. Potěšeně vám vyhoví.

Naučte se v cizím jazyce perfektně výzvám, aby to své, zatím vámi nepochopené, cizinec řekl jinými slovy, demonstroval, nakreslil, ukázal, jakkoliv naznačil. A používejte těchto vět až po úvodní chvále. Cizinec nebude otráven, ale potěšen. A zůstane s vámi – s takovýmto sympatickým milým člověkem – v konverzaci spíše déle. A tím se dále učíte.

Nebojte se chyb. Naše školství nás většinou naučilo, že lepší je bezchybně mlčet než chybně mluvit. Proto jsem kdysi narazil na toto zajímavé pravidlo: „Nejlépe se konverzuje s Němcem u Fleků po dvou černých třináctkách. Po jedné se našinec ještě stydí za chyby, po třech už se mu plete jazyk.“

Tak buďte hned od počátku v uvolněném psychickém rozpoložení jako po těch dvou pivech. Svět to takto dělá. Odhoďte zátěž českého oficiálního školství.

 

 

Čtvrtý:

Používejte nadřazených pojmů. Jistě i perfektně v němčině zběhlý agent KGB Putin by se kdysi na své misi v Drážďanech zarazil, kdyby měl konverzovat o rozdílech otakárka fenyklového a otakárka ovocného. Ale slovo motýl (Schmetterling) jistě věděl.

 

 

Pátý:

Buďte celkově kreativní. Naučte se v češtině každou svou myšlenku vyjádřit dvěma, třemi, pěti způsoby. Nevadí, že některé budou netradiční. Legendární je příhoda Čecha z Liberce, který si kdysi za totality jel do NDR do Zittau do místního železářství koupit obyčejný zahradní srp. U nás tehdy nedostatkový. Až v Německu zjistil, že zapomněl slovníček a že se opravdu nemá koho zeptat – a že srp nemají ani za výlohou ani jinde na pultech. Nezalekl se však a prodavačce statečně řekl: „Geben Sie mir kommunistisches Symbol – aber ohne Hammer.“ Překládat asi netřeba.

 

Leccos z uvedného asi znáte, nebo jste použili nahodile a intuitivně. To je v pořádku. Tak užívejte houšť a většími kapkami.

Mnohem více informací: je na www.knihy.idnes.cz třeba zde nebo zde a možná je sporadicky najdete i jinde.

 

Přeji mnoho úspěchů zejména na dovolené... :-)

Autor: David Gruber | pátek 26.6.2015 11:20 | karma článku: 22,56 | přečteno: 1406x
  • Další články autora

David Gruber

Ach, to naše školství…

Kdesi jsem četl, že současné MŠMT by se mělo přejmenovat na Ministerstvo pro cestu k všeobecné nevzdělanosti. Já bych tak drsně a jednoznačně kritický nebyl. Ale že by nebylo mnohé co zlepšovat, to se jistě říci nedá.

1.9.2020 v 10:47 | Karma: 24,33 | Přečteno: 647x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Zlotřilý politik sází na lidskou hloupost

A dělá ze svého hlediska dobře, protože toto mu přináší nejjistější a nejlepší výsledky. Vysokou volitelnost, moc, jeho vlastní pracky na přerozdělovaných miliardách... Protože platí rýmovačka (havlíčkovského typu) o hlupácích:

11.8.2020 v 12:16 | Karma: 32,69 | Přečteno: 1163x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Jak nejlépe vybřednout z covidové hospodářské krize? Postavit centrální komunikační port

Obří letiště. A od něj paprskovitě železniční rychlodráhy – tak aby se jimi člověk pohodlně dostal i do nejvzdálenějšího koutu země nanejvýš za dvě hodiny. Jde ovšem o zemi mnohem rozlehlejší, než je Česká republika. Konkrétně...

25.7.2020 v 17:09 | Karma: 29,15 | Přečteno: 931x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Proč je žena svým partnerem podváděna tím spíše, čím je (ona) krásnější?

Řeklo by se – logicky – spíše toto: Čím je žena krásnější, upravenější, elegantnější, přitažlivější, tím méně má v ostatních ženách konkurence. A tím více si může být jistá věrností svého partnera. Proč je často opak pravdou?

21.7.2020 v 13:32 | Karma: 31,31 | Přečteno: 1443x | Diskuse| Ostatní

David Gruber

Na samém vrcholu Zlínského kraje

Víte, kde a v jaké nadmořské výšce se nachází nejvyšší bod Zlínského kraje? Tam jsem se vypravil. Více informací zde v článku. A také další fotky moc pěkných objektů...

9.7.2020 v 12:19 | Karma: 26,50 | Přečteno: 688x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

  • Počet článků 332
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2334x
Zakladatel oboru "techniky duševní práce" neboli "beneopedie"(1984), který zahrnuje mj. všechny soft skills vyšší generace a témata rozvoje osobnosti. Zakladatel profese nezávislého lektora, konzultanta, kouče v naší zemi (1986). Autor více než 55 klasických papírových knih, jichž se jen na českém a slovenském trhu prodalo přes milion a sto tisíc výtisků. Autor a moderátor čtyř televizních vzdělávacích seriálů. Autor řady e-knih a audioknih.

viz též www.gruber.cz

 

Seznam rubrik