Rajčata z řetězců? To se nedá žrát

Lidé jedí a zvířata žerou. Žrát mohou i lidé a to ve dvou případech. Když propadnou obžérství a to pak kynou jak nedělní buchta a nebo když je jim předhozeno žrádlo namísto jídla. Velké řetezce z nás dělají zvířata. Předhazují nám žrádlo.

V dřívějších letech, kdy jara byla jarnější a slunce sluncovitější, kdy zima pro mě byla neznámým pojmem, protože v subtropech bývalo teplo skoro pořád, jsem nezkoumal složení jídla. Chutnalo mi. Velký nákup proběhl jednou za 14 v nákupním centru a pak jsem obvykle já býval posílán na trh pro potraviny, které se v nákupním centru nenakupovaly. Jako dítě jsem sice prskal, proč se to nemůže koupit najednou a proč ta pani, která nám uklízí, nemůže chodit i nakupovat. Na mé reptání otec zareagoval tak, že požádal onu pani, aby neuklízela v mém pokoji (jako chlap se musíš naučit si uklízet sám) a nakupovat jsem chodil dál. Zlí, zlí rodičové! Dnes chápu oboje a děkuji.

V nákupním centru jsme nekupovali ovoce, zeleninu, mléko, maso, sýry a šunky. Tyto potraviny se kupovaly skoro každý den v malém, aby byly co nejvíc čerstvé. Na trzích a v malých krámcích prodávali často sami majitelé nebo děti majitelů a byli na své produkty po právu hrdí. Často se mi stávalo, že jsem z nákupu přišel už najeden. "Hola, malej gringo. Co nového? Hele máme novou šunčičku, okoštuješ?" Než jsme si popovídali, tak jsem musel ochutnat a ochutnávat. Sem tam ještě něco přidali na cestu. Srovnejte to prosím s obchody u nás, kde vám často neupravená, mrzutá prodavačka vmete do tváře:"Co chcetéééé?".

U nás jsem se začal vyhýbat zeleninovým salátům a z masa jsem měl tak velký požitek, že jsem jedl hlavně přílohu a masa nedojídal. Pečivo taky nic moc. Latinci připravují takový ten vatový chleba a bagety francouzského typu, takže jsme přemluvili mámu, aby pekla ten náš. Dobrá mouka, vyšší podíl mouky žitný, chlebový kvásek, dlouhé kynutí. To je chleba! No a pak zkuste jíst tu slátaninu nedobrou, která je nabízena z velkopekáren. Jíst se to dá, ale nevím, proč tomu říkají chleba.

Zlom nastal při jedné dovolené s přítelkyní v Řecku. Nakoupila zeleninu na trhu a udělala salát. Nelžu vám, že mi slzy vytryskly do očí. Ta chuť! Vzpomínky bývají spjaté s chutí a vůni a mě vyvstávaly vzpomínky, protože najednou rajče chutnalo jako rajče. Okurka, cibule, salát. Hrome, takhle to má chutnat! Zeptal jsem se, jestli nepřipravovala salát nějak jinak. Prý ne. A tak jsem jí začal nadšeně vyprávět, že tyhle saláty jsem měl rád a že v Řecku a u latinců zelenina chutná líp než u nás. Byl jsem spražen, že jsem rozmazlené, přistěhovalé děcko. Šmitec. Souhlasila, že chuť je lepší, ale že nevěří, že by to u nás bylo tak hrozné. A to nikdo z nás netušil, že situace je nejen hrozná ba přímo hrůzostrašná.

Po návratu jsem hodil celou věc za hlavu smířen, že tam, kde je víc slunce, je lepší zelenina, a že jsem odsouzen k přežvykování něčeho, čemu se sice říká zelenina, ale chutná to jak suché z nosu se zeleninovou esencí.

Naštěstí vyšel tento článek:

http://instinkt.tyden.cz/rubriky/tema/popelnice-evropy_24549.html

který způsobil malou revoluci v naší domácnosti. Přítelkyně se přesvědčila, že mé vzpomínky na zeleninu a maso nejsou výmyslem a zároveň byla potěšena, že naše domácí produkce zeleniny, hovězího, česneku, atd. atd. patří mezi světovou špičku! Jenže se hlavně vyváží a k nám se dováží odpad z Evropy, který by už lidé prostě nejedli.

Takže jsme dali vale polotovarům, náhražkám, masu a zelenině dovážené bůhví odkud, což mělo dva vážné dopady. Musel jsem začít víc pomáhat v domácnosti včetně vaření. Zavrhl jsem totiž předpřipravené knedlíky (kruci vzpomínáte na knedlíky od našich babiček? To byly knédle!), masoxy, polotovarné omáčky plné éček a kdovíjakého humusu. Zavrhnutí šlo lehce, ale má drahá prohlásila, že sice ano, že mám pravdu, ale že sama to nezvládne. On totiž vzrostl problém s logistikou i dobou přípravy jídel. Ale já už byl rozjetý plný hněvu z pokoření, že jsem tak dlouho a zbytečně žral odpad a humus. I ten chleba jsem se rozhodl péct a připravovat pořádné masové vývary do omáček a samotných polévek. I ty knedlíky se naučím a ne jeden druh, ale několik, já vám dám! Pln odhodlání jsem si pořídil kuchařku od Gordona Ramsaye a místo ztrácení času u televizních nesmyslů jsem se jal pomáhat při obstarávání jídla včetně příprav základů pro další zpracování (i když po prvotním nadšení z vyšší Gordonovy alchymie jsem objevil krásu našich starých kuchařek).

A tak jsem se vrátil k modelu svých rodičů. Jednou za čas velký nákup v centru, ale zeleninu a ovoce z našich trhů, maso přímo z rodinných farem nebo u řezníků "známých", čerstvé mléko z automatu a vaření, které je náročnější na čas, ale to pošušňání za to stojí. Věřte nevěřte, ale zmírnily se mi i projevy kožních vyrážek a alergie, takže zprávy o vyložené škodlivosti některých éček nejsou přehnané a vcelku rapidně jsem zhubl. Že by poctivý domácí jídlo bylo lepší každým coulem? Kdo ví. Každopádně té změny v přístupu k jídlu nelituju a začínám páčit z prarodičů znalosti o zavařování. Mé děti rozhodně ty masově produkované náhražky jíst nebudou. Jen ten chleba se mi pořád nedaří tak dobrý, jak ho dělala máma. Ale to přijde. Já už se nevzdám.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Garcia | pátek 24.9.2010 16:45 | karma článku: 37,62 | přečteno: 3162x