Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Smrt přátelská k delfínům

Mnoho milovníků tuňákových konzerv podvědomě tuší, že tuňák není zrovna druhem, který by byl přemnožený, a některé jeho druhy jsou dokonce na pokraji vyhubení. Přesto je touha po chutné, zdravé a poměrně levné pochoutce silnější. Ti uvědomělejší se snaží nákup tuňáka kompenzovat výběrem konzerv označených jako „dolphin safe“ nebo “dolphin friendly“. Sousto šťavnatého tuňáka chutná hnedle líp, když víme, že při jeho lovu nedošlo k usmrcení roztomilých delfínů. Ovšem realita je trochu jiná a možná kdekomu po přečtení následujících řádek další tuňákový sendvič pořádně zhořkne.

Greenpeace

Stranou ponechám paradox, že spotřebitelům nevadí, když jeden živočišný druh - tuňáka - zabíjíme a smrt jiného druhu – delfína - je pro nás nepřijatelná. Přitom právě „přátelství“ tuňáků a delfínů bylo jednou příčinou, proč vzniklo označení „dolphin safe“.

S příchodem průmyslového rybolovu se nejčastější metodou lovu tuňáků stalo obklíčení jejich hejn i několik kilometrů dlouhou sítí, která se následně stáhne pod hejnem a vytvoří se obrovský měšec, který se vyprázdní na palubu rybářských lodí. Tato metoda se nazývá „purse seine“ a sama o sobě nepatří mezi destruktivní rybářské metody. To však neplatí při lovu tuňáků. Dlouhou dobu se pro nalezení hejn tuňáků používali právě delfíni, kteří zatím ne ze zcela jasných důvodů doprovází (ne ve všech lovištích) jejich hejna a jsou díky pohybu nad hladinou snadno viditelní. V sítích pak končili nejen tuňáci, ale i delfíni, kteří však nebyli chtěným úlovkem a mrtví či polomrtví končili zpátky v moři.

Díky tlaku environmentálních organizací a spotřebitelů se podařilo prosadit omezení lovu pomocí sledování delfínů a výrobci začali používat certifikaci různých organizací, která označuje, že při lovu nebyla použita tato metoda (dolphin safe) nebo nebyli usmrceni žádní delfíni (dolphin friendly).

Bláhoví byli však všichni ti, kteří si mysleli, že by „tuňákový“ průmysl – což je velmi lukrativní byznys – sám od sebe začal využívat šetrnější metody. Naopak, dnes je hlavním způsobem, jak obklíčit hejna tuňáků, jejich přilákání pomocí plovoucích zařízení, které se označují zkratkou „FAD“ (Fish Aggregation Devices).

Jedním z nejdivnějších projevů chování živočichů žijících ve volném oceánu je jejich záliba shromažďovat se okolo pevných plovoucích předmětů. Umístit tedy v moři takový předmět, který může být monitorovaný satelitem, je i nejúčinnější způsob, jak přilákat tuňáky. S nimi se však okolo shromáždí i řada dalších druhů, včetně žraloků nebo rejnoků.  Navíc, zatímco delfíni doprovází velké dospělé tuňáky, kolem FAD se shromažďují tuňáci všech velikostí.

Pro vylovení se opět použije měšcová síť, s tím rozdílem, že nechtěným úlovkem, který končí mrtvý či zmrzačený zpět v moři, jsou v tomto případě i žraloci, želvy, rejnoci a uloveno je také mnoho malých tuňáků, kteří se ještě nestačili ani rozmnožit. Vše je však „dolphin friendly“ nebo alespoň „dolphin safe“.  Navíc, označení, že konzerva je přátelská k delfínům, nevypovídá nic o tom, zdali v ní není tuňák z naprosto zdecimované populace, kde by i sebešetrnější rybolovná metoda znamenala značné ohrožení.

Přežití tuňáka není jen otázkou zákazu FAD, který Greenpeace spolu se šetrnými metodami lovu jako je lov s udicí „hook and line“ prosazuje. Koncem ledna například firma Bolton Alimentari, výrobce konzerv Rio Mare, slíbila, že do konce roku 2017 bude využívat jen udice a vzdají se FAD. Některé druhy, například tuňák obecný, se musí okamžitě přestat lovit. U zbytku je žádoucí omezit lov zhruba o 50%, a to takovým způsobem, aby omezení neohrozilo ekonomiku chudších států – například pacifických - která je z velké části na jejich lovu závislá.

Omezit se tak musí především obrovské rybářské flotily vyspělých zemí, které loví tuňáky daleko od své domoviny, ve vodách rozvojových zemí. Pro ochranu všech mořských živočichů je nezbytné vytvořit síť mořských rezervací, která podobně jako národní parky a rezervace na souši budou místem, kde se mořský život bude moci zmátořit z agonie, ve které se díky člověku ocitl.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Jan Freidinger | středa 29.2.2012 11:41 | karma článku: 12,22 | přečteno: 745x
  • Další články autora

Jan Freidinger

Co je děsivější nežli moře plné žraloků? Moře bez nich!

Žralok = zabiják. Nejen film Čelisti, ale především média, která přinášejí reportáže o žralocích jen v souvislosti s útoky na člověka, vytvořila toto stereotypní spojení. Každý fatální atak, přestože jich je ročně na celém světě asi jako prstů na rukou, má náležité mediální pokrytí, ideálně s pěkným videem či fotem, doplněné autentickým komentářem svědků i přeživších obětí. Přitom se skoro vždy jedná o trapný omyl žraloka, který si člověka spletl s nějakým tím ploutvonožcem.

12.8.2014 v 14:45 | Karma: 12,82 | Přečteno: 459x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Z čínských hraček zmizí "Babišovy" nebezpečné ftaláty

Skvělé zprávy čas od času přijdou i z Číny. Zatímco celý svět sledoval osud jednoho novorozence v Buckinghamském paláci, miliony dalších dětí dostaly skvělý dárek. V čínských hračkách, což vlastně znamená skoro ve všech hračkách, byly zakázány nebezpečné ftaláty. Velký úspěch to je i pro čínskou pobočku Greenpeace, která o zákaz usilovala několik let, a napodobila tak úspěch Greenpeace v Evropě. Tady byly tyto látky v hračkách zakázány po kampani Greenpeace již skoro před deseti lety. Boj o ftaláty tím však nekončí. V řadě jiných aplikací se ftaláty, včetně toho nejnebezpečnějšího - DEHP, stále používají a chemický průmysl se tvrdě brání proti jejich omezení, které by mělo přijít v roce 2015.

5.8.2013 v 12:59 | Karma: 18,10 | Přečteno: 1068x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Velrybí maso v Hamburku, dřevo z pralesa na Mělnicku

Greenpeace má jednu skvělou vlastnost - jako globální organizace je schopna poměrně flexibilně a efektivně pracovat prakticky po celém světě. Má to ale i své drobné nevýhody. Třeba když je léto, na víkend máte naplánovanou exkurzi vinných sklípků, a do kanceláře vám zavolají kolegové z Afriky, že hranice Česka překročilo ilegálně vytěžené dřevo z konžského pralesa a míří kamsi k Mělníku.Nebo když němečtí kolegové těsně před víkendem dostanou echo, že do Hamburku připlouvá loď naložená masem ohrožených velryb plejtvák myšok. Pak je třeba se okamžitě probrat z poklidného prázdninového tempa a začít jednat.

15.7.2013 v 13:00 | Karma: 11,81 | Přečteno: 629x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Kde končí ilegálně vytěžený prales: Kongo-Antverpy-Horní Počaply

Každé dvě vteřiny je vykácen prales o rozloze fotbalového hřiště. Velmi často ilegálně. To platí i o ohrožených stromech wengé, jejichž pouť Greenpeace sledovalo z pralesa Demokratické republiky Kongo až do dýhárny Danzer v Horních Počaplech na Mělnicku.

4.7.2013 v 15:01 | Karma: 9,74 | Přečteno: 537x | Diskuse| Ostatní

Jan Freidinger

Krajinu jsme si zničili, a tak se modlíme k betonu

Za povodně nemohou ani politici, kteří se mezi sebou hašteří o tom, kdo co zanedbal či koho správně neinformoval, ani meteorologové, správci přehrad či nedobudované hráze a valy. Povodně jsou přirozený jev, jehož frekvence se bude díky změnám klimatu zvyšovat. To je základní předpoklad, ze kterého musí čeští politici vycházet. Povodním se nevyhneme, ale můžeme snížit jejich dopad a četnost. To je úkol politiků, ve kterém zatím selhávají.

14.6.2013 v 10:56 | Karma: 13,84 | Přečteno: 398x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...

  • Počet článků 15
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 712x
Rybář, fotbalista, zahrádkář, kuchař amatér, pracující pro Greenpeace ČR.

Seznam rubrik