Návrh územního plánu Janské Lázně = zbystřete!

Už skoro měsíc je na webu města Janské Lázně i na TH odboru veřejně dostupný Návrh ÚP Janské Lázně. Veřejné projednání bude 17. 10. 2011 od 16:00. U komplexního materiálu jakým ÚP je, se dílčím rozporům v představách zadavatele, občanů či majitelů nemovitostí pravděpodobně nevyhneme.

 

 

K Návrhu mám dvě zásadní výhrady: zaprvé považuji za škodlivý úmysl využít lokality označené Z 14 k výstavbě věžového domu s 6 obytnými patry. Pro ty, kteří se s Návrhem ÚP blíže neseznámili, upřesním. Je to úzký, svažitý pás na sídlišti Na Sluneční stráni za paneláky čp. 256 a 257. Sídliště už dnes považuji za více než dostatečně zastavěné. Neznám nikoho, kdo si v nejhustěji zalidněné lokalitě ve městě přeje jakoukoliv další stavbu (tím méně monumentálního rozměru) na úkor zeleně, která z tohoto místa činí z hlediska kvality života atraktivní, klidné bydliště s rychlou dosažitelností živějších částí města – kolonády a lyžařského střediska. Navíc na rozdíl od plánované výstavby rodinných domů se v tomto případě nejedná o objekt, který by přispěl k řešení jednoho z nejzávažnějších (ne-li nejzávažnějšího) problému JL, tedy neustálému snižování počtu obyvatel vlivem chybějící perspektivy zaměstnání. Potřebujeme objekty, kde bude moci rodina nejen dobře bydlet, ale také v malém podnikat (ubytování v soukromí či jiné služby). Poloprázdných objektů, kde se okna rozzáří na Silvestra a pak sem tam o prázdninách nemáme nedostatek, nač další.

I druhé místo doporučuji ponechat zcela v klidu. Je to lokalita Z 32 s návrhem komunikace spojující Obchodní ulici s horní silnicí II/297. Stavba nové silnice (kdybychom raději dosáhli kvalitních oprav všech stávajících komunikací, už to by byl malý zázrak) by se neobešla bez negativního zásahu do biologicky i krajinářsky hodnotného porostu Lázeňského lesa.  Z mnoha důvodů (pochybnosti ČILZ i KRNAP) jde o jednu z nejvíce zmiňovaných lokalit v textech Návrhu. Zde je určitou pojistkou již nyní stanovená povinnost města nechat do 6 let po ÚP JL zpracovat územní studii jako nezbytnou podmínku realizace stavby. Nic takového v případě lokality Z 14 neplatí.

Co člověk, to jiný názor. Jak se tedy může každý z nás v této fázi zúčastnit procesu přípravy nového ÚP Janských Lázní?

1. Podat připomínku

Může každý občan. A to před veřejným projednáním a potom nejpozději do konce veřejného projednání. Veřejné projednání povede MěÚ za přítomnosti projektanta, který zajistí laický výklad pojmů a souvislostí. Připomínky musí mít písemnou formu, být podepsány a obsahovat Vaše identifikační údaje! Připomínky nejsou pro MěÚ závazné, takže má možnost nezabývat se jimi důkladně. Ve vyhodnocení pak zvolí jednu ze tří frází, „akceptováno“, „akceptováno částečně“ a „neakceptováno“. MěÚ nemusí neakceptování připomínek odůvodňovat. Proti způsobu vypořádání připomínek se nelze bránit právní cestou.

2. Podat námitku

Mohou písemně dotčení vlastníci a zástupce veřejnosti. Musí obsahovat odůvodnění a údaje z KN dokládající dotčená práva a vymezení území dotčeného námitkou. Kdo je jednou oprávněn podat k určitému záměru v ÚP námitku, může podávat námitky i k dalším záměrům, které se ho přímo nedotýkají! Každé další podání takové osoby je nutné brát v úvahu jako další námitky (a nikoli jen jako připomínky)! Rozdíl je zásadní - o námitkách se musí rozhodnout (tj. vypracovat písemné rozhodnutí). Návrh rozhodnutí připraví MěÚ a pak půjde do zastupitelstva. Rozhodnutí o námitce musí obsahovat odůvodnění. Proti tomuto rozhodnutí nelze podat ani odvolání ani rozklad.

Kompletní info k dané problematice na: http://aa.ecn.cz/img_upload/8d7362970723bd7ec5a17e791cf88d95/o_uzemnim_planovani.pdf

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Jiří Franc | sobota 24.9.2011 0:39 | karma článku: 6,87 | přečteno: 1759x