Levná pracovní síla vrací úder

Honbu západních firem za levnou pracovní silou podporuje i marketingový trik, který nekvalitními výrobky nutí zákazníky, aby si museli zboží kupovat častěji. Nekvalitní výrobky tak vydrží jen po dobu záruky a po té skončí jejich životnost. Opravy jsou drahé a tak se nevyplatí především drobné spotřební zboží opravovat, výhodnější je koupit nové. Navíc na spoustu výrobků ani opravny neexistují.

O. Formánek

Ty tam jsou doby, kdy fen či holicí strojek měl životnost i 10 let, kdy obchodníci lákali zákazníky především na kvalitu a kdy značka byla zárukou kvality.

Špatné zkušenosti se zbožím vyrobeným např. v Číně potkala téměř každého zákazníka. U nás byl Made in šmejd ještě podpořen zrušením dvouleté záruční lhůty. Od roku 2014 si bude sjednávat dobu záruční lhůty prodávající se zákazníkem. Prý konkurence se bude tlačit na prodejce, aby se předháněli v délce záruční lhůty. Jenomže obchodník musí především vydělávat, a tak těžko bude dávat delší záruční lhůtu, než je nezbytně nutné na výrobky Made in šmejd. Výměna zboží u výrobce či vracení peněz zákazníkům znamenají pro něj další náklady.

 

Honba za levnou pracovní silou se však začíná nevyplácet

První vlaštovkou, která vrací část výroby z Číny zpátky do Česka (do Dolního Němčí) je obuvnická firma Baťa.

Čínské továrny jsou vytížené vlastní výrobou a nestíhají vyrábět zboží pro evropský trh, proto evropské objednávky se musí zadávat s půlročním předstihem, nejsou tedy schopné flexibilně reagovat na poptávku jako továrny v Evropě.

 

Návrat Bati do Česka také potvrdil problém, před nímž varovali někteří ekonomové už v době, kdy západní firmy začaly přesouvat výrobu do východoasijských zemí. Přesunem výroby firmy přišly o kvalifikované dělníky, které musely propustit.

Dnes obuvnická firma Baťa má potíže s náborem kvalifikovaných dělníků, které proputila v roce 2008, když přesouvala výrobu do Číny.

Z kvalifikovaných dělníků se vrátilo jen pár, ostatní už mají jinou práci. Firma potřebuje dalších 30 zaměstnanců a aby získala manuálně zručné dělníky se zkušeností, láká je na jistotu práce a nabízí vyšší plat. Tedy dnes musí více investovat do zaměstnanců, aby získala zpět kvalifikované dělníky, které dříve měla. Na honbu za levnou pracovní silou tak dnes doplácí dvojnásobně.

 

Přesun výroby do Číny nese i další rizika:

Zneužití výrobních postupů - jak upozorňují někteří ekonomové. Čína získává pracovní postupy, které využívá pro svojí vlastní výrobu a zahlcuje světový trh levnými zbožím. Levná pracovní síla, tak může způsobovat firmám, které přesunuly výrobu do Číny velké potíže. Což  potvrdily i důvody, kvůli nimž se Baťa vrací do Česka -  Čína je zahlcena vlastní výrobou a na cizí zakázky nemá čas.

Zároveň dochází i k oslabení ekonomiky vlastních zemí, protože práce ubývá a nezaměstnaných přibývá, což logicky zhoršuje ekonomickou situaci. Státy vyberou méně daní a musí více vyplácet na sociální podpory. 

 

Obrazně řečeno levná pracovní síla vrací úder za svoje zneužívání

Vyspělá západní Evropa i USA na jednu stranu bojují proti zneužívání lidských práv, nesvobodě a diskriminaci, ale když ji jde o zisky, jdou všechna lidská práva stranou. Nikomu nevadí, že levná pracovní síla pracuje v podmínkách dřevního kapitalismu a je ideologicky manipulována k otrocké práci. Ani dětská práce ve východoasijských zemích není žádným tajemstvím.

 

 

 

 

Nejčtenější články a nejvyšší karma:

Záchodová štětka do vagíny nepatří

Vem si mě, aneb jak slepice bojují kohouta

Máte pravdu pane prezidente

 

Autor: Hana Formánková | pondělí 24.2.2014 9:30 | karma článku: 38,13 | přečteno: 8585x