Dejte dítě na sport, tady je pár rád jak ho na něj připravit

Konec letních prázdnin, to není pořádný zápřah jen pro dětskou psychiku spojenou s návratem do školní lavice, ale také pro rodiče. Právě na nich je nákup nových učebnic, sešitů, hledání sportovních aktivit pro děti a sportovního vybavení. Protože se díky svým dvěma dětem s podobným tématem setkávám už řadu let, tady je několik rad, jak vybrat pro své dítě správný sport a jak ho na něj vybavit.

Zcela na začátku by mělo být svobodné rozhodnutí dítěte, jaký sport by si chtělo zkusit. Tlačit na něj, že by tatínek rád fotbalistu, je zcela zbytečné, dítě si stejně najde cestu tam, kam chce. Nechte ho vyzkoušet si daný sport na vlastní kůži, ať samo pozná, zda je to ten pravý. Na nás rodičích závisí jiná a mnohdy důležitější věc – všestranný rozvoj dítěte. V mém dětství podobnou roli zastávali cvičitelé ze Sokola, dnes jsou k pohybovým aktivitám speciální kroužky. Ty jsou ideálním doplňkem každého malého sportovce. Bez nich se může stát, že dítě, které povinně hraje od pěti let tenis nebo závodně plave, sekne v deseti se sportem, protože ho zkrátka omrzí.

Na sportovní specializaci je čas, mnohdy se o ní rozhoduje až po desátém roku dítěte. Naopak sportovní hry, gymnastika pomáhají dítěti ve všestranném rozvoji, zlepšují jeho dýchání, krevní oběh i koordinaci a kompenzují mu další sporty. Navíc to, že je součástí kolektivu, ho učí pokoře, smyslu pro fair play, spolupráci i taktice. Individuální sporty mají zase tu výhodu, že se naučí víře v samo sebe a zodpovědnosti. Sport dítěti pomáhá pochopit, že v životě nedostane nic zadarmo.

Jak už jsem zmínil na začátku, s návratem do školy souvisí nákup učebnic, sešitů a dalších pomůcek, s příchodem ke sportu pak logicky sportovního oblečení. Nemusíte se ale děsit, u dětí není pořízení sportovních souprav a dalšího vybavení v závratných částkách, tedy alespoň pokud nebude vaše dítě od útlého dětství hokejových brankářem.

V prvopočátku je Ideální vybavit dítě funkčních prádlem, které je prodyšné a využívá vlastností DryPlus. Oblečení pak dobře větrá a nedrží v sobě pot. Tím předejdeme největšímu problému, jeho nachlazení. V tomto případě je dobré, aby mělo dvě vrstvy. Vrchní při sportování odloží a po něm se, s ním zahřeje.

Na podzim také často vyrážíme do přírody na výlety. I to můžeme zařadit do pohybové aktivity, která se ovšem v podzimních měsících ráda mění v pořádné dobrodružství. Chvíli svítí slunce, pak prší, je bouřka a zase se vrátí sluníčko. To se opakuje tak dlouho, až z vašeho oblečení zbyde mokrý hadr. Řešení přitom existuje už řadu let, softshellové materiály. Ty jsou připraveny právě na vrtkavé počasí. Využít se dají na kolo i na aktivní výlet. Neprofouknou, jsou nepromokavé a mají tepelnou ochranu.

Podobné je to i u dětských bot. Babí léto nám často pod nohy přichystá zabahněný terén, kameny a mokro. Outdoorová obuv s membránou eliminuje tyto překážky a zároveň chrání díky kvalitní podrážce chodidlo. Boty se dají nosit po celý rok, snad jen v extrémním horku ztrácí membrána svou funkci. Ať už ale budete vyrážet s dětmi kamkoliv, vždy myslete na to, aby je výlet bavil a aby se kvůli špatnému počasí dobře chránily funkčním materiálem.

Pět rad, jak vybrat pro své dítě správný sport a jak ho na něj vybavit

  1. Neplňte si na dětech svá životní přání, ať si sport vyberou sami
  2. Naučte děti všestrannosti, kromě hlavního sportu se věnujte jejich pohybové všestrannosti
  3. Využívejte funkční materiály, předejdete nepříjemnostem a nachlazení dětí
  4. Zkuste softshellové bundy, dají se využít na aktivní výlet i na kolo
  5. Boty s membrádnou jsou pro podzimní dny základ, jsou nepromokavé a zároveň prodyšné
Autor: Michal Folkman | čtvrtek 22.8.2013 18:21 | karma článku: 8,14 | přečteno: 425x